SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Markéta Šichtařová: Chceli sme to najlepšie a dopadlo to ako vždy

Európski politici 30 rokov neustále budovali lepšie zajtrajšky, zachraňovali to a ono, poskytovali sociálne granty a programy - a výsledok? Pribúda chudobných i extra bohatých, ale stredná trieda mizne. Rozdiely v spoločnosti sa prehlbujú.

Markéta Šichtařová.Markéta Šichtařová. (Zdroj: Next Finance)

Viktorovi Černomyrdinovi (ruský politik, mimo iné bývalý predseda ruskej vlády v rokoch 1993 - 1998 pozn. KW) je pripisovaných mnoho výrokov.

Od vtipných typu "mám približne dvoch synov" až po trochu frustrujúce typu "mali sme tie najlepšie úmysly, ale dopadlo to ako vždy."

Skoro by som povedala, že je to výstižný popis väčšiny súčasných európskych politikov, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

V posledných tridsiatich rokoch neustále budovali lepšie zajtrajšky, zachraňovali to a ono, poskytovali sociálne granty a programy - a dopadlo to ako vždy.

Skryť Vypnúť reklamu

Namiesto toho, aby stredná trieda rástla, podľa dát Eurostatu sa zmenšuje.

Pribúda chudobných i extra bohatých, ale stred mizne. Rozdiely v spoločnosti sa prehlbujú.

V ČR to zatiaľ ešte nepozorujeme toľko, ale inde v Európe to je už markantné.

Problémy západnej Európy demaskoval koronavírus. Zahraničné agentúry informujú, ako sa vytvárajú dlhé fronty v Paríži na miestach s potravinovou pomocou. Ľudí, ktorí ju potrebujú, pribúda.

Na predmestiach Paríža rastie sociálne napätie. Ľudia majú hlad aj strach, a to vlastne zatiaľ ešte ani neprišlo hromadné prepúšťanie. Sud strelného prachu sociálneho zmieru už zase tlie.

Francúzsko pritom nie je ani chudobný, ani zaostalý štát. A už vôbec to nie je štát s tvrdým kapitalizmom. Naopak je to krajina, kde sú socialisti veľmi vplyvní. Lenže - práve tým to je.

Skryť Vypnúť reklamu

Štátne zásahy vytvorili megabohatých a megachudých. Súčasne tiež zničili slobodný trh a zdecimovali strednú triedu. To platí prakticky o všetkých vyspelých krajinách.

Najväčšie firmy sveta sú dnes bohatšieí a vplyvnejšie ako väčšina krajín. Zákazy spojené s koronavírusom tento trend len prehĺbili: malí dostali stopku a veľkí idú ďalej.

Pekne to je vidieť napríklad v maloobchode. Veľké e-shopy predávajú bez prestávky a trhajú v tržbách rekordy. Malé kamenné obchody čakajú na dvadsaťpäťku.

Nožnice sa opäť viac roztvorili. Vzniká tu bohatá "digitálna" vrstva. Najbohatší človek sveta už nie je ten, kto niečo vymyslel alebo vyrobil, ale človek, ktorý toho najviac prepredal a preposlal.

A nie preto, že by to bol prirodzený trhový vývoj, ale pretože štátny úradník rozhodol o karanténe a inak sa predávať nedalo. Smerujeme k jednému veľkému obchodu, ktorý obslúži všetkých zákazníkov sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Stále väčšia oligopolizácia sa roztáča aj mimo maloobchod. A opäť nie kvôli prirodzenému vývoj na trhu, ale kvôli úradnému rozhodnutiu.

Veľké firmy dostanú tučnú pomoc. Malé majú smolu, pretože nemajú poradcov, ktorí by im pomohli prejsť utrpením formulárov a úradov.

Automobilky si vydupajú šrotovné. Krčmári tak maximálne štvrtú sadzbu DPH na pivo. Tri sadzby s jedným otvoreným okienkom sú evidentne málo.

Je to neuveriteľný paradox: Socialisti chceli a chcú väčšiu rovnosť medzi ľuďmi. Ale výsledkom ich zákazov, príkazov a reguláciou je pravý opak: že chudobní stále viac chudobnejú a bohatí čoraz viac bohatnú.

Ak by toto ochudobňovanie a bohatnutie kopírovalo tiež individuálne schopnosti a zásluhy, fajn, žiadny problém.

Ale toto roztváranie nožníc nekopíruje individuálne schopnosti a zásluhy ľudí a firiem; kopíruje len to, kto má schopnejšieho lobistu a ochotnejšieho úradníka prihrať štátne prerozdeľovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Svetového potravinového programu (WFP) spadajúceho pod OSN dôjde vo svete v dôsledku pandémie k hladomoru. Počet ľudí trpiacich hladom sa môže celosvetovo až zdvojnásobiť.

A prekvapivo hladovať nebude len rozvíjajúci sa svet. Štátne zásahy ničili eurozónu už pred pandémiou. Priemyslu sa nedarilo už koncom roka, hoci mu pomáhala Európska centrálna banka zápornými úrokovými sadzbami.

Teraz ho úradníci dorazili. S príchodom vírusu vplyv štátu ďalej vzrástol. Úradník rozhoduje, kto bude predávať, kto nie. Má moc ako už roky nie.

Vládne výdavky k HDP budú vo väčšine krajín sveta asi najvyššie od druhej svetovej vojny. Vládne dlhy taktiež. Niektoré štáty budú zrelé na bankrot.

A cez všetky tieto snahy ďalej porastie nerovnosť v spoločnosti. Bude to totiž v realite práve kvôli týmto snahám.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudí zo strednej triedy bude zase menej. Celá snaha posledných desiatok rokov príde navnivoč. Budú tu armády chudobných voličov v zadlžených štátoch. Európsky socializmus zase neuspel. Kde asi súdruhovia urobili chybičku?

Koľkokrát sa to ešte bude opakovať, že ľudia pochopia, že nemožno žiť z cudzích peňazí?

A zatiaľ u nás ... Kým sa s vážnou tvárou diskutuje o tom, že štát zachráni protekčného akcionára a vstúpi do leteckej spoločnosti, ktorej sa v minulosti musel zbaviť, pretože ju nevedel riadiť, súčasne ten istý štát zavrel školy, čím sa mnoho detí a matiek samoživiteliek dostalo do problémov.

Samoživiteľky evidentne nemajú tie správne konexie. V mene rovnosti bohatí zbohatnú a chudobní schudobnejú.

Európsky socializmus adorujúci dávky a prerozdeľovanie je väčší problém ako vírus sám.

Skryť Vypnúť reklamu

Armády úradníkov nevyrobia ľuďom jedlo. Lenže, ako hovoril Viktor Černomyrdin, "učitelia a lekári chcú jesť prakticky každý deň!"

Prerozdeľovanie v mene pomoci potrebným anihilujú tých, ktorí sú schopní niečo vytvoriť a chudobných nasýtiť.

Dávky "potrebným" hlad neukončia, pretože zdecimujú tých, ktorí jedlo tvoria.

To len konkurencia dá ľuďom prácu. Len pot a práca dajú ľuďom jedlo.

Nie prerozdeľovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Vyšetrili osôb. Podiel nakazených klesol na 16 percent. Včera sa zaočkovalo 6 940 ľudí, celkovo ich je 89 635.

14m
Ilustračné foto.

Zmluva Nový START má vypršať 5. februára a je poslednou platnou dohodou Washingtonu s Moskvou o kontrole zbrojenia. Obsahuje záväzok, aby obe krajiny nemali viac než 1550 jadrových hlavíc a 700 ich nosičov.

3 h
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

16 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia v celkovej výške 390-tisíc eur. Budaj oponuje, že ich žiadali ešte za bývalej vlády a kontrolovalo to viacero hodnotiacich komisií.

17 h