SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Giulio Meotti: Nový európsky intelektuálny fašizmus

Európske univerzity - ktoré by mali byť domovom otvoreného pluralizmu, debaty, výskumu a myslenia - sa namiesto toho stali rajom intelektuálneho sektárstva a teroru.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Facebook Sorbonne Université)

Západné univerzity sa stali miestom intelektuálneho teroru, kde sa ľudia začali báť, píše Giulio Meotti v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Predtým to boli svätyne neohrozeného výskumu, ale namiesto toho si teraz spupné ideologické menšiny vynútili ortodoxnú líniu na mlčiacich alebo, čo je ešte horšie, servilných západných intelektuáloch.

Vzdelávanie - z latinského ex ducere - viesť von [z tmy, z ignorancie, nevedomosti] - je stále viac ohrozené ideologickým fundamentalizmom a snahou určovať nielen prijateľné činy ale dokonca aj slová a myšlienky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sociálne médiá tomuto vývoju veľmi napomohli vyvolávaním "lynčujúceho davu" v kyberpriestore.

Teraz musíme všetci velebiť multikulturalizmus, islam a prisťahovalectvo, musíme sa kajať za svoju koloniálnu vinu a takmer všetko vidieť vo svetle rasizmu.

Táto nová inkvizícia netoleruje ani tie najmenšie pochybnosti alebo nesúhlas - a tvrdo ich trestá!

Sloboda prejavu je vo Francúzsku stále viac ohrozovaná účinným vytváraním nových "názorových" zločinov.

Ak sa váš osobný názor zhoduje s oficiálnym, tak sa nemáte čoho báť.

Ak sú vaše myšlienky v rozpore s oficiálnymi myšlienkami, tak riskujete, že budete vylúčení zo slušnej spoločnosti a samotná vaša existencia vo verejnom priestore bude poburujúca.

Televízna moderátorka a redaktorka francúzskeho týždenníka Marianne Natacha Polony to opísala ako "nový intelektuálny fašizmus".

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ s nimi nesúhlasíte, tak sa vás pedagógovia, politickí vodcovia, médiá a dav pokúsi zničiť, rovnako tak, ako zničili Giordana Bruna v roku 1600 za jeho výrok, že vesmír má zrejme nespočet hviezd.

"Malé radikálne skupiny vytvárajú atmosféru teroru, aby si vynútili súhlas so svojimi názormi a umlčali svojich odporcov," napísala Natacha Polony.

"Tvrdia, že stelesňujú Dobro, a hovejú si na výslní nekonečnej zhovievavosti mnohých politických a mediálnych kruhov. Nikto sa neodváži im oponovať."

Iní boli v posledných niekoľkých rokoch vylúčení zo spoločenskej debaty alebo im vylúčenie hrozí za názory, ktoré sú považované za politicky nekorektné, hoci sú fakticky správne:

Sylviane Agacinski. Konferencia s touto feministkou, ktorá sa mala konať na univerzite Bordeaux Montaigne University, bola organizátormi zrušená, pretože údajne nemohla byť zaručená "bezpečnosť". Zrušenie akcie požadovali skupiny ultraľavicových študentov, pretože Sylvian Agacinski považujú za "homofóbku". Jej údajným "zločinom" je to, že sa postavila proti novému francúzskemu zákonu, ktorý lesbickým párom umožňuje prístup k umelému oplodneniu. Eugénie Bastié v denníku Le Figaro napísala, že "univerzita sa podvolila novým propagátorom cnosti." Konferencia bola odložená na neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Mohamed Sifaoui. Čoskoro po zrušení konferencie so Sylvian Agacinskiou získali "noví fašisti" skalp ďalšej osobnosti - francúzsko-alžírskeho novinára Mohameda Sifaouiho, tentoraz na slávnej Sorbonne v Paríži. Mohamed Sifaoui bol v roku 1999 nútený utiecť zo severnej Afriky, pretože sa mu islamisti vyhrážali smrťou a teraz žije vo Francúzsku pod policajnou ochranou. Na Sorbonne bol nedávno kvôli "nátlaku islamských združení a ľavicových odborov" zrušený jeho kurz o radikalizácii. Mohamed Sifaoui mal prednášať o radikalizácii policajtom, a rôznym úradníkom - presne tým ľuďom, ktorí sú pod tlakom po tom, čo ich kolega Mickaël Harpon, konvertita na islam, zavraždil štyroch policajtov na parížskom policajnom riaditeľstve.

