SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Výpisky Václava Klausa: Mobilní ľudia nemôžu vytvoriť ani kultúru, ani civilizáciu

Problémy súčasného sveta podľa vyvolených - alebo nositeľov jedinej pravdy - existujú len preto, že "ostatní ľudia nie sú tak chytrí, tak starajúci sa o druhých, tak nápadití a tak statoční ako vyvolení".

Český exprezident Václav Klaus.Český exprezident Václav Klaus. (Zdroj: TASR)

V polovici 90. rokov som toho veľa nečítal. Skôr som písal, ale hlavne sa pokúšal zabezpečiť úspech našej radikálnej politickej a ekonomickej transformácie.

Musel som zužitkovávať svoje predchádzajúce čítanie, svoj naakumulovaný "human capital".

Napriek tomu vo svojich zápiskoch z vtedajšej doby všeličo zaujímavého nachádzam, píše Václav Klaus v článku uverejnenom na serveri echo24.cz a na stránke Inštitútu Václava Klausa (IVK).

Na konferencii v Charlotte (Severná Karolína) som prvýkrát videl Paula Heyneho, ktorého knihu "The Economic Way of Thinking" (Ekonomický spôsob myslenia) sme mnohí považovali za skvelú učebnicu, v ktorej nedominovali matematické formulky a "krivky", ale myšlienky.

SkryťVypnúť reklamu

A to je dodnes v ekonomických učebniciach výnimkou.

Rozdiel medzi štandardnou učebnicou typu Samuelsonovej Economics a Heyneho učebnicou The Economic Way of Thinking je nemalý.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z jeho myšlienok je možné vybrať všeličo, ale pre dnešok sa mi zdá relevantné citovať jeho debatu v Charlotte s prof. McKenziem, ktorý videl v mobilite ľudí (v pohybe ľudí cez hranice) hlavnú cestu k obmedzeniu úlohy štátu.

Klasický libertariánsky postoj.

Klasický liberál Heyne sa však pýtal: "Keď bude všetko mobilné, čo zostane na mieste?".

Mobilitu ľudí - veľmi konzervatívne, a pre mňa viac ako zrozumiteľne - spájal so "stratou lojality" (a Disappearance of loyalty).

Mobilní, alebo supermobilní ľudia nemôžu vytvoriť ani kultúru, ani civilizáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Niečo predsa musí zostať na mieste. Som veľmi rád, že obaja moji synovia nikdy nemali sklon odísť niekam do sveta. Bolo to rodinnou výchovou.

Keď sa na konferencii celé jedno dopoludnie hovorilo o technológiách, Heyne pripomenul, že Hayek o technológii nikdy nehovoril.

Naproti tomu George Gilder, známy liberál či libertarián, v technológiách videl spásu aj pre ľudskú slobodu.

Preto "nechcel len štyridsať televíznych kanálov, chcel ich štyri milióny. Potom to ešte len bude sloboda voľby "!

Po uplynutí štvrť storočia, keď televíznych kanálov nesmierne pribudlo, musím povedať, že ani stovky televíznych kanálov žiadnu slobodu voľby nezaručujú.

Vytvárajú obyčajnú ilúziu slobody voľby, existujúcu neslobodu dokonca zakrývajú.

Voľba predpokladá existenciu skutočných alternatív, ale ich existenciu ani veľké množstvo televíznych kanálov nezaručuje.

SkryťVypnúť reklamu

Tie sú v súčasnosti skoro všetky rovnaké. A zo štyroch miliónov kanálov sa rovnako nedá vyberať.

Ktosi na tejto konferencii citoval Solženicyna, že "v priebehu posledných 300 rokov západnej civilizácie radikálne ubúdalo povinností a pribúdalo práv".

Niektorí z nás to - rovnako ako Solženicyn - považujú za problém.

V CATO Policy Report vysvetľoval Milton Friedman, ako je to s jeho slávnym výrokom, že "žiadny obed nie je zadarmo".

Argumentoval, že "tézu, že nie sú žiadne free lunches on nevymyslel, hoci mu to stále pripisujú".

Trval však na tom, že vymyslel výrok, že "nikto nevydáva cudzie peniaze tak pozorne a opatrne ako svoje vlastné".

Preto rezolútne odmieta, aby nám štát peniaze formou daní najskôr bral, a potom ich "za nás" podľa svojich kritérií vydával.

SkryťVypnúť reklamu

Na frankfurtskom Európskom bankovom kongrese som v roku 1996 polemizoval s jedným z najviac arogantných, ale bohužiaľ najvplyvnejších (a najdlhšie slúžiacich) europoslancov Nemcom Elmarom Brokom.

Teraz sa s ním našťastie hádam už len raz za rok na prelome júna a júla na veľmi peknom aténskom seminári.

Elmar Brok je už celé desaťročia jedným z najzarputilejších obhajcov európskeho superštátu (dlhé roky z pozície predsedu ústavno právneho výboru Európskeho parlamentu) a už štvrť storočia mám zapísaný jeho vtedajší výrok, že "história národných štátov v posledných troch storočiach je históriou vojen".

Táto lož predstavuje kľúčovú myšlienku európskych "unifikátorov". Je to od nich úplne falošné odôvodnenie nutnosti (a oprávnenosti) európskej unifikácie, centralizácie a dedemokratizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Na tomto frankfurtskom kongrese sa asi stále hádam - dobre si pamätám na svoj stret s nesmierne ambicióznou Christine Lagardeovou, keď bola v roku 2006 francúzskou ministerkou poľnohospodárstva.

Spor bol vtedy o európskom systéme regulácie poľnohospodárstva, ktorý ona po francúzsky obhajovala, zatiaľ čo ja som ho označil za niečo veľmi podobného nášmu starému známemu centrálnemu plánovaniu.

Je večná. Je stále na špici, práve teraz je guvernérkou Európskej centrálnej banky.

V januári 1996 sa mi dostala do rúk kniha Thomasa Sowella "The Vision of the Anointed" (vízia vyvolených, alebo pomazaných), ktorá vyšla v roku 1995 v nakladateľstve Basic Books.

Tento mimoriadne bystrý, dnes by sa politicky korektne povedalo zástupca "of people of color" (ako to pekne popisuje Christopher Caldwell vo februárovom Imprimis roku 2020) vykonal v tejto knihe snáď najničivejšiu kritiku všetkých vyvolených či pomazaných. My sme k tomu vždy dodávali "ale nezvolených".

SkryťVypnúť reklamu

O tom je koniec koncov celých posledných 30 rokov Českej republiky.

"Vyvolenosť" je podľa Sowella "prevažujúcim pocitom intelektuálnych a politických elít našej doby".

Vyvolení vždy majú - podľa nich samotných - "nielen vecne pravdu, ale sú aj morálnejší" (s. 5). Z toho vyplýva ich "morálna úloha vo svete".

Problémy súčasného sveta podľa nich existujú len preto, že "ostatní ľudia nie sú tak chytrí, tak starajúci sa o druhých, tak nápadití a tak statoční ako vyvolení".

O tom je celá Sowellova kniha.

Je v nej samozrejme množstvo ďalších neuveriteľne chytrých téz, vyberiem z nich len niekoľko:

- "Každý sa smie mýliť ohľadne budúcnosti. Mýliť sa o minulosti je však niečo úplne iné "(s. 79);

SkryťVypnúť reklamu

- "Francúzska revolúcia bola založená na predpokladoch, ktoré boli veľmi blízko vízii vyvolených" (s. 119);

- vyvolení stále hovoria o "public service" (o verejnej službe) a Sowell vtipne poznamenáva, že do verejnej služby podľa nich nepatrí upečenie chleba;

- vždy ma trápil tzv. interdisciplinárny prístup vyvolených, napr. Zelených. Sowell hovorí, že tento prístup nie je interdisciplinárny, ale nedisciplinárny (ja ešte prísnejšie hovorievam nedisciplinovaný). Dôležitou výhodou je pre týchto ľudí to, že "interdisciplinarita nevyžaduje zvládnutie akejkoľvek vednej disciplíny" (s. 205).

Barry Eichengreen v štúdii "A More Perfect Union" (Princeton, október 1996) hovorí pre nás dnes banálnu tézu, že "menová únia, aby mohla fungovať, vyžaduje úniu fiškálnu, avšak fiškálna politika predstavuje jadro štátnej suverenity".

SkryťVypnúť reklamu

To je nesporne pravda. On, Američan, by však tú našu suverenitu - za nás v Európe - rád obetoval. A žiada to už štvrť storočia. Svojej vlastnej suverenity sa však vzdať nechce.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu