SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Je veľa dôkazov, že koronavírus pochádza z laboratória vo Wu-chane, tvrdí Pompeo

Prezident Trump trvá na tom, že Peking tajil dôležité informácie o prepuknutí choroby, a žiada, aby za to Čína niesla "zodpovednosť".

Prezident USA Donald Trump a minister zahraničných vecí Mike Pompeo.Prezident USA Donald Trump a minister zahraničných vecí Mike Pompeo. (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v nedeľu vyhlásil, že existuje "veľké množstvo" dôkazov o tom, že nový koronavírus pochádza z laboratória v čínskom meste Wu-chan, odkiaľ sa do sveta rozšírila súčasná pandémia infekčnej choroby COVID-19.

"Existujú presvedčivé dôkazy, že tam (vo Wu-chane) sa to začalo," uviedol Pompeo v relácii This Week vysielanej televíziou ABC.

Pompeo však súčasne odmietol odpovedať na otázku, či podľa jeho názoru šlo o zámer Pekingu.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezident USA Donald Trump stále viac kritizuje rolu Číny v pandémii, počas ktorej sa koronavírusom nového typu na celom svete nakazilo takmer 3,5 milióna ľudí. K dnešnému dňu nákaze podľahlo viac ako 240 000 ľudí.

Trump trvá na tom, že Peking tajil dôležité informácie o prepuknutí choroby, a žiada, aby za to Čína niesla "zodpovednosť".

V piatok vyhlásil, že videl dôkaz o tom, že nový koronavírus pochádza z laboratória v čínskom meste Wu-chan. Pompeo v nedeľu podľa agentúry AFP zašiel ešte ďalej, keď v rozhovore pre ABC vyhlásil, že o tom existuje "veľké množstvo" dôkazov.

Ako je známe, v súvislosti s novým koronavírusom sa najprv objavila verzia, že zdrojom nákazy bol trh v meste Wu-chan, kde sa predávali exotické zvieratá, ako sú netopiere.

Skryť Vypnúť reklamu

Neskôr boli zverejnené hypotézy, že vírus by mohol pochádzať z blízkeho laboratória na výskum vírusov.

Pompeo, ktorý je bývalým riaditeľom americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA), v rozhovore pre ABC uviedol, že sa stotožňuje so štvrtkovým vyhlásením komunity amerických spravodajských služieb, že nový druh koronavírusu nebol vyrobený človekom ani geneticky modifikovaný.

"Čína je známa svojím sklonom infikovať svet a používať neštandardné laboratóriá," uviedol.

"Nie je to prvýkrát, čo bol svet ohrozený vírusmi z čínskych laboratórií," zdôraznil Pompeo a vyjadril aj poľutovanie nad nedostatočnou spoluprácou zo strany čínskych orgánov, ktorá by objasnila pôvod pandémie.

"Stále bránia prístupu (odborníkov) zo Západu, najlepších lekárov," uviedol Pompeo, ktorý zdôraznil, že je nutné, aby sa títo odborníci dostali do čínskych laboratórií.

Skryť Vypnúť reklamu

"Stále nemáme vzorky vírusov, ktoré potrebujeme," upozornil.

Pompeo okrem toho pripomenul, že "prezident Trump sa vyjadril jasne: tí, ktorí sú vinní, budú niesť zodpovednosť".

Trump predtým spojil nový koronavírus s virologickým ústavom vo Wu-chane, pričom koncom tohto týždňa Číne pohrozil ďalšími dovoznými clami na čínske produkty, čo má byť odveta za rozšírenie choroby COVID-19 z Číny do celého sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Počet prípadov nebude rásť tak rýchlo ako v Česku, predpokladá Krajčí

V rámci testovania sa čoraz menej darí zachytávať ľudí bez príznakov nákazy nového koronavírusu a testujú sa viac ľudia s príznakmi.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).
Slovensko

Naď: Na víkend máme zabezpečených okolo 72 percent tímov

Korčok poďakoval Maďarsku za vyslanie 200 zdravotníkov, ktorí pomôžu na juhu Slovenska. Spresnili, koľko zdravotníkov majú nachystaných na víkend.

Testovanie na Hornádskej ulici počas prvej vlny koronavírusu.
Európska únia

Francúzsku hrozí viac útokov na jeho území, tvrdí minister vnútra Darmanin

Islamizmus je podľa Darmanina "formou fašizmu v 21. storočí".

Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) a minister vnútra Gérald Darmanin.
Slovensko

Bude prebiehať kontrola, či ľudia dodržiavajú zákaz vychádzania a nenavštevujú cintoríny?

Odpovede na otázky, ktoré vás trápia v súvislosti s celoplošným testovaním.

Ilustračné foto.