SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Maďarský parlament schválil uznesenie o odmietnutí Istanbulského dohovoru

Dôvodom na odmietanie je spôsob, akým Rada Európy v dohode definuje rod a aj preto, že ustanovenia dohovoru týkajúce sa azylu založeného na princípe rodu sú v rozpore s maďarským právnym poriadkom ochrany proti ilegálnemu prisťahovalectvu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

BUDAPEŠŤ - Poslanci maďarského parlamentu schválili v utorok v Budapešti politické uznesenie o nutnosti ochrany detí a žien, ako aj o odmietnutí pripojenia sa k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). Informovala o tom agentúra MTI.

Iniciátormi uznesenia boli štyria poslanci Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP), ktorá je menšou stranou vládneho bloku Fidesz-KDNP. Za dokument hlasovalo 115 poslancov, proti ich bolo 35 a traja ďalší sa hlasovania zdržali.

Skryť Vypnúť reklamu

Uznesenie vyzýva vládu, aby nerobila žiadne ďalšie kroky smerom k uznaniu záväznej účinnosti predmetného dohovoru, a aby sa aj v inštitúciách Európskej únie (EÚ) zasadzovala za nepripojenie EÚ k Istanbulskému dohovoru.

Dôvodom na odmietanie ratifikácie dohovoru je podľa prekladateľov uznesenia spôsob, akým Rada Európy v dohode definuje rod.

Ratifikáciu podľa nich nemožno podporiť ani preto, že ustanovenia dohovoru týkajúce sa azylu založeného na princípe rodu sú v rozpore s maďarským právnym poriadkom ochrany proti ilegálnemu prisťahovalectvu.

V dokumente sa tiež uvádza, že body Istanbulského dohovoru týkajúce sa ochrany detí a žien proti násiliu sú už súčasťou maďarského právneho systému, ktorý poskytuje právne záruky každému, kto je odkázaný na ochranu.

Skryť Vypnúť reklamu

Viaceré opozičné poslankyne maďarského parlamentu vyjadrili v utorok nesúhlas so schváleným uznesením.

Na tlačovej konferencii po hlasovaní povedala predsedníčka frakcie Dialóg (Párbeszéd) Tímea Szabóová, že premiér Viktor Orbán, predseda parlamentu László Kövér a strany vládneho bloku Fidesz-KDNP vyhlásili ženám vojnu.

"Toto uznesenie zabraňuje účinne bojovať proti násiliu voči deťom a ženám," zdôraznila podľa agentúry MTI.

Aj ďalšie poslankyne opozičných strán vytýkali vládnemu bloku postoj k ženám a Ágnes Vadaiová z Demokratickej koalície oznámila, že iniciuje, aby opoziční politici opäť predložili svoj dávnejší návrh ratifikácie Istanbulského dohovoru.

Schválené politické uznesenie je podľa Krisztiny Hohnovej z environmentálnej strany LMP zametením problému pod koberec, ktorým zároveň mnohým obetiam násilia vzali nádej.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

O desiatej bolo otvorených viac ako 98 percent odberných miest, oznámil Naď

Otvorenie 4900 odberných miest z celkového počtu 4961 považuje minister obrany za malý zázrak. Záujem o testovanie je veľký, ľudia čakajú v dlhých radoch.

Slovensko

V piatok pribudlo 2 573 pozitívne testovaných osôb

Vyšetrili 18 047 ľudí, percentuálny pomer nakazených k testovaným sa výrazne znížil.

V Dolnom Kalníku zatiaľ prebieha všetko hladko.
Kresťanstvo

Evanjelici si pripomínajú sviatok Pamiatky reformácie

Podstatou reformácie bol od jej začiatku návrat k Božiemu slovu, náprava chýb a očistenie cirkvi.

Luther spálil pápežskú bulu na námestí vo Wittenbergu.
Európska únia

V Belgicku suspendovali učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry Mohameda

"Naše rozhodnutie je založené výlučne na tom, že sú to obscénne obrázky," tvrdí hovorca starostky štvrte Molenbeek, kde moslimovia tvoria veľkú časť obyvateľov.

Ľudia sa tejto štvrti nevyhýbajú, hoci je zobrazovaná negatívnejšie, než by si zaslúžila, hovoria miestni.