SME
Sobota, 24. september, 2022 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Soeren Kern: Ako "pokroková" ideológia doviedla Španielsko ku katastrofe

Koalícia socialistov a komunistov čelí žalobe za to, že svoje úzke ideologické záujmy nadradili nad bezpečnosť a zdravie obyvateľstva.

Lekári sa prechádzajú po poľnej nemocnici v Madride.Lekári sa prechádzajú po poľnej nemocnici v Madride. (Zdroj: TASR/AP)

Španielska vláda tvorená koalíciou socialistov a komunistov čelí žalobe za údajnú nedbalosť pri riešení koronavírusovej pandémie.

Žaloba vládu viní z toho, že svoje úzke ideologické záujmy nadradili nad bezpečnosť a zdravie obyvateľstva, a tak zbytočne zhoršili humanitárnu krízu, ktorú teraz zažíva Španielsko, momentálne druhá najviac postihnuté európska krajina po Taliansku, píše Soeren Kern v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Hromadná žaloba podaná 19. marca 2020 obviňuje španielsku vládu z toho, že vedome ohrozila verejnú bezpečnosť tým, že vyzývala verejnosť k účasti na 75 feministických pochodoch organizovaných 8. marca 2020 po celom Španielsku pri príležitosti Medzinárodného dňa žien.

SkryťVypnúť reklamu

Španielska vláda je podľa všetkých štandardov silne ideologická, pretože vládnuca komunistická strana Podemos bola založená s pomocou peňazí od venezuelskej vlády.

Demonštrujúci po celej krajine protestovali proti večnému údajnému zdroju útlaku: patriarchátu západnej civilizácie.

Týchto pochodov sa zúčastnili státisíce ľudí a tiež niekoľko prominentov - vrátane vicepremiéra španielskej vlády, ktorý je zároveň predsedom hnutia Podemos, jeho partnerky, premiérovej manželky a matky - ktorí boli všetci neskôr pozitívne testovaní na COVID-19.

Táto súdna kauza zahŕňajúca viac ako 5000 žalujúcich obviňuje španielskeho premiéra Pedra Sáncheza a jeho miestnych zástupcov v 17 španielskych autonómnych regiónoch z "prevarikácie" (prevaricato - právny pojem v španielčine pre klamstvo a klamanie.)

SkryťVypnúť reklamu

Vláda bola údajne vopred rozhodnutá zabezpečiť, aby sa feministické pochody 8. marca 2020 konali a úmyselne bagatelizovala varovanie pred pandémiou.

Šlo o tieto varovania:

September 2019. Rada pre monitorovanie globálnej pripravenosti - medzinárodné združenie odborníkov zvolaných Svetovou bankou a Svetovou zdravotníckou organizáciou - varovala pred "veľmi reálnou hrozbou rýchlo sa šíriaceho, vysoko smrteľného pandemického respiračného patogénu smrteľného pre 50-80 miliónov ľudí, schopného zničiť až 5% svetovej ekonomiky .

31. decembra 2019. Čína upozornila Svetovú zdravotnícku organizáciu na niekoľko prípadov neobvyklého zápalu pľúc vo Wu-chan - meste s 11 miliónmi obyvateľmi v centrálnej provincii Chu-pej. Šlo o doposiaľ neznámy vírus.

SkryťVypnúť reklamu

7. januára 2020. Čína identifikovala ako príčinu záhadnej choroby vo Wu-chane nový koronavírus.

21. januára 2020. Svetová zdravotnícka organizácia potvrdila prenos vírusu z človeka na človeka.

29. januára 2020. Španielske združenie lekárnikov varovalo, že lekárňam v dôsledku zvýšeného dopytu dochádzajú rúška. V januári stúpli predaje rúšok v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 3 000%.

30. januára 2020. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie označil epidémiu koronavírusu za ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu.

31. januára 2020. Prvý známy prípad choroby COVID-19 v Španielsku bol potvrdený na ostrove la Gomera - jednom z Kanárskych ostrovov - kde bol pozitívne testovaný nemecký turista, ktorý bol hospitalizovaný v miestnej nemocnici.

SkryťVypnúť reklamu

12. februára 2020. Najväčší svetový veľtrh mobilných telefónov Mobile World Congress, na ktorý sa do Barcelony chystalo viac ako 100 000 účastníkov z 200 krajín, bol kvôli koronavírusu zrušený. Finančné straty Barcelony a tamojšieho hotelového priemyslu sa odhadujú na 500 miliónov eur.

24. februára 2020. Viac ako 1 000 klientov a zamestnancov hotela Costa Adeje Palace na Tenerife na Kanárskych ostrovoch bolo daných do karantény po tom, čo bol taliansky občan pozitívne testovaný na COVID-19.

27. februára 2020. 62-ročný muž zo Sevilly bol pozitívne testovaný na COVID-19. Bol to prvý miestny prenos vírusu v Španielsku. Muž povedal, že si myslí, že sa nakazil počas bankového kongresu v Malage, kde sedel vedľa kolegu, ktorý bol na dovolenke na Kanárskych ostrovoch a tam sa stretol s ľuďmi z Ázie. Lekári vyhlásili tento prípad za "veľmi dôležitý", pretože dokázal, že COVID-19 sa už v Španielsku skryto šíri.

SkryťVypnúť reklamu

2. marca 2020. Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odporučilo európskym krajinám zrušiť masové zhromaždenia ľudí, aby sa zabránilo prenosu koronavírusu.

2. marca 2020. Španielska Agentúra pre lieky a zdravotnícke pomôcky zaslala list distribútorom liečiv, aby obmedzili reklamy na rúška a prerušili ich distribúciu do španielskych lekární. Na odporúčanie ministerstva zdravotníctva bolo zámerom agentúry zabezpečiť zásoby rúšok pre nemocnice a zdravotnícke centrá v čase, keď sa začínalo prudko zvyšovať množstvo potvrdených prípadov. Opatrenia zabránilo ako predaju rúšok do lekární v Španielsku, tak predaju rúšok do zahraničia.

3. marca 2020. Regionálne ministerstvo zdravotníctva vo Valencii oznámilo, že prvý človek zomrel na koronavírus v Španielsku 13. februára. To, že bol zosnulý nakazený koronavírusom, zistili zdravotnícke orgány až 19 dní po jeho smrti - je to svedectvo toho, ako boli španielske úrady pomalé v detekcii epidémie. Vzhľadom na to, že ochorenie koronavírusom končiace smrťou trvá dva až osem týždňov, navyše so 14-dňovou inkubačnou dobou, je možné, že sa tento človek nakazil už začiatkom januára.

SkryťVypnúť reklamu

3. marca 2020. Španielske úrady v snahe zamedziť šíreniu koronavírusu nariadili, aby sa hlavné futbalové a basketbalové zápasy hrali bez divákov za zatvorenými dverami.

6. marca 2020. Odporúčania španielskeho ministerstva zdravotníctva: "Musí prevážiť princíp opatrnosti. Ohrozenie dosiaľ neznámym vírusom znamená, že musí byť vykonané predbežné opatrenia založené na existujúcom vedeckom poznaní vírusov."

Napriek týmto varovaniam člen španielskej vlády majúci na starosť záležitosti týkajúce sa koronavírusu Fernando Simón 7. marca 2020 na celoštátnej tlačovej konferencii tvrdil, že účasť na manifestáciách 8. marca nepredstavuje žiadne riziko.

Povedal: "Ak by sa ma môj syn opýtal, či tam môže ísť, tak by som mu povedal, nech si robí, čo chce."

SkryťVypnúť reklamu

Neohrozený novinár Matthew Bennett žijúci v Španielsku zistil, že španielska vláda neohlásila medzi 6. a 9. marcom 2020 nové prípady koronavírusu, zjavne v snahe bagatelizovať nebezpečenstvo pre účastníkov manifestácií.

9. marca 2020 po tom, čo sa počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusu v Madride za jeden deň zdvojnásobil, prezidentka autonómneho regiónu Madrid Isabel Díaz Ayuso nariadila uzavretie všetkých škôl v hlavnom meste na dobu 2 týždňov. Rozhodnutie regionálnej vlády centrálnu vládu prekvapilo a v podstate ju prinútilo konať.

10. marca 2020. Španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa, Katalánec, ktorý vyštudoval filozofiu a nemá žiadne medicínske skúsenosti, povedal: "Dnešná situácia môže byť odlišná od včerajšej, neustále sa mení, a to bude pokračovať, kým túto situáciu neprekonáme."

SkryťVypnúť reklamu

11. marca 2020. Španielska vláda priznala, že vedela už 8. marca, teda ešte pred feministickými manifestáciami, že sa koronavíruová infekcia vymkla kontrole.

12. marca 2020. Premiér Sánchez v reakcii na kritiku, že povolil demonštrácie, povedal, že jeho vláda reaguje na "dynamický" vývoj koronavírusovej nákazy tak, že "prehodnocuje" situáciu "každú hodinu" podľa odporúčaní vedeckých expertov.

14. marca 2020. Španielska vláda vyhlásila celoštátny stav ohrozenia, ktorý v podstate umiestnil 45 miliónov ľudí do karantény prinajmenšom na 15 dní. Všetky zvybotočné cesty boli zakázané a ľuďom bolo nariadené, aby zostali vo svojich domovoch okrem prípadov núdze, nákupu potravín a liekov. Všetky školy a univerzity v krajine boli uzavreté.

