SAN SALVADOR - Svet obleteli fotografie z väzníc v stredoamerickom štátu Salvador, kde vláda nasadila tvrdé opatrenia proti väzenským gangom.
Dôvodom je bezprecedentná vlna násilia v krajine, pri ktorej bolo počas niekoľkých dní zavraždených najmenej 77 osôb.
Podľa polície boli vraždy objednané a riadené uväznenými členmi gangov, vláda preto nariadila prísne kontroly a do väzníc nechala nasadiť ozbrojené zložky s povolením zabíjať, píše server lidovky.cz.
Na holej podlahe sedia stovky holohlavých mužov, pripútaných tesne jeden k druhému, zatiaľ čo ich cely prehľadávajú dozorcovia. Niektorí z nich majú zakryté ústa rúškami, mnohí však nemajú žiadne ochranné vybavenie.
Tak vyzerajú fotografie z väzení, ktoré tento týždeň zverejnil sám prezident Salvádoru, Nayib Bukele.
Ten v piatok nariadil na 24 hodín úplne uzavrieť niekoľko väzníc, vykonať razie a presunúť vodcov väzenských gangov na samotku, napísal denník Guardian.
"Žiadny kontakt s vonkajším svetom. Obchody budú zatvorené a všetky aktivity zrušené do odvolania," napísal Bukele na Twitteri.
Polícia a ozbrojené zložky dokonca dostali od prezidenta povolenie zabíjať, ak by sa vo väzniciach mali ocitnúť v ohrození.

V rámci opatrení umiestnili dozorcovia naschvál členov znepriatelených gangov do spoločných ciel, aby podnietili násilie, a na cely pripevnili kovové pláty, aby spolu väzni nemohli komunikovať.
"Budú zatvorení vnútri, v tme, s ich kamarátmi z ostatných gangov," napísal Bukele, ktorého na Twitteri sledujú takmer dva milióny ľudí.
Salvador je jednou z najnebezpečnejších krajín na svete a kriminálne skupiny stále ovládajú veľké časti krajiny.
Ako píše denník Washington Post, násilie výrazne ubudlo od nástupu tridsaťosemročného Bukeleho, ktorý je v prezidentskej funkcii od júna minulého roka.
Mladý politik, ktorý v minulosti zastával post starostu v hlavnom meste San Salvadore, je známy nekompromisnými postojmi voči gangom a organizovanému zločinu, a vo svojej krajine sa teší veľmi vysokej podpore.
Od zavedenia prísnej karantény v polovici marca klesol počet vrážd na dve denne a gangy samotné dokonca v Salvádore dohliadali na dodržiavanie karantény a sociálnych odstupov.
Minulý piatok sa však z doposiaľ neznámych dôvodov rozpútala nová vlna násilia a do pondelka bolo zavraždených 77 ľudí, čo je vôbec najvyšší počet za Bukeleho obdobie v úrade.
Na sociálnych sieťach zožal prezidentov postup chválu zo strany obyvateľov Salvadoru, ozvalo sa ale aj mnoho kritikov, ktorí prístup k väzňom označili za ponižujúci a nehumánny.
"Vzhľadom k pandémii predstavujú Salvadorské väzenia potenciálne epicentrá nákazy. Kvôli prezidentovmu drsnému prístupu je teraz v ohrození oveľa viac životov ako vo väzniciach, tak mimo nich," povedal šéf americkej sekcie organizácie Amnesty International José Vivanco denníku Los Angeles Times.
Postup odsúdil aj bývalý prezident susedného Hondurasu, Manuel Zelaya. "Aká krutosť," napísal politik na twitteri.
Bukele svojich kritikov obviňuje z podpory násilníckych zločincov.
"Je neuveriteľné, aká miera medzinárodnej pomoci sa maras (označenie pre mestské gangy operujúce v San Salvadore) dostáva. Organizácie, ktoré mlčia, keď vraždia Salvadorčanov, teraz kričia do nebies, pretože im berieme ich privilégiá," tweetoval vo štvrtok.
Loading
...
Tvrdé opatrenia Bukele zaviedol aj proti šíreniu koronavírusu, a to ešte pred výskytom prvého prípadu nákazy v krajine.
Salvador uzavrel hranice, zavrel školy a zakázal zhromažďovanie, vďaka čomu mala vo štvrtok krajina sa 6,5 miliónmi obyvateľov len 395 potvrdených prípadov a 10 úmrtí.
Či sa situácia vo väzniciach po víkendovom zásahu zmení, sa uvidí počas nasledujúcich týždňov.