SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Súboj medzi Ficom a Pellegrinim sa môže skončiť rozbitím Smeru, myslí si Hrabko

"Slovensko je na tom veľmi dobre a vďaka za to patrí obom premiérom, krízovému štábu i epidemiológom. Ale ich čas už sa končí a začína sa čas ekonómov, aby povedali, ako z tejto kaše," povedal publicista.

Igor Matovič a Peter Pellegrini.Igor Matovič a Peter Pellegrini. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Politický súboj o post predsedu Smeru-SD medzi Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim sa môže skončiť až rozbitím aktuálne najsilnejšej opozičnej strany.

V diskusii na Tablet TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Volebný líder strany z ostatných parlamentných volieb Pellegrini totiž minulú sobotu avizoval, že uvažuje o kandidatúre na post straníckeho lídra.

"Vieme, že ide o odložený súboj, naznačovalo sa to už pred voľbami. Vtedy to Robert Fico uhral tak, že ponúkol Petrovi Pellegrinimu pozíciu volebného lídra a súboj sa nekonal, k oslabeniu Smeru-SD neprišlo," pripomenul Hrabko.

Skryť Vypnúť reklamu

Otázkou je podľa neho aj to, kedy by sa konal snem Smeru-SD.

Pellegrini avizoval, že by si ho vedel predstaviť už po lete.

"Samozrejme, snem bude, dôležité je aj to, kedy bude a ako sa uskutoční. Je to ťažké predpovedať. Ale ak sa Robert Fico nestiahne a prijme hodenú rukavicu, Peter Pellegrini je podľa mňa ochotný aj rozbiť stranu Smer," poznamenal Hrabko.

Významnou transformáciou podľa neho prejde aj politika strany Za ľudí, ktorá sa pôvodne formovala ako politický subjekt exprezidenta Andreja Kisku.

Ten však zo zdravotných dôvodov vrátil parlamentný mandát a neprijal ani exekutívnu funkciu.

"Ja som predpovedal, že po odchode z Prezidentského paláca bude politický vplyv Andreja Kisku nulový, a ukazuje sa, že naozaj taký je," reaguje Hrabko, ktorý už nepočíta s výraznejším angažovaním sa exprezidenta v politike.

Skryť Vypnúť reklamu

"V strane nastanú vnútorné procesy, pri ktorých niekto preberie žezlo po Andrejovi Kiskovi. Osobnosti majú, je tam podpredsedníčka vlády Veronika Remišová, podpredseda parlamentu Juraj Šeliga či ministerka spravodlivosti Mária Kolíková," konštatoval Hrabko.

Na margo poznámky podpredsedu Smeru-SD Richarda Rašiho, podľa ktorého môže vládna koalícia napokon padnúť na otázke zmeny systému povinného zdravotného poistenia na unitárny, Hrabko poznamenal, že reálny vývoj v tejto otázke sa dá len veľmi ťažko predpokladať.

Podľa Rašiho sa ukazuje, že hoci v programovom vyhlásení vlády je formulácia, podľa ktorej vláda takúto zmenu zváži, SaS a možno ani Za ľudí nie sú naklonené tomu, aby všetky prostriedky z povinného zdravotného poistenia išli len cez štátnu poisťovňu.

Skryť Vypnúť reklamu

Smer-SD by však podľa neho takúto reformu podporil.

"Ani pán Raši nemá vešteckú guľu. Ale treba povedať, že ak to SaS a strana Za ľudí nepodporia, ale Smer-SD to podporí, tak to v parlamente bez problémov musí prejsť," upozornil Hrabko.

Slovo "zváži" je podľa neho súčasťou obvyklej formulácie, ktorá sa často nachádza v programových vyhláseniach.

"Znamená to, že minister zdravotníctva, ktorý to do programového vyhlásenia dal, takýmto smerom uvažuje. Ale ako to konkrétne bude vyzerať, podľa mňa dnes nevie povedať ani on sám. Ak to minister predloží, dobre to vyargumentuje a nájde pre to politickú podporu, tak to prejde, inak nie," zhrnul Hrabko.

Agentúra Focus realizovala pre televíziu Markíza prieskum s otázkou, či boj s novým koronavírusom lepšie zvládal Peter Pellegrini alebo Igor Matovič, pričom viac ľudí sa priklonilo na stranu bývalého predsedu vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nič z toho nevyplýva, bola to úplne hlúpa otázka. Porovnávajú sa tu veci, ktoré sú neporovnateľné," reagoval Hrabko.

Pripustil však, že dlhšia Pellegriniho prax v pozícii vládneho politika môže byť výhodou pri komunikovaní o krízových opatreniach.

Dobrá aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku by podľa Hrabka nenastala, ak by ktorýkoľvek z dvojice lídrov urobil vážnu chybu.

"Slovensko je na tom v porovnaní s inými štátmi veľmi dobre, dúfam, že to tak ostane. A vďaka za to patrí aj obom premiérom. Ale nie iba im, aj ústrednému krízovému štábu, epidemiológom a infektológom. Ale ich čas už sa pomaly končí a začína sa čas ekonómov, aby povedali, ako sa dostať z kaše, v ktorej sme sa ocitli," uzavrel Hrabko.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Učiteľka blondínka ako diabol. Podrezanie učiteľa ukázalo, v akom veľkom probléme je francúzske školstvo

Deklarácie na demonštráciách boli len chabou ukážkou vzplanutia, francúzske školstvo je totiž pred islamom dlhodobo v úplnej defenzíve.

Vo Francúzsku sa po vražde učiteľa konali pochody za slobodu slova i učenia.
Slovensko

Na plošnom testovaní sa plánuje zúčastniť 44,4 percenta opýtaných

Určite sa testovania nezúčastní desať percent obyvateľov, vyplýva z prieskumu.

Testovanie na nový koronavírus.
Zahraničie

Dobrovoľníkov vo Veľkej Británii nainfikujú koronavírusom, aby urýchlili vývoj vakcíny

Do štúdie sa zapoja zdraví ľudia vo veku 18 až 30 rokov.

Testovanie na nový koronavírus.
Slovensko

Celoplošné testovanie bude pravdepodobne dobrovoľné, povedal premiér

Ak sa občania nepreukážu testom, či už zo štátneho testovania alebo súkromného, budú musieť nasledujúcich desať dní zostať v karanténe.

Ilustračné foto