SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Von der Leyenová: Zvažujeme začatie krokov voči Nemecku

Reakciou Európskej komisie na rozsudok nemeckého ústavného súdu môže byť aj konanie o porušení zmlúv.

Ursula von der Leyenová.Ursula von der Leyenová. (Zdroj: TASR/AP)

Kauza rozsudku z Karlsruhe, o ktorom pojednával minulý článok, má pokračovanie.

Nemecký europoslanec za stranu zelených, Sven Giegold, napísal pri príležitosti Dňa Európy otvorený list predsedníčke EK Ursule von der Leyen, v ktorom vyzýva Európsku komisiu, aby začala krokov voči Nemecku kvôli porušeniu zmlúv.

Nesmie byť pochýb, na ktorej strane Európska komisia a všetky európske inštitúcie stoja, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

(Plný text listu v anglickom preklade nájdete na Giegoldovych stránkach.)

Skryť Vypnúť reklamu

Predsedníčka EK na tento list odpovedala. Podľa nej sa obsah rozhodnutia analyzuje, a na základe tejto analýzy sa podniknú ďalšie kroky, vrátane možnej procedúry proti Nemecku, ako poslanec požadoval.

"Rozsudok ústavného súdu vyvoláva otázky, ktoré sa dotýkajú jadra európskej suverenity, píše sa ďalej v liste. Menová politika únie je jej výlučnou záležitosťou. Európske právo má prednosť pred národným právom a rozsudky Európskeho súdneho dvora sú pre všetky národné súdy záväzné." (Ursula von der Leyen)

Preložené do ľudkej reči, strážcovia nepotrebujú stráženie, najmä potom nie od členských štátov. Postrážia sa sami, ďakujeme. (Vlastne ani to ďakujeme tam nie je.)

Bude zaujímavé sledovať, či táto situácia skončí nejakým "tvár zachraňujúcim kompromisom", o ktorom sa v Giegoldovom dopise tiež píše, alebo či ECB bude požiadavky z Karlsruhe jednoducho ignorovať a nechá trojmesačnú lehotu uplynúť.

Skryť Vypnúť reklamu

Potom by bolo na nemeckých ústavných sudcoch, či "zalezú do búdy" alebo sa pokúsia "uhryznúť".

Ale celá tá predstava vysoko postaveného politika (Giegold) píšuceho do Bruselu žiadosť svojej krajanke uskutočniť činnosti voči ich spoločnej vlasti za to, že ústavný súd si dovolil niečo posúdiť negatívne, tá je tak pekne, roztomilo hnusná...

Ona je jedna cesta, ako by sa tento problém dal riešiť právnicky čisto, a Giegold o nej nepochybne vie - pretriasa sa totiž občas v nemeckej tlači čoby hypotetická možnosť.

Išlo by navrhnúť pre SRN úplne novú ústavu čoby náhradu dnešného Grundgesetz - a zakotviť v nej jasne a explicitne princíp podriadenia nemeckého ústavného práva tomu európskemu. Potom už by nebolo pochýb, kto má v tomto spore navrch.

Skryť Vypnúť reklamu

Lenže taká nová ústava by musela prejsť celonárodným referendom, čo by asi neprešla. Ani radoví Nemci totiž takí nadšenci do ďalšej európskej integrácie nie sú.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.
Slovensko

Počet pozitívne testovaných stúpol o 2 887 osôb

Ukončených vyšetrení bolo 14 642. Pomer nakazených k testovaným bol 20-percentný.

Odberné miesto na nový koronavírus.
Slovensko

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská vypovedala deväť hodín

Podľa portálu Tvnoviny.sk sa Jankovská mohla „rozrozprávať“ a okrem priznania ponúkla aj iné závažné informácie.

Monika Jankovská.
Ilustračná fotografia.