SME
Streda, 30. september, 2020 | Meniny má JarolímKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Musíme si pripomínať osloboditeľov, zhodujú sa podpredsedovia parlamentu

Dôležité je podľa nich zabrániť prekrúcaniu histórie, odovzdávať odkaz sviatku mladým a zlepšiť vzdelávanie, ktoré je najlepšou zbraňou proti extrémizmu.

Sprava podpredsedovia NR SR Peter Pellegrini, Milan Laurenčík, predseda parlamentu Boris Kollár, podpredsedovia Juraj Šeliga a Gábor Grendel.Sprava podpredsedovia NR SR Peter Pellegrini, Milan Laurenčík, predseda parlamentu Boris Kollár, podpredsedovia Juraj Šeliga a Gábor Grendel. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Slováci si majú pripomínať hrdinstvo osloboditeľov a zároveň nezabúdať na dôsledky a obete totalitných režimov.

Zhodujú sa na tom podpredsedovia Národnej rady (NR) SR v súvislosti so 75. výročím ukončenia druhej svetovej vojny.

Dôležité je podľa nich zabrániť prekrúcaniu histórie, odovzdávať odkaz sviatku mladým a zlepšiť vzdelávanie, ktoré je najlepšou zbraňou proti extrémizmu.

"Je našou povinnosťou uchovávať si v živej pamäti hrdinstvo našich predkov, ktorí padli v druhej svetovej vojne," povedal podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) s tým, že porážka fašizmu je jedným zo základných kameňov, na ktorých budujeme modernú a demokratickú krajinu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zlepšiť sa podľa Šeligu musí výučba histórie na školách, pretože druhej svetovej vojne i tzv. Slovenskému štátu venujeme málo pozornosti.

Podpredseda NR SR Peter Pellegrini (Smer-SD) verí, že počas osláv zaznie odkaz, že Slováci nezabúdajú na osloboditeľov, ani na civilné obete. Tento odkaz by mal podľa neho ostať čerstvý aj pre mladú generáciu.

"Aby sme im veľmi jasne, otvorene hovorili, čo sú to myšlienky nacizmu, fašizmu. Aké je nebezpečné, ak sa nám pomaličky do politiky dostávajú ľudia, ktorí dokonca takýto režim chvália, velebia, alebo spochybňujú zverstvá, ktoré tento režim napáchal," skonštatoval.

Podľa podpredsedu NR SR Gábora Grendela (OĽaNO) je dôležité, nezabudnúť na dôsledky a obete totalitných režimov aj preto, aby sme voči prejavom totalitarizmu boli ako spoločnosť ostražití.

Skryť Vypnúť reklamu

"Sviatkom vzdávame úctu všetkým padlým vojakom i civilom, ale aj tým, ktorí prejavili odvahu bojovať o slobodu alebo elementárnu ľudskosť pri pomoci obetiam vojny," povedal Grendel.

V súčasnosti sme podľa podpredsedu parlamentu Milana Laurenčíka (SaS) svedkami neustáleho prekrúcania histórie, klamstiev a následného ospravedlňovania extrémizmu.

"Demokratická spoločnosť na Slovensku čelí výzve, ako nelegitimizovať antisystémové strany, ktoré sa otvorene hlásia k fašizmu. Aj z toho dôvodu strana SaS odmieta akúkoľvek spoluprácu so stranou ĽSNS," skonštatoval.

Na spoluprácu s ĽSNS nevidí dôvod ani Šeliga.

"ĽSNS je opozičná strana, ktorá má blízko k nedemokratickým, autoritatívnym režimom a ideológiám," vysvetlil.

Skryť Vypnúť reklamu

Pellegrini poukázal na potrebu deliacej línie.

"Nie je vhodné v určitých momentoch hľadať podporu u strany, ktorej niektorí predstavitelia vykazujú známky spochybňovania našej histórie. Je to veľmi tenký ľad a musí si na to dávať veľký pozor aj vládna koalícia," poznamenal.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Juraj Šeliga

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Páchateľ piatkového útoku chcel podpáliť redakciu Charlie Hebdo

Do Francúzska vstúpil v roku 2018 pod falošnou identitou, ktorá mu umožnila získať prístup k sociálnej pomoci pre neplnoletých. Fotografia jeho pasu, ktorú mu našli v telefóne, dokazuje, že mal 25 a nie 18 rokov.

Sekáčik na mieste činu.
Slovensko

Záborská predložila zmeny v novele o interrupciách

Bittó Cigániková hovorí o bariérach v prístupe k interrupciám. Záborská oponuje, že Slovensko nevyhnutne potrebuje politiku, ktorá podporuje a bráni život.

Poslankyňa NR SR Anna Záborská (OĽaNO) počas rokovania 12. schôdze parlamentu v utorok 29. septembra 2020.
Kresťanstvo

Kardinál Pell sa vráti do Ríma, oznámila jeho hovorkyňa

Pell, ktorý od svojho prepustenia z väzenia, kde strávil rok, žil v kňazskom seminári v Sydney, pápežovi Františkovi v súvislosti s tým, že kardinála Becciu primäl k odstúpeniu, poďakoval a zagratuloval mu.

Kardinál George Pell.
Slovensko

Pribudlo 231 infikovaných, počet úmrtí pacientov stúpol na 45

Laboratóriá urobili v pondelok 2 561 testov.

Ilustračná fotografia.