SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Maďarský parlament schválil uznesenie o odmietnutí Istanbulského dohovoru

Dôvodom na odmietanie je spôsob, akým Rada Európy v dohode definuje rod a aj preto, že ustanovenia dohovoru týkajúce sa azylu založeného na princípe rodu sú v rozpore s maďarským právnym poriadkom ochrany proti ilegálnemu prisťahovalectvu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

BUDAPEŠŤ - Poslanci maďarského parlamentu schválili v utorok v Budapešti politické uznesenie o nutnosti ochrany detí a žien, ako aj o odmietnutí pripojenia sa k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). Informovala o tom agentúra MTI.

Iniciátormi uznesenia boli štyria poslanci Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP), ktorá je menšou stranou vládneho bloku Fidesz-KDNP. Za dokument hlasovalo 115 poslancov, proti ich bolo 35 a traja ďalší sa hlasovania zdržali.

Skryť Vypnúť reklamu

Uznesenie vyzýva vládu, aby nerobila žiadne ďalšie kroky smerom k uznaniu záväznej účinnosti predmetného dohovoru, a aby sa aj v inštitúciách Európskej únie (EÚ) zasadzovala za nepripojenie EÚ k Istanbulskému dohovoru.

Dôvodom na odmietanie ratifikácie dohovoru je podľa prekladateľov uznesenia spôsob, akým Rada Európy v dohode definuje rod.

Ratifikáciu podľa nich nemožno podporiť ani preto, že ustanovenia dohovoru týkajúce sa azylu založeného na princípe rodu sú v rozpore s maďarským právnym poriadkom ochrany proti ilegálnemu prisťahovalectvu.

V dokumente sa tiež uvádza, že body Istanbulského dohovoru týkajúce sa ochrany detí a žien proti násiliu sú už súčasťou maďarského právneho systému, ktorý poskytuje právne záruky každému, kto je odkázaný na ochranu.

Skryť Vypnúť reklamu

Viaceré opozičné poslankyne maďarského parlamentu vyjadrili v utorok nesúhlas so schváleným uznesením.

Na tlačovej konferencii po hlasovaní povedala predsedníčka frakcie Dialóg (Párbeszéd) Tímea Szabóová, že premiér Viktor Orbán, predseda parlamentu László Kövér a strany vládneho bloku Fidesz-KDNP vyhlásili ženám vojnu.

"Toto uznesenie zabraňuje účinne bojovať proti násiliu voči deťom a ženám," zdôraznila podľa agentúry MTI.

Aj ďalšie poslankyne opozičných strán vytýkali vládnemu bloku postoj k ženám a Ágnes Vadaiová z Demokratickej koalície oznámila, že iniciuje, aby opoziční politici opäť predložili svoj dávnejší návrh ratifikácie Istanbulského dohovoru.

Schválené politické uznesenie je podľa Krisztiny Hohnovej z environmentálnej strany LMP zametením problému pod koberec, ktorým zároveň mnohým obetiam násilia vzali nádej.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Zmluva Nový START má vypršať 5. februára a je poslednou platnou dohodou Washingtonu s Moskvou o kontrole zbrojenia. Obsahuje záväzok, aby obe krajiny nemali viac než 1550 jadrových hlavíc a 700 ich nosičov.

2 h
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

15 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia v celkovej výške 390-tisíc eur. Budaj oponuje, že ich žiadali ešte za bývalej vlády a kontrolovalo to viacero hodnotiacich komisií.

16 h
Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Starostom podľa hnutia spôsobujú problémy neskoré a neprehľadné informácie, odvoz a likvidácia nebezpečného biologického materiálu či prehnaná byrokracia.

18 h