SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Globálna katastrofa: 260 miliónov kresťanov je intenzívne prenasledovaných

Štatistiky a správy o globálnom prenasledovaní kresťanov ukazujú, že "islamský útlak" je hlavným "pôvodcom prenasledovania" kresťanov v siedmich z desiatich pre nich najnebezpečnejších krajinách a že v 38 štátoch z 50 sú moslimovia vo väčšine alebo tam tvoria značnú časť populácie.

Boko Haram, ilustračné foto.Boko Haram, ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Globálne prenasledovanie kresťanov dosiahlo nevídané rozmery: Správa World Watch List 2020 publikovaná nedávno mimovládnou organizáciou Open Doors bije na poplach:

"Na celom svete je teraz intenzívne prenasledovaných 260 miliónov kresťanov."

V tejto každoročne vydávanej správe je vybraných a zoradených 50 krajín, v ktorých sú kresťania pre svoju vieru najviac prenasledovaní, píše Raymond Ibrahim v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

A ďalej: "Z dôvodov súvisiacich s vierou bolo zavraždených 2 983 kresťanov. Priemerne bolo teda pre svoju vieru každý deň zavraždených 8 kresťanov."

Skryť Vypnúť reklamu

"Bolo napadnutých 9 488 kostolov a kresťanských budov" a "3 711 kresťanov bolo zadržaných bez súdneho príkazu, zatknutých, odsúdených a uväznených."

(Poznámka: všetky citácie v tomto článku sú zo správy World Watch List 2020.)

Najhorším štátom pre kresťanov - štátom číslo 1 na zozname - je severokórejská paranoidná diktatúra.

"Keď sú v Severnej Kórei odhalení kresťania, tak sú deportovaní do pracovných táborov ako politickí zločinci alebo sú dokonca na mieste zabití."

Všetky štatistiky a správy o globálnom prenasledovaní kresťanov ukazujú, že "islamský útlak" je hlavným "pôvodcom prenasledovania" kresťanov v siedmich z desiatich pre nich najnebezpečnejších krajinách a že v 38 štátoch z 50 sú moslimovia vo väčšine alebo tam tvoria značnú časť populácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Prevažná väčšina týchto moslimských štátov sa riadi nejakou formou islamského práva šaría.

Buď je toto právo vynucované priamo vládou, alebo samotnou spoločnosťou, ale najčastejšie vládou aj spoločnosťou zároveň.

Spoločnosť - najmä členovia rodiny - majú sklon byť pri uplatňovaní práva šaría fanatickejší.

Nasleduje stručná charakteristika siedmich moslimských krajín, ktoré sa umiestnili v prvej desiatke:

Afganistan (č. 2) je "islamská spoločnosť, kde kresťanstvo existuje v podzemí."

Nielen, že je "nezákonné, aby Afganec opustil islam", ale členovia rodiny sú často prvými, kto odpadlíkov napadnú alebo ich zavraždia.

V Somálsku (č. 3) je "konverzia na kresťanstvo považovaná za zradu." "Členovia rodiny a vodcovi klanu odpadlíkov týrajú, zastrašujú alebo dokonca zabíjajú." Islamské hnutie "mladých bojovníkov" aš-Šabáb vraždí kresťanov "na mieste, hneď akonáhle ich objaví."

Skryť Vypnúť reklamu

V Líbyi (č. 4) "neexistuje sloboda prejavu, nie je tam s kresťanmi zaobchádzané rovnoprávne, ich cirkvi nie sú uznávané a nie je tam možné stavať žiadne kostoly."

Pakistan (č. 5) "je krajinou, v ktorej pôsobí množstvo radikálnych islamských skupín", ktoré "pravidelne útočia" na kostoly.

Ako v očiach vlády, tak v očiach obyvateľstva "sú kresťania druhoradými občanmi. Štátne zákony proti rúhaniu voči islamu sú proti kresťanskej menšine neprimerane uplatňované, čo znamená, že je takmer nemožné a nebezpečné hlásiť sa verejne k svojej kresťanskej viere."

V Sudáne (č. 7) "sa vláda kresťanským lídrom vyhráža alebo ich rovno zatýka. Bol zbúraný rad kostolov. Islamskí radikáli kresťanov brutálne napádajú, najmä v horskom regióne Nuba, kde boli tisíce kresťanov zavraždené alebo vysídlené."

Skryť Vypnúť reklamu

V Jemene (č. 8) "umožnila občianska vojna radikálnym islamským skupinám rozšíriť svoje operácie v určitých oblastiach, čo viedlo k únosom a vraždeniu kresťanov. Verejné kresťanské aktivity sú zakázané a opustenie islamu nezákonné. Moslimom, ktorí sa rozhodnú nasledovať Ježiša, hrozí trest smrti."

V Iráne (č. 9), ktorý "sa riadi islamským právom, ... sú práva a profesijné možnosti kresťanov silne obmedzené ... je nezákonné vydávať kresťanskú literatúru a organizovať bohoslužby v jazyku farsí [perzštine]. Odpadlíci od islamu sú vládou prenasledovaní."

Niektoré smutne preslávené trendy vývoja sú opäť na vzostupe. Kresťania v subsaharskej Afrike sú "stále viac ohrozovaní islamskými extrémistickými skupinami":

Skryť Vypnúť reklamu

V Burkine Faso (č. 28, vzostup o 33 miest oproti roku 2019), ktorá bola dlho známa svojou náboženskou toleranciou, kresťania tvrdia, že bojujú o prežitie. V krajine boli zavraždení desiatky katolíckych kňazov.

Zavraždení alebo unesení násilníckymi islamskými bojovníkmi boli takisto protestantskí pastori a ich rodiny.

Na konci roka 2018 povedal prezident Mali (č. 29), že existencia jeho krajiny je kvôli islamským džihádistom ohrozená.

Stredoafrická republika (č. 25) je v ustavičnom chaose čiastočne kvôli bojom s povstaleckými islamskými bojovníkmi, z ktorých mnohí útočia na kresťanov.

A Kamerun (č. 48) čelí násiliu na severe krajiny - ktorý stále zostáva pevnosťou hnutia Boko Haram (ktoré spoločne s moslimskými pastiermi etnickej skupiny Fulbov vraždia kresťanov v Nigérii (č. 12)).

Skryť Vypnúť reklamu

Militantný islam sa objavil tiež v oblastiach, kde by sme ho nečakali.

"Na Srí Lanke (č. 30; v roku 2019 bola ešte č. 46) zomrelo 250 ľudí a viac ako 500 ich bolo zranených pri útokoch na katolícke a protestantské kostoly a hotely počas Veľkonočnej nedeli 2019."

Maldivy (č. 14) - medzi ľuďmi vnímané ako krásny ostrovný štát a turistická destinácia - sú baštou práva šaría:

Ústava Maldív vyžaduje, aby všetci občania Maldív boli moslimovia. V dôsledku odpadlíctva od islamu môže byť dotyčný zbavený svojho občianstva a potrestaný podľa práva šaría. Aj zahraniční pracovníci, ktorí sú kresťanmi, sú starostlivo sledovaní, čo robí cirkevný život neobyčajne ťažkým a tak prakticky neexistuje.

Cirkvi sú zakázané zákonom a nosiť Bibliu na verejnosti nie je dovolené. Krajina je tak prísne kontrolovaná islamským zákonom, že Biblia ani nie je plne preložená do rodného jazyka väčšiny obyvateľov Maldív.

Skryť Vypnúť reklamu

Alžírsko si pohoršilo o päť miest - posunulo sa z 22. miesta v minulom roku na 17. miesto v roku 2020 - kvôli systematickému zatváraniu protestantských kostolov. V niekoľkých prípadoch boli kresťania násilím vyhnaní uprostred bohoslužby. Tiež tlak zo strany rodiny zostáva intenzívny najmä voči kresťanom, ktorí boli predtým moslimami."

Okrem "útlaku zo strany islamu" sú kresťania prenasledovaní a napádaní po celom svete viac ako kedykoľvek predtým. Časť týchto incidentov súvisí s technologickým pokrokom.

V Indii (č. 10) - kde "hinduistickí radikáli často útočia na kresťanov a sú za to trestaní mierne alebo vôbec nie -" vláda plánuje zavedenie celoštátneho systému rozpoznávania tváre. V Indii bolo zaznamenaných najmenej 447 potvrdených incidentov násilia a zločinov z nenávisti voči kresťanom. Existuje obava, že zvýšená miera sledovanie odhalí ďaleko viac týchto útokov. "

Skryť Vypnúť reklamu

Podobne Čína (č. 23), ktorá sa usiluje o to, aby všetky náboženstvá vrátane kresťanstva "dodržiavali stranícku líniu komunizmu", "zavádza celoštátny systém sociálneho kreditu, podľa ktorého orgány plánujú odmeňovať 'dobré' občianske správanie a trestať to 'zlé'":

Jedna komunita sa už údajne rozhodla postihnúť sankciami tých, ktorí "ilegálne šíria kresťanstvo".

Je ľahké pochopiť, ako by mohla byť použitá technológia sledovania spoločne so systémom sociálneho kreditu k tomu, aby bol každodenný život veľmi náročný pre každého, koho čínska vláda považuje za nedostatočne "čínskeho" - teda aj pre kresťanov.

Zrejme najviac znepokojujúcim trendom je to, že počet prenasledovaných kresťanov neustále z roka na rok rastie: "260 miliónov kresťanov je intenzívne prenasledovaných," bije na poplach nová správa World Watch List 2020.

Skryť Vypnúť reklamu

To predstavuje nárast o 6% oproti roku 2019. Vtedy čelilo prenasledovaniu 245 miliónov kresťanov. A to bol nárast o 14% oproti roku 2018, keď bolo prenasledovaných 215 miliónov kresťanov.

Zastaví sa niekedy tento trend a obráti sa, alebo sa bude ďalej prehlbovať a rozšíri sa aj do krajín, kde je doteraz náboženská sloboda a rovnosť?

Raymond Ibrahim je autor novej knihy Sword and Scimitar: Fourteen Centuries of War between Islam and the West (Meč a turecká šable: Štrnásť storočí vojny medzi islamom a Západom), významný spolupracovník Gatestone Institute a spolupracovník nadácie Judith Rosen Friedman pri Fóre pre Blízky východ ( Middle East Forum).

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

3 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

2 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

8 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

5 h