SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Súboj medzi Ficom a Pellegrinim sa môže skončiť rozbitím Smeru, myslí si Hrabko

"Slovensko je na tom veľmi dobre a vďaka za to patrí obom premiérom, krízovému štábu i epidemiológom. Ale ich čas už sa končí a začína sa čas ekonómov, aby povedali, ako z tejto kaše," povedal publicista.

Igor Matovič a Peter Pellegrini.Igor Matovič a Peter Pellegrini. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Politický súboj o post predsedu Smeru-SD medzi Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim sa môže skončiť až rozbitím aktuálne najsilnejšej opozičnej strany.

V diskusii na Tablet TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Volebný líder strany z ostatných parlamentných volieb Pellegrini totiž minulú sobotu avizoval, že uvažuje o kandidatúre na post straníckeho lídra.

"Vieme, že ide o odložený súboj, naznačovalo sa to už pred voľbami. Vtedy to Robert Fico uhral tak, že ponúkol Petrovi Pellegrinimu pozíciu volebného lídra a súboj sa nekonal, k oslabeniu Smeru-SD neprišlo," pripomenul Hrabko.

Skryť Vypnúť reklamu

Otázkou je podľa neho aj to, kedy by sa konal snem Smeru-SD.

Pellegrini avizoval, že by si ho vedel predstaviť už po lete.

"Samozrejme, snem bude, dôležité je aj to, kedy bude a ako sa uskutoční. Je to ťažké predpovedať. Ale ak sa Robert Fico nestiahne a prijme hodenú rukavicu, Peter Pellegrini je podľa mňa ochotný aj rozbiť stranu Smer," poznamenal Hrabko.

Významnou transformáciou podľa neho prejde aj politika strany Za ľudí, ktorá sa pôvodne formovala ako politický subjekt exprezidenta Andreja Kisku.

Ten však zo zdravotných dôvodov vrátil parlamentný mandát a neprijal ani exekutívnu funkciu.

"Ja som predpovedal, že po odchode z Prezidentského paláca bude politický vplyv Andreja Kisku nulový, a ukazuje sa, že naozaj taký je," reaguje Hrabko, ktorý už nepočíta s výraznejším angažovaním sa exprezidenta v politike.

Skryť Vypnúť reklamu

"V strane nastanú vnútorné procesy, pri ktorých niekto preberie žezlo po Andrejovi Kiskovi. Osobnosti majú, je tam podpredsedníčka vlády Veronika Remišová, podpredseda parlamentu Juraj Šeliga či ministerka spravodlivosti Mária Kolíková," konštatoval Hrabko.

Na margo poznámky podpredsedu Smeru-SD Richarda Rašiho, podľa ktorého môže vládna koalícia napokon padnúť na otázke zmeny systému povinného zdravotného poistenia na unitárny, Hrabko poznamenal, že reálny vývoj v tejto otázke sa dá len veľmi ťažko predpokladať.

Podľa Rašiho sa ukazuje, že hoci v programovom vyhlásení vlády je formulácia, podľa ktorej vláda takúto zmenu zváži, SaS a možno ani Za ľudí nie sú naklonené tomu, aby všetky prostriedky z povinného zdravotného poistenia išli len cez štátnu poisťovňu.

Skryť Vypnúť reklamu

Smer-SD by však podľa neho takúto reformu podporil.

"Ani pán Raši nemá vešteckú guľu. Ale treba povedať, že ak to SaS a strana Za ľudí nepodporia, ale Smer-SD to podporí, tak to v parlamente bez problémov musí prejsť," upozornil Hrabko.

Slovo "zváži" je podľa neho súčasťou obvyklej formulácie, ktorá sa často nachádza v programových vyhláseniach.

"Znamená to, že minister zdravotníctva, ktorý to do programového vyhlásenia dal, takýmto smerom uvažuje. Ale ako to konkrétne bude vyzerať, podľa mňa dnes nevie povedať ani on sám. Ak to minister predloží, dobre to vyargumentuje a nájde pre to politickú podporu, tak to prejde, inak nie," zhrnul Hrabko.

Agentúra Focus realizovala pre televíziu Markíza prieskum s otázkou, či boj s novým koronavírusom lepšie zvládal Peter Pellegrini alebo Igor Matovič, pričom viac ľudí sa priklonilo na stranu bývalého predsedu vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nič z toho nevyplýva, bola to úplne hlúpa otázka. Porovnávajú sa tu veci, ktoré sú neporovnateľné," reagoval Hrabko.

Pripustil však, že dlhšia Pellegriniho prax v pozícii vládneho politika môže byť výhodou pri komunikovaní o krízových opatreniach.

Dobrá aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku by podľa Hrabka nenastala, ak by ktorýkoľvek z dvojice lídrov urobil vážnu chybu.

"Slovensko je na tom v porovnaní s inými štátmi veľmi dobre, dúfam, že to tak ostane. A vďaka za to patrí aj obom premiérom. Ale nie iba im, aj ústrednému krízovému štábu, epidemiológom a infektológom. Ale ich čas už sa pomaly končí a začína sa čas ekonómov, aby povedali, ako sa dostať z kaše, v ktorej sme sa ocitli," uzavrel Hrabko.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Členské štáty budú na summite diskutovať o výhodách po zaočkovaní

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Ilustračné foto.
Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.
Slovensko

Premiér sa vyhrážal pádom vlády, ak neschválime zavedenie pokút, tvrdí poslanec SaS

Poslanec Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, "ktorý robí čo môže".

Peter Cmorej (SaS)
Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.