SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Nízky počet obetí koronavírusu v Afrike mätie odborníkov, čakali katastrofu

Podľa niektorých expertov to môže ukazovať na silnejšiu odolnosť Afričanov voči vírusu. Vzhľadom k nízkej miere testovania sú však skutočné čísla pravdepodobne oveľa vyššie.

Zdravotníci v Nigérii.Zdravotníci v Nigérii. (Zdroj: SITA/AP)

Než sa rozšíril koronavírus v Európe a Spojených štátoch, odborníci tipovali Afriku ako kontinent najviac zasiahnutý nákazou.

V porovnaní s európskymi krajinami má však Afrika prekvapivo malý počet úmrtí, píše server idnes.cz.

Podľa niektorých expertov to môže ukazovať na silnejšiu odolnosť Afričanov voči vírusu.

Vzhľadom k nízkej miere testovania sú však skutočné čísla pravdepodobne oveľa vyššie.

Africké slumy sa na papieri zdajú byť receptom na katastrofu. Zlá hygiena, chýbajúca voda, ľudia žijúci tesne pri sebe. Pre koronavírus ideálne miesto na rýchlu, dravú expanziu.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek tomu, keď nezisková spoločnosť Kennedyho Odedea minulý týždeň vykonala testy náhodných 400 ľudí v Kibere, najväčšom slume v Nairobi, len traja ľudia mali koronavírus.

"Nechápem to," priznal Odede denníku Financial Times. "Pre mňa sú to dobré správy".

Odborníci si lámu hlavu nad tým, prečo práve africké štáty majú tak prekvapivo nízky počet úmrtí na koronavírus.

Kvôli svojej tesnej ekonomické náväznosti na Čínu a slabé zdravotnícke systémy sa očakávalo, že sa tam vírus bude šíriť dramatickú rýchlosťou.

Napriek tomu má Afrika menej nakazených a mŕtvych než USA. Podľa Trudie Langa, riaditeľa Global Health Network z Oxfordskej univerzity, je možným vysvetlením africkej odolnosti vysoký počet ochorení, ktorým boli Afričania v minulosti vystavení, ako je tuberkulóza.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak chorobu prežili, je ich imunitný systém viac pripravený na ďalší násilný vpád. Podobne vysvetľujú vedci nízku mieru nákazy u detí.

Afrika je v porovnaní s Európou tiež veľmi mladý kontinent. Priemerný vek je 19,4 rokov. V Európe je to 40 rokov a v USA 38 rokov.

Podľa niektorých vedcov možno práve tu hľadať kľúč k záhade malého počtu úmrtí. Zmieňované je aj teplé podnebie. Jasné vysvetlenie však zatiaľ nikto nemá.

Nízka úroveň testovania

Niektorí experti upozorňujú, že na optimistické závery je ešte skoro. Počty nakazených môžu byť vzhľadom na obmedzené testovanie oveľa väčšie.

"Naša úroveň testovania je extrémne nízka," priznáva John Nkengasong, riaditeľ afrického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Africkí zdravotníci vykonali 415 000 testov, čo je iba 400 testov na milión ľudí, teda oveľa menej ako v Európe.

Skryť Vypnúť reklamu

Keby však skutočné číslo bolo mnohonásobne väčšie, než sa uvádza, podľa niektorých epidemiológov by sa dali očakávať preplnené nemocnice, ako je to v Európe.

To sa však nedeje. Je možné, že mnohé prípady sú symptomatické a nakazení nevykazujú žiadne príznaky.

Podľa Nkengasonga však Afriku možno vrchol epidémie ešte len čaká. Poukazuje na znepokojujúci 43-procentní nárast v počte nových prípadov.

Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) správa donútila, aby zopakovala svoje mnohokrát spomínané varovanie, že africké krajiny sú na epidémiu zúfalo nepripravené.

Podľa jej nedávnej analýzy je v 43 afrických krajinách menej ako 5 000 lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre pacientov s koronavírusom, čo je približne päť postelí na jeden milión ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre porovnanie, v Európe je 4 000 lôžok na jeden milión ľudí. Afrike tiež chýbajú ventilátory.

Podľa Nkengasonga však rozhodná a rýchla reakcia afrických štátov, ktoré zaviedli karanténne opatrenia, mala pravdepodobne pozitívny vplyv na zvládanie krízy a pomohla zabrániť najhoršiemu.

Africkým vládam v tomto smere paradoxne zrejme pomohli predchádzajúce neúspešné pokusy o zvládanie epidémií.

Napríklad Južná Afrika, ktorá má jedny z najprísnejších karanténnych opatrení na svete, sa chcela vyhnúť opakovaniu fiaska pri zvládaní šírenia choroby HIV, píše server CNN.

Niektoré africké štáty začínajú obmedzenia uvoľňovať. Nigéria to odôvodňuje ekonomickou nutnosťou.

Podobné vysvetlenie ponúkla aj Ghana, ktorá ako prvá pristúpila k zmierneniu opatrení.

Africké štáty nemajú kapacity na potravinovú a ekonomickú pomoc ako tie v Európe a množstvo ľudí je existenčne závislých na dennom predaji, poukazuje stanica BBC.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili takmer 80-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol k 5 percentám.

46m
Starship pristál bez problémov.

Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode, ktorá má letieť na Mars, skončili výbuchom. Problémy mal aj tento let.

3 h
Minister financií SR Igor Matovič.

Minister financií poprel medializované zvýšenie DPH na 25 percent.

17 h
Juraj Šeliga a Jana Žitňanská.

Šeliga spolu so straníckou kolegyňou Žitňanskou (obaja Za ľudí) a bratislavským županom Drobom (SaS) minulý týždeň porušili zákaz vychádzania, keď do noci sedeli v podniku.

19 h