SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Smer pokračuje v kritike vládnej pomoci, podľa Pellegriniho je pomalá a komplikovaná

Krajniak v reakcii uviedol, že zamestnanci na úradoch pracujú na zastaralých informačných systémoch, za ktoré bol zodpovedný práve Pellegrini.

Podpredseda Smeru Peter Pellegrini.Podpredseda Smeru Peter Pellegrini. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Opozičný Smer-SD pokračuje v kritike nastavenej pomoci slovenskej ekonomike v boji s negatívnymi dopadmi koronavírusu.

Podľa Petra Pellegriniho je totiž pomoc podnikateľom, firmám a zamestnancom na Slovensku v rámci Európy najpomalšia, najslabšia a aj najkomplikovanejšia.

Dôkazom je podľa neho len niečo cez 20 miliónov eur vyplatenej sumy podnikateľom v rámci vládou ohlasovanej prvej pomoci.

Nebyť OČR a PN, teda mechanizmov, ktoré fungovali aj pred koronavírusom, by tak vláda podľa neho doposiaľ vyplatila iba 2 % celkovej ohlasovanej pomoci.

SkryťVypnúť reklamu

Členov súčasnej vlády preto vyzval, aby okamžite začali konať a zabránili tak obrovským negatívnym dopadom na slovenské hospodárstvo v budúcnosti.

"Musím povedať, že ma vážne znepokojuje situácia, ako nezvládame zápas o ekonomickú budúcnosť Slovenskej republiky. Spory medzi premiérom, konzíliom odborníkov a na druhej strane ministrom hospodárstva a vicepremiérom pre ekonomiku a ekonómami odhaľujú neschopnosť rýchlo riešiť ekonomickú budúcnosť Slovenska," uviedol Pellegrini s tým, že pomoc, ktorá bola slovenskej ekonomike zo strany vlády avizovaná, nefunguje a vláda tak podľa neho prehlbuje sociálnu neistotu.

"Mala to byť pomoc menej komplikovaná, intenzívnejšia a viac plošná" dodal.

Exminister hospodárstva Peter Žiga pripomína, že nový kabinet sľuboval ekonomike pomoc v boji s koronakrízou v objeme 1 miliardy eur mesačne plus 500 miliónov eur v bankových zárukách.

SkryťVypnúť reklamu

"Za sedem týždňov vláda rozdelila 20 miliónov eur," hovorí.

Vláda pritom podľa neho nerobí dosť ani smerom k Európskej komisii a prípadnému využívaniu výnimiek pri štátnej pomoci a nehľadá tak ďalšie možnosti pomoci podnikom na Slovensku.

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajinak na tlačovej besede po rokovaní vlády informoval o tom, že k pondelkovému dopoludniu úrady práce a sociálnych vecí žiadateľom o štátne príspevky zaslali 35,4-tisíca platieb v celkovej sume 23,8 milióna eur.

"Pomohli sme už celkovo 293 516 ľuďom," povedal po zohľadnení počtu vyplatených pandemických ošetrovných a "péeniek".

V reakcii na kritiku expremiéra Pellegriniho uviedol, že zamestnanci na úradoch práce a sociálnych vecí pracujú na zastaralých informačných systémoch z roku 2010.

SkryťVypnúť reklamu

"Ledva stíhajú spracovávať tie excelovské tabuľky, tak sme to museli nastaviť, aby sa systém nezosypal," zdôraznil Krajniak.

Za to, aký informačný systém je na úradoch práce, je podľa neho spoluzodpovedný samotný Pellegrini ako bývalý vicepremiér pre investície a informatizáciu.

Ak súčasná vláda podľa ministra práce hovorila o miliardovej pomoci pre ekonomiku za jeden mesiac, tak do tejto pomoci treba zahrnúť nielen príspevky pre samostatne zárobkovo činné osoby a zamestnancov, ale aj štátne záruky za úvery podnikateľom v hodnote pol miliardy eur, odpustenie sociálnych odvodov, odpustenie preddavkov na daň z príjmov, ako aj výdavky na pandemické ošetrovné a "péenky".

"To je tá jedna miliarda dokopy, takže keď niekto niečo hovorí, má vedieť aspoň základný rozdiel medzi hruškami a jablkami," zdôraznil Krajniak.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dodal, najväčšiu finančnú pomoc pre SZČO a zamestnancov úrady práce ešte len vyplatia za apríl a máj tohto roka.

"Žiadosti za apríl sa budú prijímať až od 15. mája," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu