SME
Pondelok, 28. september, 2020 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Predseda ústavného súdu Fiačan potvrdil, že Mamojka sa vzdal funkcie

Mamojka: Nestretávali sme sa s Kočnerom. Chcel po mne jednu právnickú radu, ja som to odmietol.

Mojmír Mamojka.Mojmír Mamojka. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

KOŠICE – Predseda Ústavného súdu SR (ÚS SR) Ivan Fiačan na dnešnom brífingu potvrdil informácie, že Mojmír Mamojka sa vzdal funkcie sudcu ústavného súdu. Ako prvý o tom informoval Denník N.

„Dnešným dňom sa sudca ústavného súdu Mojmír Mamojka vzdal funkcie sudcu ústavného súdu. Funkcia sudcu ústavného súdu v takomto prípade zaniká dňom 31. mája 2020,“ uviedol Fiačan.

Na brífingu sa predseda ústavného súdu vyjadril aj k výzvam na začatie disciplinárneho konania voči sudcovi Mamojkovi.

„V predchádzajúcom období som zaregistroval výzvy rôznych subjektov, aby som v tejto veci konal. Chcem uviesť, že môj postup a konanie v tejto veci nemôže a nebude podliehať tlaku vyjadrení a výziev kohokoľvek. V tomto smere budem postupovať nielen ako sudca, ale aj ako predseda súdu vždy autonómne," uviedol Fiačan.

Skryť Vypnúť reklamu

Mamojka: Kumulácia viacerých dôvodov

„To je kumulácia viacerých dôvodov. Jednak, je to tá navrhovaná novela, že vekový limit...Chcem dať priestor mladším,“ uviedol pre TV Joj Mojmír Mamojka.

Za dôvody svojho odstúpenia uviedol aj zdravotné dôvody a sebareflexiu.

„To je nezmysel, nestretávali sme sa. Vy to všetko beriete, snažíte sa vytvoriť násilne nejaký blízky vzťah. To vôbec nie je pravda, absolútne. Nestretávali, ja som ho poznal pred dvadsiatimitromi či štyrmi rokmi, keď som bol členom licenčnej rady. Potom niekde na recepčných stretnutiach, a to je všetko,“ odpovedal na otázku Tv Joj, čo hovorí na medializované informácie, že sa stretával s obvineným z vraždy.

„Nestretávali sme sa, to je rozdiel. Stretávať sa a vedieť o sebe a protéžovať,“ dodal Mamojka.

Mamojka tiež uviedol, že by bol rád, keby aj jeho kolegovia boli viac objektívni, podľa jeho slov s obvineným nechodil na raňajky alebo dovolenky.

Skryť Vypnúť reklamu

„A tá jedna SMSka, ktorá tam bola, tam išlo o nejakú právnu radu, ktorú ja som odmietol a potom žiadne stretnutie nebolo. Ja som to už vysvetľoval niekoľkokrát. Nemyslím si, že ten kontakt bol taký, že by ma nejak diskvalifikoval,“ vysvetľuje Mamojka a priznáva, že aj spomínanie jeho mena v komunikácii Threema má určitý vplyv na jeho odchod z funkcie.

Prezidentka Zuzana Čaputová na koniec Mamojku ako ústavného sudcu uviedla: „Vzhľadom na medializované informácie to vítam,“ uviedla pre Tv Joj.

Šeliga: Mamojkove kontakty by mali preveriť orgány činné v trestnom konaní

Kontakty Mojmíra Mamojku by mali preveriť orgány činné v trestnom konaní. Uviedol to podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) v reakcii na Mamojkove vzdanie sa funkcie sudcu Ústavného súdu SR.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nebudem skrývať, že som rád, že Mojmír Mamojka končí ako sudca Ústavného súdu. Opakovane som upozorňoval, že Mojmír Mamojka vzbudzoval vážne pochybnosti o svojej nezávislosti a nestrannosti a musí z Ústavného súdu SR preč," uviedol Šeliga.

Jeho kontakty s Marianom K. a podozrenia na stretávanie s Petrom Tóthom boli podľa podpredsedu parlamentu závažným dôvodom, aby odišiel.

"Od Mamojku sa zrejme vysvetlenia nikdy nedočkáme, ale budeme ho naďalej požadovať. Jeho kontakty by teraz mali preveriť orgány činné v trestnom konaní. Ak teda neodpovie verejnosti, polícii odpovedať musí," hovorí Šeliga.

Podpredseda NR SR dodal, že ak boli medzi Marianom K. a Mamojkom kontakty, tak je oprávnené sa pýtať, či ich obžalovaný z vraždy novinára niekedy v minulosti naozaj nevyužil.

Skryť Vypnúť reklamu

Šipoš: Človek ako Mamojka na Ústavnom súde nemal čo hľadať

Človek ako Mojmír Mamojka na Ústavnom súde nemal čo hľadať a nemal byť ani nikdy zvolený. Uviedol to predseda poslaneckého klubu koaličného hnutia OĽaNO Michal Šipoš.

"Tento nominant Smeru-SD bol na Ústavný súd účelovo dosadený. Veríme, že sa čoskoro vyšetrí jeho komunikácia s Marianom K. a bude za to znášať adekvátne dôsledky," myslí si Šipoš.

To, že Mamojka odstúpil, hnutie víta a považuje to za ďalší z hmatateľných úspechov novej vlády.

"Našim cieľom je vrátiť občanom dôveru v štát a očistiť políciu, prokuratúru a súdnictvo od akýchkoľvek prejavov korupcie," doplnil predseda poslaneckého klubu.

"Povedzme si, že bolo zadosťučinené spravodlivosti," doplnil reakciu predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO).

Skryť Vypnúť reklamu

Ten sa zhoduje so Šipošom v tom, že Mamojka nemal byť nikdy kandidátom ani sudcom ÚS SR, vzhľadom na to, že má podľa neho veľmi dobrý vzťah s Marianom K.

Matovič si zároveň myslí, že sa v najbližšej dobe dozvieme, prečo Mamojka z ÚS odišiel.

"Zrejme to bolo neúnosné," doplnil premiér.

Na otázku, či chce koalícia zmeniť spôsob voľby sudcov ÚS SR, premiér uviedol, že sa o tom ešte s koaličnými partnermi nerozprávali.

Spomína ho aj Tóth

Vo februári priniesol spravodajský web Denníka N informácie, že si Mamojka dohadoval stretnutie s Marianom K., ktorý v súčasnosti čelí obžalobe z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Mamojku spomenul v súvislosti s Marianom K. vo svojej výpovedi aj niekdajší člen Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Mamojka osobné stretnutie s Tóthom poprel.

Peter Tóth pri výpovedi na hlavnom pojednávaní v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka uviedol, že navštívil Mamojku v súvislosti s väzobným stíhaním Mariana K., ktorý mal pre ústavného sudcu odkaz v obálke. Mamojka akékoľvek stretnutie s Tóthom vylúčil.

Skryť Vypnúť reklamu

Tóth tiež povedal, že v obálke, ktorú údajne niesol Mamojkovi, bola kópia ústavnej sťažnosti proti väzbe Mariana K. Ústavný súd však nakoniec sťažnosti nevyhovel.

Prepustenie z väzby si mal Marian K. vybavovať cez niektorých sudcov Špecializovaného trestného súdu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Najviac ľudí dôveruje Čaputovej, prepadli Matovič s Kollárom

Najviac ľudí nedôveruje Kotlebovi s Dankom, za nimi nasledujú Fico s Matovičom.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, vľavo predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci 4. septembra 2020.
Názory

Markéta Šichtařová: Prekvapivým dôsledkom covidu je rast nerovnosti v spoločnosti

Spravodlivosť a rovnosť sú voči sebe v protiklade. Rovnosť nie je spravodlivá a spravodlivosť sa prejavuje nerovnosťou. Zasahovanie vlád do ekonomiky pre koronakrízu nerovnosť v spoločnosti iba zvýši.

Koronavírus ovplyvňuje aj bývanie na internátoch.
Slovensko

Z opozície sa Pellegrinimu chyby v boji s koronavírusom kritizujú ľahko, hovorí Hrabko

"Keď ľudia vidia v televízii ústavných činiteľov, z ktorých jeden rúško má, druhý nemá a tretí ho má pod nosom, tak si potom povedia, že prečo by opatrenia mali rešpektovať oni," poznamenal publicista.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, druhý vľavo predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci.
Kresťanstvo

V kostoloch v červených okresoch platia obmedzenia pri sedení aj spievaní

Veriaci majú pri bohoslužbách sedieť šachovnicovo, platí zákaz spievania aj používania spoločných modlitebníkov a spevníkov.

ilustračné foto