SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Školákom v Číne pomáhajú dodržiavať bezpečnú vzdialenosť klobúky s krídlami

Počas vlády dynastie Sung mali tieto "klobúky" údajne nosiť vtedajší príslušníci cisárskeho dvora.

Čínski školáci s vrtuľami na hlavách.Čínski školáci s vrtuľami na hlavách. (Zdroj: Twitter Ela Dobrindt)

PEKING - K rúškam a dezinfekcii sa na základnej škole v čínskom meste Chang-čou pridali pokrývky hlavy navrhnuté podľa tisíc rokov starej tradície.

Slúžia ako nezvyčajný prostriedok v boji proti koronavírusy, píše server lidovky.cz.

Majú žiakom pomôcť udržať bezpečnú hygienickú vzdialenosť od ostatných.

Počas vlády dynastie Sung mali tieto "klobúky" údajne nosiť vtedajší príslušníci cisárskeho dvora.

Základná škola v meste Chang-čou na východe Číny zaradila ako prevenciu pokrývky hlavy po tom, čo bolo deťom umožnené vrátiť sa do školy.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o "klobúky", ktoré sú po stranách rozšírené takzvanými krídlami, ktoré majú žiakom pomôcť udržať bezpečnú vzdialenosť od ostatných detí tak, aby sa potenciálne nenakazili koronavírusom, ktorý podľa oficiálnych údajov Čínu postupne opúšťa.

Ide o vzor, ​​ktorý vychádza z tradície dynastie Sung, ktorá v Číne vládla medzi rokmi 960 a 1279 nášho letopočtu, informuje South China Morning Post.

V tomto období ich mali nosiť príslušníci cisárskeho dvora. Podľa jednej z legiend nariadil prvý cisár dynastie svojim ministrom nosiť podobné pokrývky hlavy, aby si medzi sebou nerozprávali počas zasadnutia dvora, tvrdí Tsui Lik-chang z Mestskej univerzity v Hongkongu.

"Tento príbeh sa objavil až omnoho neskôr. Cisári dynastie Sung boli s podobnými klobúkmi s klapkami podobnými krídlam," dodal historik.

Skryť Vypnúť reklamu

Základná škola sa týmto opatrením snaží pomôcť deťom dodržať odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá uviedla, že by ľudia mali medzi sebou dodržiavať rozostupy minimálne jeden meter.

"Ak budete stáť moc blízko nakazenému, môžete vdýchnuť kvapôčky, ktoré obsahujú vírus," varuje WHO.

Podľa odborníka na detské vzdelávanie, ktorého cituje South China Morning Post, sú klobúky dobrou cestou, ako deťom pomôcť pochopiť koncept dodržiavania bezpečnej vzdialenosti od ostatných.

Deti totiž podobné veci častou chápu trochu abstraktne, vysvetlil vedúci oddelenia výchovy v rannom detstve na Pedagogickej univerzite v Hongkongu Ian Lam Chun-bun.

"Deti tie klobúky vidia a cítia, keď do seba tými krídelkami narazia. Vďaka tomu môžu lepšie pochopiť, čo sa od nich chce a budú si pamätať, že sa majú od svojich kamarátov držať ďalej," dodal Ian Lam Chun-bun.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili takmer 80-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol k 5 percentám.

15m
Starship pristál bez problémov.

Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode, ktorá má letieť na Mars, skončili výbuchom. Problémy mal aj tento let.

2 h
Minister financií SR Igor Matovič.

Minister financií poprel medializované zvýšenie DPH na 25 percent.

17 h
Juraj Šeliga a Jana Žitňanská.

Šeliga spolu so straníckou kolegyňou Žitňanskou (obaja Za ľudí) a bratislavským županom Drobom (SaS) minulý týždeň porušili zákaz vychádzania, keď do noci sedeli v podniku.

19 h