SkryťVypnúť reklamu

29. marca 2020. Najprísnejšia karanténa v Európe bola predĺžená do 11. apríla.
Kvôli imunite premiéra bol súdny prípad odovzdaný Španielskemu najvyššiemu súdu.

Pre verejných činiteľov usvedčených zo zločinu zneužitia úradnej právomoci článok 404 trestného zákonníka ustanovuje trest zákazu vykonávania verejných funkcií po dobu 9 až 15 rokov.

Madridský právnik Víctor Valladares, ktorý vedie túto právnu kauzu, povedal:

"Výzvy k účasti, priama účasť vládnych špičiek na týchto demonštráciách, a nečinnosť centrálnej vlády vedenej obvineným predsedom vlády Pedrom Sánchezom, boli v priamom rozpore s tým, čo Európska únia uviedla vo svojej správe. Prečo nebol vydaný zákaz všetkých masových akcií?"

Žalobu na vládu medzitým podali tiež Madridská asociácia lekárov a zdravotníkov (AMYTS) a Konfederácia lekárskych odborových zväzov (Cesme).

SkryťVypnúť reklamu

AMYTS vo svojej sťažnosti požaduje, aby centrálna vláda a miestne úrady zabezpečili počas 24 hodín pre nemocnice v Madride rúška, ochranné okuliare a odpadové kontajnery.

Španielsky bloger Elentir, ktorý prevádzkuje blog Contando Estrelas - web s politicky bystrými analýzami dôležitými pre pochopenie súčasnej španielskej politiky - napísal:

"Prvá smrť v dôsledku koronavírusu sa v Španielsku stala 13. februára, ale táto skutočnosť bola zistená až s 19-denním oneskorením. Tvárou v tvár riziku vyplývajúcemu z masových akcií ohlásených na nedeľu 8. marca, mali byť tieto feministické manifestácie zrušené. Fernando Simón k tomu povedal toto: 'Nemáme konkrétny dôvod na to, aby sme demonštrácie plánované na 8. marca zrušili.' "

"9. marca, deň po feministických pochodoch, minister zdravotníctva Salvador Illa výslovne všetkým chronicky chorým ľuďom odporučil, aby okrem prípadov núdze neopúšťali svoje domovy ... Toto povedal hneď po feministických manifestáciách konaných 8. marca."

SkryťVypnúť reklamu

"To sa mi zdá naozaj ako vtip, že vláda s týmto oznámením čakala čisto z politických dôvodov až do dnešného dňa. Socialisticko-komunistická vláda opäť povýšila svoje politické záujmy nad verejné dobro. Toto hrubé zlyhanie by malo viesť k rezignáciám."

Španielsku vládu za jej správanie pri kríze kritizujú aj členovia samotnej Socialistickej strany. 22. marca Juan Luis Cebrián, spoluzakladateľ denníka El País a známa hlásna rúra Socialistickej strany, napísal:

"Krokodílie slzy mnohých politických lídrov tvrdiacich, že si nikto nevedel predstaviť niečo také ako koronavírus, nedávajú žiadny zmysel. Nielen, že si to niektorí ľudia predstavovali, oni to aj predpovedali, a vážne pred tým varovali. Nepochybne tu bolo zanedbanie na strane ministrov zdravotníctva a ich šéfov.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Francúzsku z rovnakého dôvodu podali sťažnosť na vládu už traja lekári. Dôsledkom toho všetkého je, že vo väčšine západných krajín sú kapacity boja proti epidémii zahltené. Reagovali neskoro a chybne. Chýbajú: nemocničné lôžka, zdravotnícky personál, respirátory a transparentné oficiálne informácie. "

"24. februára Svetová zdravotnícka organizácia oficiálne vyhlásila, že budeme čeliť pandémii. Hoci si niekoľko krajín uvedomilo vážnosť tejto hrozby, tak neboli prijaté žiadne opatrenia proti šíreniu tohto vírusu.

Španielska vláda podporovala účasť na masových demonštráciách, ľudových slávnostiach a populárnych festivaloch, pozastavila nutné financovanie výskumu a znižovala nebezpečenstvo pandémie.

A člen vlády, ktorý sa napriek odporúčaniam vedcov odvážil bez hanby vyhlásiť, že účasť na manifestáciách nepredstavuje pre ich účastníkov žiadne riziko, je stále vo funkcii."

SkryťVypnúť reklamu

"Teraz nie je vhodná príležitosť na debatu, ale je legitímne očakávať, že občania ... budú mať právo vymáhať právnou cestou odškodnenie, ak sa preukáže vina zo zanedbania."

Španielsko je jedna z krajín najviac postihnutých vírusom. K 13. máju evidovalo 228 030 nakazených a 26 920 mŕtvych.

Soeren Kern je významný spolupracovník Gatestone Institute so sídlom v New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu