SME
Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Chudnite so mnou, vyzýva editor Konzervatívneho webu

Extrémne premeny nemusíte pozerať iba v telke. Sledujte jednu v priamom prenose, týždeň po týždni, s emóciami, ktoré so sebou prinesie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Rozhodol som sa, že schudnem. Nie je to po prvý raz, skúšal som to úspešne už niekoľkokrát, ale ako mnohí iní, po čase som mal znovu viac kíl ako na začiatku.

Prvýkrát som schudol 17 kíl ešte v roku 1997, konkrétne zo 106 na 89. Bol som znovu fešák a zrazu mi každý veril, že som ešte nedávno aktívne športoval.

Prešlo pár rokov a v roku 2003 som schudol opäť sedemnásť kíl, žiaľ, nie z počiatočných 89, ale - kde sa vzali, tu sa vzali - zo 116 kíl. Cieľ, dostať sa pod stovku, som však splnil.

Menej potešujúce je, že dnes, sedemnásť rokov po, som aj vďaka koronavírusovej domácej izolácii vystúpil nad 130 kíl, a to je pri mojej výške 180 cm a veku mierne nad 50 (no, trochu viac než mierne) naozaj zabijácky parameter.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to pre mňa jednoduché (ako keby pre iných bolo, hehe).

Ja som však špeciálny prípad, jedlo ma naozaj fascinuje. Rád nielen konzumujem, ale aj varím. Miesta, udalosti i ľudí si pamätám často iba vďaka jedlu.

Napríklad, v roku 1995 som bol na dovolenke v Blanés v Španielsku (nezáviďte, spal som v stane) a čo si pamätám? Fantastické pinchitas, kuracie mäso marinované a nastoknuté na drevených špajliach a ugrilované na ohni. Stáli 250 pesiet, a dával som si ich po tej hnusnej strave, ktorú nám varila cestovka v stane ako za vojenských čias (ale boli sme na pláži).

V roku 1982 sme boli na dovolenke v Rusku (viem, že nezávidíte, kor, keď to bol milý typ dovolenky – 4 dni autom ta, štyri dni pri mori a štyri dni autom späť).

Cestou späť sme sa zastavili u akejsi príbuznej našej známej, ktorá nám urobila takú tortu, že na ňu dodnes spomínam a volali sme ju Inge torta po tej milej pani, lebo aj moja nebohá mamka sa ju pokúšala párkrát urobiť, ale originál bol proste originál.

SkryťVypnúť reklamu

Boli to také tenké suché cestá plnené žĺtkovým krémom, vďaka ktorému zvlhli a bolo to sladké, naozaj sladké – fakt neviem, ktorého trolla ako prvého napadlo šetriť s cukrom pri sladkostiach, čo je nelogika už z podstaty názvu, lebo sladkosť má byť proste sladká, preto, ak ma nechcete nahnevať, nedávajte mi s úsmevom sladkosť, ktorá je kyslá, slaná alebo nesladená - no a aby som udržal myšlienku, teta ešte mala fintu, ktorá nadchla aj moju šetrnú mamičku, že totiž kraje toho cesta podrvila a posypala ňou tortu, takže moja mamka si myslela, že je posypaná drahými mandľami a oči sa jej rozšírili pri predstave, ako to bude tvrdiť svojim snobským kamarátkam a ešte ušetríme.

Takže aby som to zostručnil – v podstate v každom meste, v ktorom som sa pohyboval a jedol, si pamätám, kde mali čo dobré.

SkryťVypnúť reklamu

No a skúste byť štíhli s takouto genetickou výbavou.

Je to boj, a to mi potvrdia všetci, ktorí ho absolvovali. Ja viem, tie kecy o pevnej vôli poznám dobre. To sa to hovorí ľuďom, ktorých jedlo nezaujíma, lebo to nemajú v génoch.

Ja som k tomu ešte aj pažravý. Keď v diétach čítam sto gramov ovocia na olovrant, ťukám si po čele – to mám ako zob počas dlhej chvíle a ani by ma nenapadlo si to zapisovať ako jedlo a už vôbec nie ako olovrant.

Keď mi stále ešte nerozumiete, skúste si spomenúť na postavu nedožeru Balouna v slávnom románe Jozefa Haška Dobrý voják Švejk a vedzte, že som niekde na pol ceste k nemu (aj keď dvě kila uzenýho som zatiaľ na obed ešte nesplivol).

Dosť bolo predstavovania, to len aby ste vedeli, že to budem mať ťažšie ako Dedo Vševedo z rozprávky Divadla Járy Cimrmana Dlouhý , Široký, Krátkozraký, ktorý to mal naozaj ťažké.

SkryťVypnúť reklamu

Skúsim to však. Motivácií mám niekoľko.

V prvom rade je to moja krásna a šikovná manželka, ktorá si zaslúži nielen pozorného, múdreho, vtipného a starostlivého manžela, ktorý chodí po obchodoch, pravidelne jej kupuje kytice kvetov alebo ich aspoň odovzdá, keď ich kuriér donesie, varí skvelé jedlá, pečie domáci chlieb či pizzu, vysáva, umýva okná, vie ovládať myčku, práčku aj sušičku, kosí a vytrháva z trávnika tie hnusné púpavy, ale aj manžela pohľadného, ktorý má iba jedinú chybičku, že nežehlí.

V druhom (čisto abecedne) rade je to môj takmer päťročný synček Maxík, ktorý mi rád žartom hovorí, že som tučniak, a hoci sa na tom smejeme, občas by bodlo, keby to nehovoril.

A v treťom rade je to malé škvŕňa v brušku mojej manželky, ktoré to v podstate iniciovalo a ktoré už má meno Maruška, aj keď teda ešte vôbec nie je isté, že to bude dievčatko.

SkryťVypnúť reklamu

Nerád by som bol, aby od prvej chvíle, čo zazrie rodičov, mala pred sebou oba symboly binárnej číselnej sústavy, teda nula a jedna.

Tak mi držte palce, aby sa mi to podarilo. Každú sobotu vám budem referovať, koľko úsilia ma to stálo a koľko som schudol (ak vôbec).

Mojím cieľom je schudnúť do narodenia Marušky v polovici októbra aspoň na 111 kíl a do konca roka pod sto.

Fakty budú vždy v priloženom stĺpčeku, emócie v texte.

Ak chcete, pridajte sa ku mne, na facebooku očakávam vašu podporu a rady, prípadne vaše postrehy a skúsenosti s chudnutím.

Svoju aktuálnu telesnú hmotnosť si zmeriam každý piatok ráno po veľkej toalete, aby merania spĺňali objektívnu európsku normu E01052020, lebo nariadenia a normy nás spájajú evidentne viac ako solidarita.

Začínam na čísle 133,6 kilogramu.

SkryťVypnúť reklamu

Boh so mnou a hlad s vami.

Dočítania o týždeň a dobrú chuť priatelia.

Spolu to dokážeme.

Peter Bercik

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu