SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Musíme si pripomínať osloboditeľov, zhodujú sa podpredsedovia parlamentu

Dôležité je podľa nich zabrániť prekrúcaniu histórie, odovzdávať odkaz sviatku mladým a zlepšiť vzdelávanie, ktoré je najlepšou zbraňou proti extrémizmu.

Sprava podpredsedovia NR SR Peter Pellegrini, Milan Laurenčík, predseda parlamentu Boris Kollár, podpredsedovia Juraj Šeliga a Gábor Grendel.Sprava podpredsedovia NR SR Peter Pellegrini, Milan Laurenčík, predseda parlamentu Boris Kollár, podpredsedovia Juraj Šeliga a Gábor Grendel. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Slováci si majú pripomínať hrdinstvo osloboditeľov a zároveň nezabúdať na dôsledky a obete totalitných režimov.

Zhodujú sa na tom podpredsedovia Národnej rady (NR) SR v súvislosti so 75. výročím ukončenia druhej svetovej vojny.

Dôležité je podľa nich zabrániť prekrúcaniu histórie, odovzdávať odkaz sviatku mladým a zlepšiť vzdelávanie, ktoré je najlepšou zbraňou proti extrémizmu.

"Je našou povinnosťou uchovávať si v živej pamäti hrdinstvo našich predkov, ktorí padli v druhej svetovej vojne," povedal podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) s tým, že porážka fašizmu je jedným zo základných kameňov, na ktorých budujeme modernú a demokratickú krajinu.

SkryťVypnúť reklamu

Zlepšiť sa podľa Šeligu musí výučba histórie na školách, pretože druhej svetovej vojne i tzv. Slovenskému štátu venujeme málo pozornosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podpredseda NR SR Peter Pellegrini (Smer-SD) verí, že počas osláv zaznie odkaz, že Slováci nezabúdajú na osloboditeľov, ani na civilné obete. Tento odkaz by mal podľa neho ostať čerstvý aj pre mladú generáciu.

"Aby sme im veľmi jasne, otvorene hovorili, čo sú to myšlienky nacizmu, fašizmu. Aké je nebezpečné, ak sa nám pomaličky do politiky dostávajú ľudia, ktorí dokonca takýto režim chvália, velebia, alebo spochybňujú zverstvá, ktoré tento režim napáchal," skonštatoval.

Podľa podpredsedu NR SR Gábora Grendela (OĽaNO) je dôležité, nezabudnúť na dôsledky a obete totalitných režimov aj preto, aby sme voči prejavom totalitarizmu boli ako spoločnosť ostražití.

SkryťVypnúť reklamu

"Sviatkom vzdávame úctu všetkým padlým vojakom i civilom, ale aj tým, ktorí prejavili odvahu bojovať o slobodu alebo elementárnu ľudskosť pri pomoci obetiam vojny," povedal Grendel.

V súčasnosti sme podľa podpredsedu parlamentu Milana Laurenčíka (SaS) svedkami neustáleho prekrúcania histórie, klamstiev a následného ospravedlňovania extrémizmu.

"Demokratická spoločnosť na Slovensku čelí výzve, ako nelegitimizovať antisystémové strany, ktoré sa otvorene hlásia k fašizmu. Aj z toho dôvodu strana SaS odmieta akúkoľvek spoluprácu so stranou ĽSNS," skonštatoval.

Na spoluprácu s ĽSNS nevidí dôvod ani Šeliga.

"ĽSNS je opozičná strana, ktorá má blízko k nedemokratickým, autoritatívnym režimom a ideológiám," vysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu

Pellegrini poukázal na potrebu deliacej línie.

"Nie je vhodné v určitých momentoch hľadať podporu u strany, ktorej niektorí predstavitelia vykazujú známky spochybňovania našej histórie. Je to veľmi tenký ľad a musí si na to dávať veľký pozor aj vládna koalícia," poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu