SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Smer pokračuje v kritike vládnej pomoci, podľa Pellegriniho je pomalá a komplikovaná

Krajniak v reakcii uviedol, že zamestnanci na úradoch pracujú na zastaralých informačných systémoch, za ktoré bol zodpovedný práve Pellegrini.

Podpredseda Smeru Peter Pellegrini.Podpredseda Smeru Peter Pellegrini. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Opozičný Smer-SD pokračuje v kritike nastavenej pomoci slovenskej ekonomike v boji s negatívnymi dopadmi koronavírusu.

Podľa Petra Pellegriniho je totiž pomoc podnikateľom, firmám a zamestnancom na Slovensku v rámci Európy najpomalšia, najslabšia a aj najkomplikovanejšia.

Dôkazom je podľa neho len niečo cez 20 miliónov eur vyplatenej sumy podnikateľom v rámci vládou ohlasovanej prvej pomoci.

Nebyť OČR a PN, teda mechanizmov, ktoré fungovali aj pred koronavírusom, by tak vláda podľa neho doposiaľ vyplatila iba 2 % celkovej ohlasovanej pomoci.

Skryť Vypnúť reklamu

Členov súčasnej vlády preto vyzval, aby okamžite začali konať a zabránili tak obrovským negatívnym dopadom na slovenské hospodárstvo v budúcnosti.

"Musím povedať, že ma vážne znepokojuje situácia, ako nezvládame zápas o ekonomickú budúcnosť Slovenskej republiky. Spory medzi premiérom, konzíliom odborníkov a na druhej strane ministrom hospodárstva a vicepremiérom pre ekonomiku a ekonómami odhaľujú neschopnosť rýchlo riešiť ekonomickú budúcnosť Slovenska," uviedol Pellegrini s tým, že pomoc, ktorá bola slovenskej ekonomike zo strany vlády avizovaná, nefunguje a vláda tak podľa neho prehlbuje sociálnu neistotu.

"Mala to byť pomoc menej komplikovaná, intenzívnejšia a viac plošná" dodal.

Exminister hospodárstva Peter Žiga pripomína, že nový kabinet sľuboval ekonomike pomoc v boji s koronakrízou v objeme 1 miliardy eur mesačne plus 500 miliónov eur v bankových zárukách.

Skryť Vypnúť reklamu

"Za sedem týždňov vláda rozdelila 20 miliónov eur," hovorí.

Vláda pritom podľa neho nerobí dosť ani smerom k Európskej komisii a prípadnému využívaniu výnimiek pri štátnej pomoci a nehľadá tak ďalšie možnosti pomoci podnikom na Slovensku.

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajinak na tlačovej besede po rokovaní vlády informoval o tom, že k pondelkovému dopoludniu úrady práce a sociálnych vecí žiadateľom o štátne príspevky zaslali 35,4-tisíca platieb v celkovej sume 23,8 milióna eur.

"Pomohli sme už celkovo 293 516 ľuďom," povedal po zohľadnení počtu vyplatených pandemických ošetrovných a "péeniek".

V reakcii na kritiku expremiéra Pellegriniho uviedol, že zamestnanci na úradoch práce a sociálnych vecí pracujú na zastaralých informačných systémoch z roku 2010.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ledva stíhajú spracovávať tie excelovské tabuľky, tak sme to museli nastaviť, aby sa systém nezosypal," zdôraznil Krajniak.

Za to, aký informačný systém je na úradoch práce, je podľa neho spoluzodpovedný samotný Pellegrini ako bývalý vicepremiér pre investície a informatizáciu.

Ak súčasná vláda podľa ministra práce hovorila o miliardovej pomoci pre ekonomiku za jeden mesiac, tak do tejto pomoci treba zahrnúť nielen príspevky pre samostatne zárobkovo činné osoby a zamestnancov, ale aj štátne záruky za úvery podnikateľom v hodnote pol miliardy eur, odpustenie sociálnych odvodov, odpustenie preddavkov na daň z príjmov, ako aj výdavky na pandemické ošetrovné a "péenky".

"To je tá jedna miliarda dokopy, takže keď niekto niečo hovorí, má vedieť aspoň základný rozdiel medzi hruškami a jablkami," zdôraznil Krajniak.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako dodal, najväčšiu finančnú pomoc pre SZČO a zamestnancov úrady práce ešte len vyplatia za apríl a máj tohto roka.

"Žiadosti za apríl sa budú prijímať až od 15. mája," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

2 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

1 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

7 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

4 h