SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Olympijskí víťazi umierajú skôr ako obyčajní ľudia, zistila štúdia

Prekvapujúce bolo tiež zistenie, že športovci zo západného Nemecka umierajú skôr ako tí z východného, kde pritom existoval štátom organizovaný doping.

Doping fungoval vo vrcholovom športe na oboch stranách železnej opony.Doping fungoval vo vrcholovom športe na oboch stranách železnej opony. (Zdroj: Wikipedia)

Najlepší športovci sveta umierajú skôr ako obyčajní ľudia. Tvrdí to nemecká štúdia, ktorá v spoločnosti vyvoláva otázky o dôsledkoch súťaživosti v profesionálnych športoch, píše nemecký časopis Der Spiegel.

Otec moderných olympijských hier Pierre de Coubertin mal predniesť vetu, ktorá sa často skracuje na "nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa".

Pre väčšinu športovcov sú olympijské súťaže stále cieľom ich ambícií. Nemecká štúdia však odhalila, že príslovie "športom k trvalej invalidite" bude pravde bližšie.

SkryťVypnúť reklamu

Športovci totiž za úspech platia vysokú cenu. Podľa štúdie účastníci olympijských hier umierajú skôr, než je priemer v populácii.

A nemeckí olympijskí víťazi umierajú skôr ako športovci, ktorí medaily nezískali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autorom štúdie je Lutz Thieme, ktorý vyučuje športový management a športovú ekonómiu na univerzite v Koblenzi.

Sám v osemdesiatych rokoch aktívne športoval, plával v SC Turbine Erfurt. Do roku 2019 pôsobil ako čestný prezident štátnej športovej asociácie Porýnie-Falcko.

Thieme skúmal úmrtnosť všetkých 6066 Nemcov, konkrétne 1 959 žien a 4 107 mužov, ktorí sa medzi rokmi 1956 (zimné hry v Cortine d'Ampezzo) a 2016 (letné hry v Rio de Janeiro) zúčastnili olympijských hier, a porovnal ich s celkovou populáciou .

Okrem iného zistil, že rovnako ako v bežnej populácii aj u olympionikov sa dlhšieho veku dožívajú ženy ako muži.

SkryťVypnúť reklamu

Športovci zo západného Nemecka umierajú skôr, ako tí z východného

Prekvapivým výsledkom však bolo, že športovci zo západného Nemecka umierajú skôr ako tí z východného, kde pritom existoval štátom organizovaný doping.

"Viem, že je to prekvapivé a môže to viesť k diskusiám," hovorí Thieme.

Thieme svoju štúdiu vykonal pomocou niekoľkých štandardných metód lekárskej štatistiky a dáta športovcov porovnal s databázou Human Mortality Database (HMD).

U západonemeckých účastníkov olympijských hier vo vekovej skupine 15 až 34 rokov bolo riziko úmrtia vo všetkých skúmaných generáciách výrazne vyššie ako v celkovej populácii.

Riziko starších olympionikov vo vekovej kategórii 35 až 64 rokov z rokov 1956 až 1994 bolo pod priemerom. Od roku 1995 je úmrtnosť olympionikov hneď dvakrát vyššia.

SkryťVypnúť reklamu

Riziko úmrtia je vyššie aj u východonemeckých olympionikov vo vekovej skupine 15 až 34 rokov. Vo vekovej skupine 35 až 64 rokov bola úmrtnosť v období do roku 1994 podpriemerná, od roku 1995 je však výrazne vyššia.

Od opätovného zjednotenia Nemecka zaznamenal Thieme iba sedem úmrtí z celkového počtu 2 325 olympionikov.

Thieme sa už dlho zaoberá otázkou, akú súťaživosť ešte môžno odôvodniť.

Výsledky vyšetrovania sú z hľadiska športovej etiky závažné. Ak olympijské úspechy vedú k výrazne vyššej úmrtnosti, vyvstávajú etické a lekárske otázky.

Jedna otázka znie: Za akých podmienok môžete zodpovedať za výcvik detí a adolescentov v oblasti výkonných športov, keď je tiež zrejmé, že priemerná dĺžka života olympijského tímu klesá?

Nemeckí športovci sú podľa Thiemeho rizikovou skupinou. Kariéry olympionikov sú vykúpené výrazne vyšším ohrozením života. Tento efekt sa zvyšuje s rastúcim úspechom.

SkryťVypnúť reklamu

„Kompenzujte stratu života“

Thieme preto odporúča lekárske monitorovanie nezávislé od „záujmov športových združení“.

Záverečná veta štúdie je dôvodom na finančnú kompenzáciu, napríklad prostredníctvom dôchodku športovca, o ktorom sa už diskutuje:

„Ak sú jednotlivé športové úspechy naďalej primerane sociálne prispôsobené, ich poskytovateľom sa musí odškodniť strata života.“

Výsledky sú relevantné aj na pozadí diskusií o poškodení dopingu a obetiach dopingu zo strany štátu v NDR.

Doteraz sa predpokladalo, že dopingom kontaminovaný športový systém v NDR viedol k rozsiahlemu zdravotnému poškodeniu. Federálna vláda preto konkrétne schválila zákon o dopingovej pomoci.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu