SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Maďarský parlament schválil uznesenie o odmietnutí Istanbulského dohovoru

Dôvodom na odmietanie je spôsob, akým Rada Európy v dohode definuje rod a aj preto, že ustanovenia dohovoru týkajúce sa azylu založeného na princípe rodu sú v rozpore s maďarským právnym poriadkom ochrany proti ilegálnemu prisťahovalectvu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

BUDAPEŠŤ - Poslanci maďarského parlamentu schválili v utorok v Budapešti politické uznesenie o nutnosti ochrany detí a žien, ako aj o odmietnutí pripojenia sa k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). Informovala o tom agentúra MTI.

Iniciátormi uznesenia boli štyria poslanci Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP), ktorá je menšou stranou vládneho bloku Fidesz-KDNP. Za dokument hlasovalo 115 poslancov, proti ich bolo 35 a traja ďalší sa hlasovania zdržali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uznesenie vyzýva vládu, aby nerobila žiadne ďalšie kroky smerom k uznaniu záväznej účinnosti predmetného dohovoru, a aby sa aj v inštitúciách Európskej únie (EÚ) zasadzovala za nepripojenie EÚ k Istanbulskému dohovoru.

Dôvodom na odmietanie ratifikácie dohovoru je podľa prekladateľov uznesenia spôsob, akým Rada Európy v dohode definuje rod.

Ratifikáciu podľa nich nemožno podporiť ani preto, že ustanovenia dohovoru týkajúce sa azylu založeného na princípe rodu sú v rozpore s maďarským právnym poriadkom ochrany proti ilegálnemu prisťahovalectvu.

V dokumente sa tiež uvádza, že body Istanbulského dohovoru týkajúce sa ochrany detí a žien proti násiliu sú už súčasťou maďarského právneho systému, ktorý poskytuje právne záruky každému, kto je odkázaný na ochranu.

SkryťVypnúť reklamu

Viaceré opozičné poslankyne maďarského parlamentu vyjadrili v utorok nesúhlas so schváleným uznesením.

Na tlačovej konferencii po hlasovaní povedala predsedníčka frakcie Dialóg (Párbeszéd) Tímea Szabóová, že premiér Viktor Orbán, predseda parlamentu László Kövér a strany vládneho bloku Fidesz-KDNP vyhlásili ženám vojnu.

"Toto uznesenie zabraňuje účinne bojovať proti násiliu voči deťom a ženám," zdôraznila podľa agentúry MTI.

Aj ďalšie poslankyne opozičných strán vytýkali vládnemu bloku postoj k ženám a Ágnes Vadaiová z Demokratickej koalície oznámila, že iniciuje, aby opoziční politici opäť predložili svoj dávnejší návrh ratifikácie Istanbulského dohovoru.

Schválené politické uznesenie je podľa Krisztiny Hohnovej z environmentálnej strany LMP zametením problému pod koberec, ktorým zároveň mnohým obetiam násilia vzali nádej.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu