SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Markéta Šichtařová: Politici tak manipulujú právo, až musia zasahovať súdy

V Bruseli alebo Luxemburgu sa inflácie, nadmerného zadĺženia, maskovania reality nikto nebojí - armáda nikým nevolených úradníkov sa bojí len o eurokorýtka.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

Koronavírus odhalil mnoho vecí. Niektoré sme tušili. Niektoré nie. Ukázal napríklad, ako si politici prisvojujú právomoci, ktoré nemajú. Ako sú ochotní robiť si z ekonomiky trhací kalendár.

Ako sú pri tom ešte ochotní sa tváriť, že v červenom svetri vraždenú ekonomiku zachraňujú. Hľadajú fantasmagorické riešenia, obchádzajú vlastné zákony, vyrábajú právny chaos.

Našťastie existujú súdy, ktoré im zatiaľ ešte stále - občas - dokážu klepnúť cez prsty. Minulý týždeň sme to videli u nás - súd zasiahol proti vládnemu nariadeniu. A tento týždeň súd zasiahol aj v Nemecku, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

To, čo sa odohralo v Nemecku, je oveľa významnejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať, aj ako tlačové agentúry naznačujú.

V Nemecku v utorok ústavný súd rozhodol, že nemecká centrálna banka Bundesbank musí do troch mesiacov prestať nakupovať štátne dlhopisy v rámci dlhotrvajúceho stimulačného programu Európskej centrálnej banky (ECB).

Týmto programom sa ECB pokúša jednak "zachrániť" ekonomiku, jednak tiež odvrátiť druhú dlhovú krízu v rade.

Lenže nemecký Ústavný súd teraz vyhlásil, že je to protiústavné. (Jasné, že je. Len slepec alebo politický ideológ to až doteraz nevidel.)

To má však pre celú eurozónu - a sprostredkovane aj pre nás - obrovské dôsledky.

Výkup dlhopisov, ktorý prevádzkuje ECB, drží eurozónu už roky nad vodou. Eurozóna roky mala záporné úrokové sadzby. Tým maskovala prebiehajúcu hospodársku krízu: Na papieri totiž roky opticky rástlo HDP ( "tak o akéej kríze to hovoríte, vy zlí Putinovi agenti?").

Skryť Vypnúť reklamu

Súčasne vďaka tomu ale prežívali a množili sa zombie firmy, ktoré by za normálnych okolností dávno skrachovali (ich približne 15% podiel bol neoddiskutovateľným atribútom krízového vývoja).

Neprepúšťalo sa síce, ale súčasne nerástla inflácia a skoro ani ekonomika (Nemecko už vlani v jednom kvartáli klesalo).

Až koronakríze demaskovala túto Potemkinovu dedinu, ktorú zďaleka nebol ochotný vidieť každý, pretože nebolo príjemné si pravdu pripustiť.

Teraz je ekonomika pod vodou. Teoreticky by potrebovala ďalšiu pomoc. Súd dal ale ECB pohlavok a správne vyjavil, že ECB zachraňuje ekonomiku v rozpore so zákonmi.

To, čo ECB vykonáva, je na hrane takzvanej monetizácie dlhu. Teda na hrane tlače nekrytých peňazí pre účely splatenia nasekaných dlhov.

A áno, to je presne to ono, čo predvojnovej Nemecko doviedlo k hyperinflácii. A áno, práve kvôli svojej historickej skúsenosti bije Nemecko na poplach ako prvé.

Skryť Vypnúť reklamu

Lenže okrem Nemecka sa nikomu nechce mejdan opustiť a s výkupom dlhopisov prestať. Tak jasne - Nemecko na rozdiel od zvyšku Európy má skúsenosti s tým, ako vie byť inflácia krutá. Raz už pomohla diktátorovi dostať sa k moci. Lenže južným krajinám to je jedno - im táto politika pomáha prežiť a nezbankrotovať.

Nemecký súd sa bojí, že záchrana juhu Európy neadekvátne zaťaží Nemca. "Skoro-monetizujú" sa dlhy, ktoré by bez pomoci centrálnej banky tiež nemuseli byť splatené.

Nemci zachraňujú juh tým, že na seba berú neúmerné riziko, ktoré nemôžu kontrolovať. Celé to však ukázalo ešte jenu vec: Totiž ako je EÚ absolútne labilná a stojí na troch hlinených nohách.

Takto by totiž Európsky súdny dvor v Luxemburgu najskôr nikdy nerozhodol. Takto racionálne a ekonomicky pravdivo uvažujú v Európe len národné štáty.

Skryť Vypnúť reklamu

V Bruseli alebo Luxemburgu sa inflácie, nadmerného zadĺženia, maskovania reality nikto nebojí - armáda nikým nevolených úradníkov sa bojí len o eurokorýtka.

Ostatne, Súdny dvor EÚ už skutočne koncom roka 2018 v trochu podobnom procese rozhodol, že program nákupov dlhopisov v súlade s právom EÚ je.

Rozhodnutie súdu v podobných prípadoch máva háčiky. Aj v nemeckom prípade je háčik. Súd povedal, že by výkup dlhopisov mohol pokračovať, ak sa preukáže jeho nutnosť.

Vskutku šalamúnske. To je, ako že sa vlk musí nažrať, ale koza musí zostať celá. Nikto nevie, ako túto "nutnosť" definovať. Či tak alebo onak, pochybnosti boli zasiate.

A je tu ďalší háčik. Celý tento spor, v ktorom súd rozhodoval, riešil program výkupu dlhopisov z roku 2015!

Skryť Vypnúť reklamu

Inými slovami, padol verdikt o tom, že centrálna banka sa v minulosti správala nezákonne. Verdikt nemá nič spoločné s besnením centrálnej banky po príchode pandémie.

A besnenie je slovo namieste - pretože novo má centrálna banka napumpovať do ekonomiky ďalších 750 miliárd eur. Európa je totiž chorá už chronicky a musí sa "zachraňovať" neustále.

Praktický výsledok súdneho rozhodnutia je teda podobný ako u nás: U nás sa ukázalo, že zatvorenie reštaurácií kvôli koronavírusu bolo právne nekorektné, a napriek tomu zostávajú zatvorené.

V eurozóne sa ukázalo, že tlač peňazí je nezákonná, nebezpečná a neúčinná - a pokračuje. A houšť. A väčšie kvapky.

Súdy teda ukazujú, že sa politici snažia ohýbať zákony, a už to nepekne preháňajú. Nevládnu tak, ako to bolo kedysi v demokracii myslené. Nedodržiavajú duch demokracie ani omylom. Národné vlády a súdy ešte ako občas vidia, že na úrovni celej EÚ sa dejú neblahé a právne zmanipulované veci, ale sú veľmi slabé a neukričia to.

Skryť Vypnúť reklamu

Ostatne Európska komisia v reakcii na verdikt nemeckého súdu vyhlásila, že zákony EÚ sú nadradené nemeckej ústave. A bolo vymaľované.

Takže vlastne tú proti sebe stoja dva koncepty: Na jednej strane je právny národný štát rešpektujúci svoju vlastnú Ústavu a chrániaci svojich občanov.

Na druhej miske váh je európska integrácia. Integrátori chcú tlačiť peniaze a sypať ich z vrtuľníka.

Národné štáty majú strach, že je to zbraň hromadného ničenia.

Spojiť to nejde. Musíme si vybrať. Buď - alebo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Rozhodnutie o tom, že sa v tomto školskom roku ruší len externá časť maturitnej skúšky považuje aliancia za nie veľmi šťastné.

8 h
Protesty v Rusku sprevádza masívne zatýkanie.

Ruská polícia mlátila ľudí obuškami. Moskva obvinila USA zo zasahovania do vnútorných záležitostí.

9 h
Arcibiskup José Horacio Gomez.

"Nemôžeme mlčať, keď je skoro milión nenarodených detí každý rok zavrhnutých v našej krajine," uvádza sa v liste.

14 h
Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila MOM-ku v Bratislave.

Prezidentka vyzvala, aby sa práve na tieto miesta v blízkej budúcnosti upriamila väčšia pozornosť.

16 h