SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Je veľa dôkazov, že koronavírus pochádza z laboratória vo Wu-chane, tvrdí Pompeo

Prezident Trump trvá na tom, že Peking tajil dôležité informácie o prepuknutí choroby, a žiada, aby za to Čína niesla "zodpovednosť".

Prezident USA Donald Trump a minister zahraničných vecí Mike Pompeo.Prezident USA Donald Trump a minister zahraničných vecí Mike Pompeo. (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v nedeľu vyhlásil, že existuje "veľké množstvo" dôkazov o tom, že nový koronavírus pochádza z laboratória v čínskom meste Wu-chan, odkiaľ sa do sveta rozšírila súčasná pandémia infekčnej choroby COVID-19.

"Existujú presvedčivé dôkazy, že tam (vo Wu-chane) sa to začalo," uviedol Pompeo v relácii This Week vysielanej televíziou ABC.

Pompeo však súčasne odmietol odpovedať na otázku, či podľa jeho názoru šlo o zámer Pekingu.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezident USA Donald Trump stále viac kritizuje rolu Číny v pandémii, počas ktorej sa koronavírusom nového typu na celom svete nakazilo takmer 3,5 milióna ľudí. K dnešnému dňu nákaze podľahlo viac ako 240 000 ľudí.

Trump trvá na tom, že Peking tajil dôležité informácie o prepuknutí choroby, a žiada, aby za to Čína niesla "zodpovednosť".

V piatok vyhlásil, že videl dôkaz o tom, že nový koronavírus pochádza z laboratória v čínskom meste Wu-chan. Pompeo v nedeľu podľa agentúry AFP zašiel ešte ďalej, keď v rozhovore pre ABC vyhlásil, že o tom existuje "veľké množstvo" dôkazov.

Ako je známe, v súvislosti s novým koronavírusom sa najprv objavila verzia, že zdrojom nákazy bol trh v meste Wu-chan, kde sa predávali exotické zvieratá, ako sú netopiere.

Skryť Vypnúť reklamu

Neskôr boli zverejnené hypotézy, že vírus by mohol pochádzať z blízkeho laboratória na výskum vírusov.

Pompeo, ktorý je bývalým riaditeľom americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA), v rozhovore pre ABC uviedol, že sa stotožňuje so štvrtkovým vyhlásením komunity amerických spravodajských služieb, že nový druh koronavírusu nebol vyrobený človekom ani geneticky modifikovaný.

"Čína je známa svojím sklonom infikovať svet a používať neštandardné laboratóriá," uviedol.

"Nie je to prvýkrát, čo bol svet ohrozený vírusmi z čínskych laboratórií," zdôraznil Pompeo a vyjadril aj poľutovanie nad nedostatočnou spoluprácou zo strany čínskych orgánov, ktorá by objasnila pôvod pandémie.

"Stále bránia prístupu (odborníkov) zo Západu, najlepších lekárov," uviedol Pompeo, ktorý zdôraznil, že je nutné, aby sa títo odborníci dostali do čínskych laboratórií.

Skryť Vypnúť reklamu

"Stále nemáme vzorky vírusov, ktoré potrebujeme," upozornil.

Pompeo okrem toho pripomenul, že "prezident Trump sa vyjadril jasne: tí, ktorí sú vinní, budú niesť zodpovednosť".

Trump predtým spojil nový koronavírus s virologickým ústavom vo Wu-chane, pričom koncom tohto týždňa Číne pohrozil ďalšími dovoznými clami na čínske produkty, čo má byť odveta za rozšírenie choroby COVID-19 z Číny do celého sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.
Slovensko

Premiér sa vyhrážal pádom vlády, ak neschválime zavedenie pokút, tvrdí poslanec SaS

Poslanec Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, "ktorý robí čo môže".

Peter Cmorej (SaS)
Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.
Slovensko

V nedeľu pribudlo 1999 nových prípadov a 52 úmrtí

Vyšetrili takmer 50-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 17 percent. Včera sa zaočkovalo 2 275 ľudí, celkovo ich je 60 079.

ilustračná foto