SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Staršiu židovskú ženu moslim mučil a zavraždil. Rozsudok súdu verejnosť šokoval

Moslima, ktorý ju mučil a kričal pri tom Alahu Akbar, súd oslobodil, pretože fajčil marihuanu a mal vraj zníženú rozlišovaciu schopnosť.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTOLIA)

Paríž, 4. apríla 2017. 66-ročnú židovku Sarah Halimi vyhodili z okna alebo balkóna svojho bytu na treťom poschodí. Jej telo dopadlo na dvor.

Jej vrah ju pred zavraždením mučil. Susedia počuli krik a zavolali políciu.

Prišlo deväť policajtov, ale keď cez dvere bytu počuli mužský hlas kričať "Alláhu Akbar", a tak utiekli dole a čakali na posily, píše Guy Millière v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Keď sa Kobili Traoré nakoniec vzdal, tak vyhlásil: "Zabil som Satana". Počas mučenia svojej obeti recitoval verše z Koránu a Korán mu "prikázal zabiť Žida."

Skryť Vypnúť reklamu

Povedal, že predchádzajúci deň strávil v blízkej mešite. Bol umiestnený do psychiatrickej liečebne, kde pri vyšetrení psychiatrovi povedal, že fajčil marihuanu.

V novinách sa o vražde nepísalo. Jedna francúzska židovská organizácia túto vraždu označila za "desivý antisemitský zločin" a zorganizovala tichú demonštráciu pred domom, kde žila pani Halimi.

Až potom vyšlo o udalosti niekoľko článkov. Práve sa schyľovalo k francúzskym prezidentským voľbám a tradičné médiá zjavne nechceli informovať o antisemitskej vražde spáchanej moslimom.

Sudkyňa Anne Ihuelou, ktorej bol prípad pridelený, najskôr odmietla uznať, že táto vražda bola zločinom z nenávisti. Právnikom rodiny Halimi trvalo viac ako šesť mesiacov, než sudkyňa 27. februára 2018 pripustila, že motívom vraždy bol v skutočnosti antisemitizmus.

Skryť Vypnúť reklamu

Sudkyňa tiež odmietla usporiadať rekonštrukciu činu a súhlasila len s krátkym výsluchom Traorého.

Povolala experta v oblasti psychológie Daniela Zaguryho, ktorý povedal, že v čase činu bol vrah vďaka konzumácii konope v stave "akútneho delíria", ale plne "trestne zodpovedný za svoje činy."

Zjavne nespokojná so závermi doktora Zaguryho požiadala sudkyňa Ihuellou o dva ďalšie odborné posudky - obidva nové posudky na rozdiel od záveru doktora Zaguryho vyhlásili Traorého za nespôsobilého čeliť súdnemu konaniu.

12. júla 2019 sudkyňa odmietla správu doktora Zaguryho a vyhlásila, že existujú "prijateľné dôvody pre záver, že vrah nie je trestne zodpovedný" a že útok nebol antisemitský.

Keď si právnici rodiny Halimi uvedomili, že Traoré môže byť čoskoro prepustený bez súdu, tak požiadali, aby bol prípad okamžite odovzdaný odvolaciemu súdu.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento odvolací súd vyniesol 19. decembra 2019 tento rozsudok: Kobili Traoré "zavraždil úmyselne" Sarah Halimi, a tak spáchal vraždu.

Tento súd tiež uznal "antisemitizmus ako priťažujúcu okolnosť," ale dodal, že kvôli "dočasne zníženým rozlišovacím schopnostiam" nie je vrah "trestne zodpovedný", nemôže byť súdený a musí byť prepustený.

Prezident Rady židovských inštitúcií vo Francúzsku (CRIF, Conseil Représentatif des Institutions juives de France) Francis Kalifat poznamenal, že "antisemitská vražda sa tak môže stať jediným typom vraždy, ktorá je ospravedlniteľná drogami, zatiaľ čo vo všetkých ostatných prípadoch sú drogy priťažujúcou okolnosťou."

Právnik rodiny Halimi Francis Szpiner vyhlásil, že bol vytvorený "precedens Sarah Halimi": "Ktokoľvek, kto v dôsledku použitia nezákonných a nebezpečných látok trpí bludmi, bude zbavený trestnej zodpovednosti za svoje činy."

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalší právne zástupca rodiny obete Gilles William Goldnadel vyjadril svoje "znechutenie" a povedal, že "ak by obeťou nebola židovka a vrahom by nebol moslim, tak by bol rozsudok iný."

Poslanec parlamentu Meyer Habib označil toto súdne rozhodnutie za "vo Francúzsku doteraz nevídaný súdny škandál" a dodal, že časť "francúzskeho súdnictva si zrejme praje ospravedlňovať islamské antisemitské vraždy."

Povedal tiež: "Oslobodenie antisemitského vraha bez súdu je pre francúzskych Židov otrasným signálom."

Pripomenul, že Traoré bol v minulosti desaťkrát odsúdený za násilné útoky a povedal, že ak by robil súdny systém svoju prácu správne, tak by Sarah Halimi nebola zavraždená.

Skryť Vypnúť reklamu

Psychiater Claude Bloch poznamenal, že podľa tohto súdneho rozhodnutia si môže "každý dovoliť so zúrivou nenávisťou beztrestne vraždiť Židov."

Vynikajúci historik Georges Bensoussan denníku Le Figaro povedal:

"... francúzsky súdny systém sa rozhodol vyhnúť súdnemu konaniu, a tak nikto nebude hovoriť o imigrantoch, ktorí nie sú dobre integrovaní a niekedy sa dokonca reislamizujú."

"... súdny proces by ukázal morálny rozpad národa, neospravedlniteľné zdráhanie polície zasiahnuť počas mučenia tejto ženy, ktoré trvalo skoro hodinu, a upozornil by na mlčanie médií v dňoch, ktoré nasledovali. To všetko spôsobilo, že Židia sa opäť cíti opustení a z antisemitizmu to robí výhradne problém Židov (Židia tvoria 0,7% francúzskej populácie a sú terčom polovice rasistických útokov vo Francúzsku)."

Skryť Vypnúť reklamu

"... rozhodnutia prijaté justíciou zanechávajú dojem, že vysoko postavené osoby sú pripravené obetovať najslabšieho jedinca, aby zachránili zdanie sociálneho zmieru. Taká kapitulácia systému Židom jasne ukazuje, že najlepšie je z krajiny odísť. Tiež to ukazuje konšpirátorom, ktorí vo dne v noci fantazírujú o "židovskej moci", vyprázdnenosť tohto pojmu v krajine, kde 62% spoluobčanov je ľahostajné, či Židia z ich krajiny odídu."

5. januára 2020 francúzske židovské organizácie zorganizovali protest a dožadovali sa zrušenie tohto súdneho rozhodnutia.

Všetky francúzske politické strany zostali ticho; žiadna z nich sa k protestu nepripojila. Na demonštráciu prišli len Židia.

Brat Sarah Halimi William Attal protestujúcim na Námestí Republiky v Paríži podrobne opísal, ako Sarah Halimi trpela. Detaily pitevnej správy sú desivé:

Skryť Vypnúť reklamu

Všetky kosti v tvári mala zlomené, dolnú čeľusť, hornú čeľusť, čelovú kosť, nosové kostičky a lícnu kosť, niektoré z nich boli rozbité tvrdým predmetom, pravdepodobne kladivom, na jej tele bolo 22 bodných rán.

Odsúdil nečinnosť polície, zbabelosť justície a mlčanie médií. Zverejnil fakty, ktoré až doteraz neboli známe: Jeden z policajtov zostal hore pred dverami a nezišiel s ostatnými policajtmi dole. Hoci bol ozbrojený, zostal za dverami. Nič neurobil. Len počúval vrahove výkriky a obeť kričiacu bolesťou.

Súd tohto policajta odmietol vypočuť. Hoci Traoré psychiatrom povedal, že pri mučení Sarah Halimi telefonoval známym, súd odmietol nechať preskúmať jeho telefón. Mešitu, kam vrah chodil, navštevovali tiež mnohí moslimovia, ktorí odišli bojovať do Sýrie.

Skryť Vypnúť reklamu

To, čo William Attal povedal, zverejnili len židovské noviny a časopisy.

Vrchný francúzsky rabín Haim Korsia požiadal v otvorenom liste ministerku spravodlivosti Nicole Belloubet, aby zasiahla a "nezbavila občanov jedného z najcennejších práv v demokracii: práva na odvolanie, aby bol objasnený akt násilia a nenávisti."

Povedal, že "súdne rozhodnutia obvykle nekomentuje," ale tento prípad označil za "vážne narušenie dôvery." A dodal: "Máme si z toho vyvodiť, že akékoľvek zdrogované indivíduum má právo vraždiť Židov?"

Je nepravdepodobné, že mu Nicole Belloubet vôbec niekedy odpovie. Sudcovia a právnici okamžite vyhlásili, že boli otvoreným listom Haima Korsiu pobúrení a povedali, že "podkopáva nezávislosť súdnictva."

Skryť Vypnúť reklamu

Philippe Bilge, známy sudca vo výslužbe, Haima Korsiu obvinil z "podnecovania k nedodržiavaniu základných pravidiel, ktorými sa riadi naše súdnictvo."

V článku publikovanom v izraelskom denníku Haaretz Shirly Sitbon napísala:

"Aby sa páchatelia antisemitských útokov vo Francúzsku vyhli spravodlivosti, tak tvrdia, že sú psychicky chorí. Keď príde na zločiny z nenávisti, tak má ochrana duševne chorých vo Francúzsku prednosť. A zdá sa, že to funguje."

Zhrnula tiež predchádzajúce kauzy. Séria nešťastných udalostí začala vraždou Sebastiena Sellama v roku 2003. Hoci Sellamov vrah Adel Amastaibou polícii povedal: "Som tak šťastný, že ten z ****** ý, špinavý Žid je mŕtvy!", bol vyhlásený kvôli "duševnoým problémom" za nesvojprávneho.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 2006 bol unesený 23-ročný francúzsky Žid Ilan Halimi, vzdialený príbuzný Sarah Halimi, 24 dní bol mučený a potom bol zavraždený moslimským antisemitom Youssoufom Fofanom a "bandou barbarov", ktorú Fofana viedol.

Utrpenie Ilana Halimiho a príčina smrti umučením vzbudili vo Francúzsku veľký šok. Jeho matka Ruth Halimi v televízii povedala: "Priala by som si, aby sa smrť môjho syna stala varovným signálom."

Varovný signál však, ako sa zdá, nebol vyslyšaný.

Podobné prípady nasledovali:

Menej ako rok po smrti Sarah Halimi bola 23. marca 2018 zavraždená v Paríži ďalšia Židovka Mireille Knoll.

Hlavný podozrivý Yacine Mihoub bol obvinený svojím komplicom Alexom Carrimbacusom z toho, že Mireille Knoll dobodal nožom za to, že "židia majú prachy" a kričal pri tom "Alláhu akbar."

Skryť Vypnúť reklamu

Mihoudův právnik povedal, že jeho klient nebol počas vykonaní zločinu "v normálnom stave mysle", ale pripustil, že to bola antisemitská vražda.

Už však nevysvetlil fakt, že Mihoud bol tak príčetný, že išiel po vražde Mireille Knoll do bytu svojej matky a požiadal ju, aby umyla nôž, ktorý použil k vražde. (Mihoudova matka je teraz obvinená zo spoluúčasti na tejto vražde.)

Moslimský antisemitizmus bol vo Francúzsku dlho ignorovaný. Jediná kniha venovaná tejto téme - Prehľad moslimského antisemitizmu: Od jeho začiatku do dnešných dní od Philippa Simonnota - vlastne ospravedlňovala moslimský antisemitizmus tvrdením, že Židia žijúci v moslimskom svete podporovali európskych kolonizátorov a že Židia podporujú Izrael, "nový koloniálny podnik založený na lúpeži moslimských území."

Skryť Vypnúť reklamu

Ani nie mesiac po vražde Mireille Knoll bol v denníku Le Parisien 21. apríla 2018 publikovaný "Manifest proti novému antisemitizmu" novinára Philippe Vala podpísaný 250 politikmi, spisovateľmi a umelcami.

Napísanie manifestu bolo pravdepodobne motivované túžbou obhajovať islam a pritom zastierať, že súčasnými obeťami moslimského antisemitizmu sú Židia. Val napísal: "Moslimský antisemitizmus je pre islam 21. storočia najväčšou hrozbou."

O pár dní neskôr vyšiel vo Večerníka Le Monde článok podpísaný tridsiatimi imámami, v ktorom sa tvrdí, že "nie je vinný islam," a že problémy vychádzajú zo "škodlivej nevzdelanosti." Článok dodáva, že existuje riešenie: "Čítať Korán."

Skryť Vypnúť reklamu

Od tej doby sa nič nezmenilo. V nedávno vydanej knihe Francúzsko bez Židov sociológ Danny Trom analyzoval vzrastajúci pocit ohrozenia Židov vo Francúzsku, úmyselnú slepotu vlád a súdov, a každým rokom sa zvyšujúci počet Židov odchádzajúcich z Francúzska:

"Každý Žid bez ohľadu na to, ako vníma sám seba či aký má vzťah k sionizmu, má pred sebou jedinú perspektívu - že bude musieť jedného dňa odísť. Emigrácia Židov z krajiny odráža nielen rastúci a veľmi reálny pocit straty bezpečnosti, ale aj pocit osamelosti a opustenosti tvárou v tvár vzrastajúcim problémom. "

Celine Pina v článku v denníku Le Figaro nedávno napísala:

"Keď niekto vraždí v mene Alaha, tak je nezmysel ospravedlňovať ho jeho nepríčetnosťou. Tieto krvavé udalosti sú dôsledkom nasadenia islamistov do našej krajiny a ich propagandy šírenej prostredníctvom ich mešít, kníh, satelitov a prejavov. Islamisti tak ukazujú svoju silu ... situácia sa vymkla kontrole. "

Skryť Vypnúť reklamu

Dr. Guy Millière je profesor Parížskej univerzity a autor 27 kníh o Francúzsku a o Európe.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zdravotníčka v ochrannom odeve stojí v testovacom centre na ochorenie COVID-19 v priestoroch výstaviska v nemeckom Erfurte 29. apríla 2021.

Nemeckí lekári sa po novom budú môcť rozhodnúť, kedy v rámci odporúčaného intervalu štyri až dvanásť týždňov medzi dávkami dajú druhú injekciu.

8 h
Pápež František.

František poukázal na to, ako súčasná pandémia zvýraznila „rozdrobenosť, zranenosť a znetvorenosť“ ľudskej rodiny. Odsúdil „agresívny“ nacionalizmus odmietajúci migrantov.

12 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken.

"Vieme, že Rusko časť svojich vojsk z hranice stiahlo, ale tiež vieme, že značná časť vojsk tam zostáva," uviedol minister zahraničných vecí USA.

13 h
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

18 h