SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Pellegrini navrhne, aby sa snem Smeru konal v septembri. Záujem kandidovať za predsedu má aj Fico

Otázky o svojom odchode v prípade nezvolenia za predsedu označil Pellegrini za predčasné.V minulosti to však nevylúčil.

Záujem kandidovať do čela strany ohlásili Peter Pellegrini a súčasný predseda Smeru Robert Fico. Záujem kandidovať do čela strany ohlásili Peter Pellegrini a súčasný predseda Smeru Robert Fico. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Podpredseda Národnej rady SR (NR SR) a opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Peter Pellegrini navrhne, aby sa snem Smeru-SD konal v septembri.

Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii pred budovou NR SR. Otázky o svojom prípadnom odchode zo strany označil za predčasné.

Smer-SD máva pravidelný výročný snem v decembri. Na najbližšom sneme by mali členovia a delegáti strany voliť svojho predsedu.

Záujem kandidovať do čela strany ohlásili Peter Pellegrini a súčasný predseda Smeru-SD Robert Fico.

Skryť Vypnúť reklamu

Pellegrini na základe svojich nedávnych vyjadrení nevylúčil, že by po prípadnom neúspechu zo strany odišiel.

Člen strany Erik Tomáš na tlačovke expremiéra doplnil, že je úplne prirodzené, ak každá strana po voľbách vyhodnocuje, ako by mala pokračovať ďalej.

„Diskusia by sa však mala odohrávať vo vnútri strany. Verím, že dôjde k dohode, na základe ktorej bude jeden silný a jednotný Smer-SD,“ priblížil Tomáš.

Pellegrini sa na tlačovej konferencii vyjadril aj k zmene pravidiel na voľbu generálneho prokurátora.

Vláda chce prostredníctvom svojho programového vyhlásenia docieliť, aby sa o túto funkciu mohli uchádzať aj kandidáti, ktorí nie sú prokurátormi.

Podpredseda Smeru-SD si týmto opatrením nie je istý. Podľa jeho slov by mal byť generálnym prokurátorom prokurátor s dlhoročnou praxou.

Skryť Vypnúť reklamu

„Považujem však za dobré, ak sa zmenou zákona rozšíri okruh ľudí, ktorí môžu navrhovať kandidátov na generálneho prokurátora, aby to neboli len poslanci NR SR,“ ozrejmil Pellegrini.

Rozhodnutie o prípadnom začatí disciplinárneho stíhania ústavného sudcu Mojmíra Mamojku za jeho údajnú komunikáciu s obžalovaným podnikateľom Marianom K. a všetky s tým súvisiace procedúry, by Pellegrini ponechal na predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana.

V tejto súvislosti kritizoval podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu (Za ľudí), ktorý v utorok 5. mája na tlačovej konferencii vyzval Fiačana, aby proti Mamojkovi podal disciplinárny návrh.

„Predseda ústavného súdu so svojím podriadeným určite komunikuje, takže buďme seriózni. Politici nemajú čo odkazovať sudcom, ako majú konať, a rovnako to platí aj naopak. Je to veľmi nebezpečná cesta, keďže sú to dve oddelené zložky moci,“ vyzval bývalý predseda vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Podotkol, že existuje aj prípad, v ktorom senát Mojmíra Mamojku rozhodol v neprospech Mariana K.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

27m
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili takmer 80-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol k 5 percentám.

1 h
Starship pristál bez problémov.

Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode, ktorá má letieť na Mars, skončili výbuchom. Problémy mal aj tento let.

3 h
Minister financií SR Igor Matovič.

Minister financií poprel medializované zvýšenie DPH na 25 percent.

18 h