SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Marian Kechlibar: Úradným potieraním nenávisti k svetlým zajtrajškom, prípadne kamkoľvek inam

Štátny postih verbálnych prejavov akejkoľvek emócie či názoru je z princípu úplné svinstvo, rovnako ako otrokárstvo, prenasledovanie čarodejníc či nevoľníctvo.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Tak nám pražská polícia zriadila oddelenie pre boj proti terorizmu a nenávisti.

Povedané slovami Denníka N, členovia tímu budú okrem iného vyhľadávať nenávistné príspevky na internete.

Zase sme teda o krok bližšie utopickej budúcnosti, kde sa všetci majú radi a na vzácne výnimky dopadne tvrdá ruka zákona, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Na tieto dozorné mechanizmy sa vždy lepia pekne znejúce nálepky, aby ich zavádzanie tá naivnejšia časť obyvateľstva prehltla bez odporu.

Skryť Vypnúť reklamu

Baviť sa o tom, či by sa to dalo zneužiť v našich podmienkach, je zbytočné zúženie problému na Českú republiku, keď je v skutočnosti univerzálne.

Represívne inštitúcie, ktorých zmyslom existencie je vyhľadávať ilegálne verbálne prejavy, budú všade na svete priťahovať rovnaký typ ľudí túžiacich po šikane ostatných.

V Číne, v ČR i vo Veľkej Británii. Samozrejme, že sa toho bude zneužívať, a ešte navyše to povedie k zmene spoločenskej atmosféry smerom k tým čínskym pomerom.

Nespokojní ľudia budú čím ďalej viac nútení používať rôzne inotaje a ani to im nebude musieť pomôcť.

Už samotné trestné stíhanie je pre normálneho človeka samo o sebe trestom, aj keby ho nakoniec oslobodili.

Posúďte napríklad túto udalosť vo Veľkej Británii. Takzvane krajne pravicová skupina vylepovala v Sheffielde nálepky s textom "Otvorené hranice - vírusový neporiadok" a "Krčmy zatvorené, hranice otvorené". Nič viac tam napísané nebolo.

Skryť Vypnúť reklamu

Ťažko si predstaviť miernejšie a zdvorilejšie formulovanú kritiku toho, že, well, krčmy zavreli, ale medzinárodná prevádzka trvá.

Má to na hony ďaleko k nejakým výzvam k násiliu, ba dokonca aj k prostým a sprostým urážkam.

Avšak dvaja muži boli za tento ideozločin políciou zatknutí (sú podozriví z rasovo motivovaného verejného neporiadku) a článok BBC cituje politikov i miestnych obyvateľov úplne jednoznačným spôsobom: "odporné, neprijateľné, rozosievanie nenávisti, nechutné rasistické nálepky".

Tak takto vyzerá, priatelia, sloboda slova v krajine, ktorá ten koncept potierania nenávisti prijala cca jednu generáciu pred nami.

Myslíte si, že u nás to skončí nejako podstatne lepšie - teda ak sa nebudeme včas a účinne brániť? Hrozba efektu "šikmej plochy", po ktorej idete samospádom dole do hlbín, je tu veľmi reálna.

Skryť Vypnúť reklamu

Spomeňte si na to, až vás chytí prchavý záchvat sympatií voči "červenému svetru". To pražské policajné oddelenie pre vyhľadávanie nenávisti na internete podlieha v konečnej inštancii jemu a keby s ním nesúhlasil, asi by neexistovalo.

Čo s tým? Dejiny ukazujú, že vlny autoritárskeho zmýšľania prichádzajú a odchádzajú, pričom to opadnutie je dosť často dôsledkom nejakého kolapsu politickej štruktúry, ktorá to už s tými represiami, tyraniou a ideologickým šialenstvom prehnala.

Nebýva to tak, že by hlásatelia Jedinej Pravdy zrazu začali oceňovať pluralizmus a myšlienkovú otvorenosť.

Skôr sa stáva, že tá Jediná Pravda padne v ringu svetových udalostí nemilosrdne "na hubu", neschopná naďalej konkurovať svojim alternatívam.

Skryť Vypnúť reklamu

Ťažko povedať, za ako dlho sa to stane v prípade moderného progresivizmu, ktorý čím ďalej viac pripomína klietkový chov ľudí roztriedených podľa náhodných identitárních charakteristík (farba kože, pohlavie) do vzájomne izolovaných skupiniek. Načasovať sa to nedá.

Medzitým však môžeme robiť minimálne to, že budeme udržiavať nažive práve nejakú tú ideovú alternatívu, aby pri prípadnej budúcej rekonštrukcii západnej civilizácie do slobodnejšej podoby bolo na čom stavať a aby nezvíťazili naopak nejaké ešte horšie alternatívy, ktoré môžu v okamihu mocenského vákua prejaviť rovnakú akcieschopnosť ako svojho času Chomejní v Iráne, keď padol šáh Pahlaví.

Mňou navrhovaná alternatíva vyzerá takto:

1. Štátny postih verbálnych prejavov akejkoľvek emócie či názoru je z princípu úplné svinstvo, rovnako ako otrokárstvo, prenasledovanie čarodejníc, nevoľníctvo alebo štátom uložená povinnosť hlásiť sa k nejakej náboženskej viere.

Skryť Vypnúť reklamu

2. Všetky tieto veci bývali svojho času normou a dokonca ich samotná kritika bola nebezpečná, ale rovnako sa ich s dostatkom snahy podarilo nakoniec vykoreniť, aj keď to trvalo celé generácie a mnohí z tých prvých mysliteľov, ktorí na takéto koncepty zaútočili, sa nedožili ani toho, aby videli aspoň malý úspech. Podstatné je nepoľavovať.

3. Na ceste ku konečnému cieľu v podobe spoločnosti, v ktorej nie je potrebné sa opatrne obzerať cez plece, než niečo kontroverzného poviete, je síce prijateľné akceptovať dočasné kompromisy, ale len s tým, že slúžia ako medzistupne práve k tomu konečnému cieľu. Spoločnosť, v ktorej by sa upaľovala len každá druhá alebo každá tretia čarodejnica, by bola stále ešte veľmi šialené miesto k životu, aj keď technicky vzaté je to o 50, respektíve 66% lepšie, než upaľovať každú.

Skryť Vypnúť reklamu

A z praktického hľadiska si viem predstaviť organizáciu, ktorá by bola založená s cieľom prispieť na náklady obhajoby pre každého človeka, ktorý je obvinený zo spáchania trestných činov verbálneho charakteru. Tej by som bol ochotný prispievať.

Podmienky mňa v tomto prípade napádajú len dve:

a) dôveryhodní ľudia v jej vedení, aby nedošlo k tomu, že za dva mesiace zbalí prokurista pokladňu a zmizne niekam na Tuvalu a

b) úplnú transparentnosť princípov a praxe, čo sa akceptácie všetkých relevantných prípadov týka. Aby si nevyberali len tých obvinených, ktorí sú im sympatickí. To je síce pochopiteľná ľudská slabosť, ale sloboda slova sa sympatiami riadiť nesmie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Ľudia, ktorí sa zúčastnia na testovaní a budú negatívni, môžu žiť od pondelka relatívne slobodne

Vláda schválila predĺženie zákazu vychádzania od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Na testovanie na hraniciach potrebujeme tritisíc policajtov, odkázal Matovič Sulíkovi

Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná, povedal premiér. Až 44 percent pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky, zachytil aj tento test.

Preedseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.
Slovensko

Počet pozitívne testovaných stúpol o 2 887 osôb

Ukončených vyšetrení bolo 14 642. Pomer nakazených k testovaným bol 20-percentný.

Odberné miesto na nový koronavírus.