SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Biden v sexuálnom škandále. Demokrati a tlač mlčali k tomu, za čo iných ničili

Naozaj sú americké médiá nestranné? Od obvinenia zo sexuálneho obťažovania bol demokrat Biden štyrikrát v televízii, z toho dvakrát v CNN. Položili mu 77 otázok, o Readeovej ani jednu...

Joe BidenJoe Biden (Zdroj: SITA/AP)

WASINGTON - Keď dvaja robia to isté, alebo sú z toho obviňovaní, nie je to to isté.

Niekto proste určite obchytkával a niekto zase automaticky neosahával, ani nestrkal nikam prst.

Príde na to, kde stojí politicky. Trebárs Joe Biden, demokratický kandidát na prezidenta. Ten je ako ľalia, píše Milan Vodička v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

Už je to päť týždňov, čo ho obvinila jeho bývalá asistentka Tara Readeová, že ju v roku 1993 obťažoval, a dokonca jej prstom prenikol do vagíny.

Ticho, ktoré sa okolo toho rozpútalo, bolo ohlušujúce.

Skryť Vypnúť reklamu

Bolo to trápne. Nie preto, že Biden by snáď bol predátor a macho, to skôr naozaj nie je, ale preto, aké má láskavé zaobchádzanie v porovnaní s inými prípadmi, keď v tom lietali republikáni.

Biden v piatok oznámil v televízii: Nič také sa nestalo, neobťažoval som ju. Čo iné mal tiež povedať.

Nie vo všetkom je Readeová nepriestrelne vierohodná, "digitálna penetrácia", ako to v Amerike nazývajú, sa vraj napríklad odohrala na verejnosti, a niektoré kolegyne, ktorým sa vtedy vraj vydesene zverila, si to nepamätajú.

Ale na druhej strane iné kolegyne a priateľky teraz potvrdili, že im to vtedy naozaj hovorila, v dobovej relácii Larryho Kinga na CNN je počuť aj hlas jej matky, ako sa pýta, čo má jej dcéra robiť, pretože ju sexuálne obťažuje "prominentný senátor" .

Skryť Vypnúť reklamu

Argument, že ju nasadili republikáni, je ťažko udržateľný, pretože Readeová je celý život demokratka až za hrob.

Problém je inde. Readeová možno nezničí Bidena, ale odmaskuje aspoň obrovské americké pokrytectvo. Škandál nie je v tom, že bol kandidát Biden obvinený.

Je v tom, že nikto sa k tomu nevyjadroval a nechcel to ani po Bidenovi.

Od konca marca absolvoval rozhovory na štyroch televíziách, v CNN dokonca dvakrát. Moderátori mu dali celkom 77 otázok. O Readeovej nepadla ani jedna, stali sa len lojálnymi držiakmi na mikrofón.

Veľkým denníkom trvalo týždne, než o veci informovali.

Ale to je len polovica problému. Celá tá krotkosť ostro kontrastuje s rozhorčenou bojovnosťou vo chvíli, keď obvinený bol republikán. Tam bolo hotovo ihneď.

Najlepšie je to vidieť na prípade kandidáta do Najvyššieho súdu Bretta Kavanaugha pred rokom a pol.

Skryť Vypnúť reklamu

Toho obvinila jedna žena, že ju na mejdane sexuálne obťažoval, keď mal 17 a ona 15. Médiá a demokrati usporiadali štvanicu, Kavanaugh bol vypočúvaný v Senáte, verejnosť sa hrabala v jeho pubertálnych denníkoch, nútili ho priznať, že bol ešte na univerzite panic , jeho dcéry počúvali obvinenia, že na inom večierku vrazil penis kolegyni do tváre. Nikto zo svedkov síce nič také nevidel, "postihnutá" s ním aj potom veselo kamarátila, teraz si však spomenula ...

Ani stopercentné alibi, napríklad keby bol v tom čase kozmonautom vo vesmíre, by nepomohlo, pretože demokrati prišli s heslom: "Veríme žene."

Pikantné je, že presne to isté vtedy vyhlásil aj Joe Biden.

Teraz sa to tak nejako orwellovsky pootočilo, aby sa to hodilo: "Neveríme žene."

Skryť Vypnúť reklamu

Mlčia aj demokratické političky, ktoré burácali na Kavanaugha. Mlčia aj tie, o ktorých sa hovorí, že by sa mohli stať Bidenovými viceprezidentkami.

Nedávna prezidentská kandidátka Elizabeth Warrenová chcela Kavanaugha nechať vyšetrovať FBI, teraz zrejme drží indiánsky mesiac ticha.

Všetko to morálne rozhorčenie bolo len divadlo, politická hra.

Nakoniec teda musel Biden vystúpiť, akokoľvek mu to bolo nepríjemné, pretože aj verejným popretím samozrejme dodáva legitimitu tomu, čo Readeová hovorí.

Už vie, ako sa asi cítili Kavanaugh a ďalší na rošte, pod ktorý pomáhal prikladať.

Teraz musel reagovať, inak by prišiel o hŕbu žien. Tých, ktoré jemu a demokratom naozaj dôverovali, keď hovorili "verme žene", na čom bol postavený étos celého hnutia MeToo. Hrozili, že Bidenovi napríklad ani nedajú hlasy.

Skryť Vypnúť reklamu

A tak Biden prehovoril, čím to všetko urobil ešte väčšie. Ako sa hovorí v seriáloch: Pokračovanie nabudúce.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

4 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

3 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

8 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

6 h