SkryťVypnúť reklamu

Sorbonna je zhodou okolností tou istou univerzitou, kde sa konala konferencia libanonskej teroristickej skupiny Hizballáh. Nedávno si tam študenti vymohli zrušenie predstavenia starovekej tragédie gréckeho dramatika Aischylosa, ktorú mali hrať herci v čiernych maskách. Aktivisti tvrdili, že by predstavenie bolo "afrofóbne, kolonialistické a rasistické".

Alain Finkielkraut. Vlani na jar predniesol tento filozof "nešťastnej identity" prednášku na univerzite Sciences Po (Institut d'études politiques de Paris) v Paríži. Na zaistenie jeho bezpečnosti sa podieľala ako polícia, tak i Francúzska agentúra pre vnútornú bezpečnosť (DGSI). Alain Finkielkraut sa teraz "bojí vyjsť z domu". "Už sa ani nemôžem ukázať na ulici," povedal v rozhovore pre časopis Marianne.

SkryťVypnúť reklamu

Éric Zemmour. Francúzsky novinár Éric Zemmour bol nedávno na verejnom zhromaždení v Paríži jedným islamistom nazvaný "hnusnou beštiou", "vírusom" a "bastardom".

Sophie Coignard. Významná novinárka Sophie Coignard odsúdila v politickom týždenníku Le Point "strašné mlčanie voči týmto politicky korektným milíciám" a písala o konformizme, ktorý "si mlčaním chce kúpiť kľud. Všetci vieme, kam takéto kompromisy vedú."

Stéphane Charbonnier ( "Charbo"). Bývalý šéfredaktor francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo, Philippe Val, hovorí o "územiach, kde panuje teror kvôli názoru." Charbo, Valov nástupca na čele redakcie Charlie Hebdo, za to zaplatil svojím životom. 7. januára 2015 bol Charbo s jedenástimi svojimi kolegami zavraždený dvoma bratmi Kouachiovými, kričiacimi "Alláhu Akbar!" ["Alah je najväčší!"]. Dokonca aj Charbova pamiatka je bohužial poškvrnená škandálmi: Ako Univerzita Lille II, tak Univerzita Paríž VII, zcenzurovali akcie venované jeho posmrtne vydanej knihe Lettre ouverte aux escrocs de l'islamophobie qui font le jeu des rasistes ( "Otvorený list islamofóbnym podvodníkom, ktorí nahrávajú rasistom").

SkryťVypnúť reklamu

Maryam Namazie. Maryam Namazie je iránska disidentka a novinárka, ktorá sa presťahovala do Anglicka. Maryam Namazie bolo zabránené prednášať na niekoľkých anglických vysokých školách, napríklad na univerzitách Goldsmiths a Warwick, z toho dôvodu, že jej obrana slobody prejavu a jej vystupovanie proti právu šaría by mohli uraziť moslimských študentov.

Thilo Sarrazin. Bývalý člen bankovej rady Nemeckej spolkovej banky (Deutsche Bundesbank) a kritik imigrácie bol v roku 2010 po vydaní svojej knihy Deutschland schafft sich ab ("Nemecko pácha samovraždu") nútený rezignovať na svoju pozíciu v nemeckej centrálnej banke. V súčasnej dobe je vláčený po súdoch kvôli svojej novej knihe Feindliche Übernahme ( "Nepriateľské prevzatie"), ktorá má byť vydaná v lete 2020. Thilo Sarrazin čelil protestom študentov a učiteľov počas svojej prednášky na Siegenskej univerzite (Universität Siegen).

SkryťVypnúť reklamu

Bruce Gilley, profesor Portlanské štátnej univerzity v Oregone obhajuje historický odkaz Britského impéria a európskeho kolonializmu všeobecne. V Londýne prednášal na súkromnom seminári pre študentov a zúčastnil sa panelovej diskusie, vyhol sa však akejkoľvek verejnej akcii. "Keby som mal verejnú prednášku nazvanú 'Obhajoba kolonializmu', tak by začali pracovať hnojomety a ničomu by to neposlúžilo," uviedol. "Avšak ukázalo by to, do akej miery ľudia v Británii aj inde prestali premýšľať o tejto najdôležitejšej fáze britskej histórie a identity."

Nigel Biggar, profesor morálnej teológie v Oxforde, bol napadnutý za to, že sa údajne stavia zhovievavo k imperializmu. "Ak chcem organizovať semináre na nejakú tému týkajúcu sa Britského impéria, robím to súkromne," povedal. Preto tiež usporiadal "súkromnú" akademickú konferenciu, aby predišiel vyrušovaniu zo strany aktivistov.

SkryťVypnúť reklamu

Islamské režimy môžu medzitým aj naďalej nalievať obrovské množstvo peňazí do západných univerzít. Výskum akademikov Jonasa Bergan Draegea a Martina Lestra publikovaný v odbornom časopise Middle East Law and Governance Journal zistil, že v rokoch 1997 až 2007 poskytli rôzne subjekty z Perzského zálivu britským akademickým inštitúciám najmenej 70 miliónov britských libier.

Vyhlásenie skupiny francúzskych intelektuálov, vrátane mnohých moslimských mysliteľov, ako sú Boualem Sansal a Zineb el Rhazoui, tento "intelektuálny terorizmus" kritizuje. Signatári vo svojej výzve napísali, že tento "intelektuálny terorizmus" pripomína to, "čo stalinizmus robil najosvietenejším európskym intelektuálom."

SkryťVypnúť reklamu

"Proti našim kultúrnym, akademickým a vedeckým inštitúciám sú teraz vedené útoky, ktoré sa pod zámienkou odsúdenia koloniálnej diskriminácie snažia podkopať naše zdedené osvietenské zásady slobody prejavu a univerzálnosti."

Obrana slobody myslenia a možnosti otvoreného rozhovoru - v súčasnosti v Európe tak veľmi mrzačená - je základom európskeho občianskeho života. Bez slobodného prejavu nemôže dôjsť k výmene myšlienok, k žiadnym novým objavom a teda ani k pokroku. Takto sa zmenšujú základné princípy liberálnej spoločnosti.

"Nesúhlasím s tým, čo hovoríte, ale budem do smrti brániť vaše právo to hovoriť," napísala autorka Voltairovho životopisu.

Sloboda slova nie je potrebná pre "politicky korektné" a nevýbojné názory. Pre menšinu je však sloboda slova jedinou ochranou proti tyranii väčšiny.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomeňme si napríklad krajinu, ako je Pakistan, kde davy moslimov takmer zavraždili Ázii Bibi potom, čo bola súdom uznaná za nevinnú.

Keď v roku 1776 vyhlásili Spojené štáty svoju nezávislosť na represívnom Anglicku, tak dobre chápali primárnu dôležitosť slobody slova. George Washington svojim dôstojníkom v roku 1783 povedal: "Ak by bola obmedzená sloboda prejavu, tak by sme mohli byť vedení bez protestu ako ovce na zabitie."

Na pôde amerických univerzít sa stalo bežnou praxou protestovať proti pozvaným rečníkom a rušiť ich prednášky, keď ich názory nevyhovujú hŕstke aktivistov.

Vedúci činitelia týchto inštitúcií sú zo svojich vlastných študentov zjavne príliš vystrašení na to, aby ich buď suspendovali, alebo rovno vyhodili, alebo požiadali políciu o ochranu.

SkryťVypnúť reklamu

Tento typ cenzúry je, bohužiaľ, teraz vidieť po celej Európe. Menšinové skupiny si pre seba nárokujú "bezpečné priestory", ale bezpečné priestory teraz v skutočnosti potrebujú skôr ľudia, ktorí nesúhlasia s prevládajúcou ideológiou.

Európske univerzity - ktoré by mali byť domovom otvoreného pluralizmu, debaty, výskumu a myslenia - sa namiesto toho stali rajom intelektuálneho sektárstva a teroru.

Tento nový radikalizmus posilňuje na Západe nielen politickú korektnosť, ale tiež podvolení sa nátlaku, sme "ako ovce idúce na porážku."

Giulio Meotti je kultúrny redaktor denníka Il Foglio, taliansky novinár a spisovateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu