SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Zverejnené dokumenty: Russiagate vyzerá stále viac ako Watergate naruby

Pri vyšetrovaní Trumpovho poradcu Flynna si šéf vyšetrovania napísal poznámku: Máme ho prinútiť ku lži? Teraz Flynna oslobodili a zverejnili tiež dokumenty, ktoré dokazujú, že žiadna Russiagate nikdy nebola.

Michael Flynn.Michael Flynn. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Bomba čiže "Bombshell", ktorú tri roky sľubovali demokrati odhalením spolčenia Donalda Trumpa s Rusmi, im práve vybuchla v rukách.

Nejde pritom o jedinú zlú správu pre demokratov, píše Milan Vodička v článku uverejnenom na webe idnes.cz.

Ministerstvo spravodlivosti zrušilo obvinenia proti niekdajšiemu Trumpovmu poradcovi pre národnú bezpečnosť generálovi Michaelovi Flynnovi, ktorý bol prvou veľkou obeťou Russiagate, ktorá je od roku 2017 koronavírusom americkej politiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Ešte nepríjemnejšie sú však zverejnené interné dokumenty FBI, ktorá Flynna vyšetrovala.

Napríklad po konzultácii s riaditeľom FBI si šéf vyšetrovania menom Priestap urobil poznámku s osnovou, kam má prípad viesť: "Čo je náš cieľ? Pravda / priznanie, alebo ho prinútiť ku lži, aby sme ho mohli stíhať alebo ho nechať zosadiť? "

"Prinútiť ho ku lži, aby sme ho mohli stíhať" znie ako z kníh o činnosti tajných služieb v úplne inom režime, inej dobe a inej časti sveta.

Ale ani z ďalších okolností to nevyzerá, že FBI išlo o to, zistiť pravdu. Flynna agenti prepadli po inaugurácii v kancelárii. Neinformovali o tom právnikov Bieleho domu, ako bolo pravidlom, aby im advokáti nebránili namotávať si Flynna podľa potreby. Napriek tomu bol výsledok nula: Neluhal nám, povedali agenti.

Skryť Vypnúť reklamu

Výsluch sa týkal Flynnových stretnutí s ruským veľvyslancom, pri ktorých ešte pred vymenovaním do funkcie mal údajne diskutovať o zrušení amerických sankcií voči Rusku.

Zvláštny vyšetrovateľ Robert Mueller, ktorý mal Russiagate na starosti, Flynnovi preto prišil porušenie takzvaného Loganovho zákona, právnej vykopávky z doby napoleonských vojen, ktorý zakazuje americkým občanom pri rokovaní s cudzincami predstierať, že zastupujú vládu.

Podľa tohto zákona boli doteraz obvinení jeden farmár z Kentucky v roku 1803 a jeden podnikateľ, ktorý chcel v roku 1852 preťať najužšie miesto Mexika železnicou. Ani jeden neskončil na súde.

Flynn vzdoroval, ale potom na neho pritlačili tým, že s ním bude obvinený aj jeho syn, takže generál kapituloval a šiel na dohodu: vyhlásil, že klamal FBI, tým vykúpil syna a získal sľub, že nepôjde do väzenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Lenže to druhé sa nesplnilo, hrozilo mu pol roka. Flynn dvakrát priznal, že klamal, ale už dlhší čas tvrdil, že priznanie bola súčasťou dohody, a chcel ho vziať späť.

Nakoniec vyrazil dvere s právnikmi, ktorí ho zastupovali, a vzal si iných. Tí tlačili na štát oveľa viac, získali teraz zverejnené dokumenty a doviedli prípad k terajšiemu rozuzleniu.

Ministerstvo spravodlivosti teda prípad zmietlo s tým, že vyšetrovanie bolo neopodstatnené, čo malo za následok explóziu v oboch rojniciach americkej politickej vojny.

Republikáni sa pýtajú, koľko ďalších prípadov bývalých Trumpových ľudí bolo takto krikľavo zmanipulovaných a zničených, aby tým bol ničený Trump, a sľubujú vyšetrovateľom väzenia.

Demokrati tvrdia, že ide o krikľavé ohýbanie práva, a sľubujú väzenie ministrovi spravodlivosti Barrovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Pikantné na tom je, že spravodlivosť bola znásilnená podľa oboch táborov - pre niekoho Flynnovou obžalobou, pre iných jeho oslobodením.

Dôkazy? Nebol jediný

Ale Flynn nie je jediná zlá správa pre demokratov týchto dní. Súčasne bolo uverejnených 6 000 strán doteraz tajných dokumentov z výsluchov vykonaných kvôli Russiagate v Kongrese, kde aj najdôležitejší svedkovia hovoria, že o žiadnych dôkazoch nevedia, ani o nich nepočuli.

Napriek tomu demokrati v médiách tlačili na kauzu ďalej s argumentom, že "dôkazy sú pevné". Potom odmietali zápisy z výsluchov zverejniť.

Ale teraz sú vonku. Russiagate znovu ožíva v novej podobe. Zatiaľ čo predtým o nej demokrati hovorili ako o novej Watergate, kde prezident chcel przniť systém, ale ten sa nedal, teraz to vyzerá ako Watergate naruby.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili takmer 80-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol k 5 percentám.

36m
Starship pristál bez problémov.

Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode, ktorá má letieť na Mars, skončili výbuchom. Problémy mal aj tento let.

2 h
Minister financií SR Igor Matovič.

Minister financií poprel medializované zvýšenie DPH na 25 percent.

17 h
Juraj Šeliga a Jana Žitňanská.

Šeliga spolu so straníckou kolegyňou Žitňanskou (obaja Za ľudí) a bratislavským županom Drobom (SaS) minulý týždeň porušili zákaz vychádzania, keď do noci sedeli v podniku.

19 h