SME
Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Predseda ústavného súdu Fiačan potvrdil, že Mamojka sa vzdal funkcie

Mamojka: Nestretávali sme sa s Kočnerom. Chcel po mne jednu právnickú radu, ja som to odmietol.

Mojmír Mamojka.Mojmír Mamojka. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

KOŠICE – Predseda Ústavného súdu SR (ÚS SR) Ivan Fiačan na dnešnom brífingu potvrdil informácie, že Mojmír Mamojka sa vzdal funkcie sudcu ústavného súdu. Ako prvý o tom informoval Denník N.

„Dnešným dňom sa sudca ústavného súdu Mojmír Mamojka vzdal funkcie sudcu ústavného súdu. Funkcia sudcu ústavného súdu v takomto prípade zaniká dňom 31. mája 2020,“ uviedol Fiačan.

Na brífingu sa predseda ústavného súdu vyjadril aj k výzvam na začatie disciplinárneho konania voči sudcovi Mamojkovi.

„V predchádzajúcom období som zaregistroval výzvy rôznych subjektov, aby som v tejto veci konal. Chcem uviesť, že môj postup a konanie v tejto veci nemôže a nebude podliehať tlaku vyjadrení a výziev kohokoľvek. V tomto smere budem postupovať nielen ako sudca, ale aj ako predseda súdu vždy autonómne," uviedol Fiačan.

SkryťVypnúť reklamu

Mamojka: Kumulácia viacerých dôvodov

„To je kumulácia viacerých dôvodov. Jednak, je to tá navrhovaná novela, že vekový limit...Chcem dať priestor mladším,“ uviedol pre TV Joj Mojmír Mamojka.

Za dôvody svojho odstúpenia uviedol aj zdravotné dôvody a sebareflexiu.

„To je nezmysel, nestretávali sme sa. Vy to všetko beriete, snažíte sa vytvoriť násilne nejaký blízky vzťah. To vôbec nie je pravda, absolútne. Nestretávali, ja som ho poznal pred dvadsiatimitromi či štyrmi rokmi, keď som bol členom licenčnej rady. Potom niekde na recepčných stretnutiach, a to je všetko,“ odpovedal na otázku Tv Joj, čo hovorí na medializované informácie, že sa stretával s obvineným z vraždy.

„Nestretávali sme sa, to je rozdiel. Stretávať sa a vedieť o sebe a protéžovať,“ dodal Mamojka.

Mamojka tiež uviedol, že by bol rád, keby aj jeho kolegovia boli viac objektívni, podľa jeho slov s obvineným nechodil na raňajky alebo dovolenky.

SkryťVypnúť reklamu

„A tá jedna SMSka, ktorá tam bola, tam išlo o nejakú právnu radu, ktorú ja som odmietol a potom žiadne stretnutie nebolo. Ja som to už vysvetľoval niekoľkokrát. Nemyslím si, že ten kontakt bol taký, že by ma nejak diskvalifikoval,“ vysvetľuje Mamojka a priznáva, že aj spomínanie jeho mena v komunikácii Threema má určitý vplyv na jeho odchod z funkcie.

Prezidentka Zuzana Čaputová na koniec Mamojku ako ústavného sudcu uviedla: „Vzhľadom na medializované informácie to vítam,“ uviedla pre Tv Joj.

Šeliga: Mamojkove kontakty by mali preveriť orgány činné v trestnom konaní

Kontakty Mojmíra Mamojku by mali preveriť orgány činné v trestnom konaní. Uviedol to podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) v reakcii na Mamojkove vzdanie sa funkcie sudcu Ústavného súdu SR.

SkryťVypnúť reklamu

"Nebudem skrývať, že som rád, že Mojmír Mamojka končí ako sudca Ústavného súdu. Opakovane som upozorňoval, že Mojmír Mamojka vzbudzoval vážne pochybnosti o svojej nezávislosti a nestrannosti a musí z Ústavného súdu SR preč," uviedol Šeliga.

Jeho kontakty s Marianom K. a podozrenia na stretávanie s Petrom Tóthom boli podľa podpredsedu parlamentu závažným dôvodom, aby odišiel.

"Od Mamojku sa zrejme vysvetlenia nikdy nedočkáme, ale budeme ho naďalej požadovať. Jeho kontakty by teraz mali preveriť orgány činné v trestnom konaní. Ak teda neodpovie verejnosti, polícii odpovedať musí," hovorí Šeliga.

Podpredseda NR SR dodal, že ak boli medzi Marianom K. a Mamojkom kontakty, tak je oprávnené sa pýtať, či ich obžalovaný z vraždy novinára niekedy v minulosti naozaj nevyužil.

SkryťVypnúť reklamu

Šipoš: Človek ako Mamojka na Ústavnom súde nemal čo hľadať

Človek ako Mojmír Mamojka na Ústavnom súde nemal čo hľadať a nemal byť ani nikdy zvolený. Uviedol to predseda poslaneckého klubu koaličného hnutia OĽaNO Michal Šipoš.

"Tento nominant Smeru-SD bol na Ústavný súd účelovo dosadený. Veríme, že sa čoskoro vyšetrí jeho komunikácia s Marianom K. a bude za to znášať adekvátne dôsledky," myslí si Šipoš.

To, že Mamojka odstúpil, hnutie víta a považuje to za ďalší z hmatateľných úspechov novej vlády.

"Našim cieľom je vrátiť občanom dôveru v štát a očistiť políciu, prokuratúru a súdnictvo od akýchkoľvek prejavov korupcie," doplnil predseda poslaneckého klubu.

"Povedzme si, že bolo zadosťučinené spravodlivosti," doplnil reakciu predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO).

SkryťVypnúť reklamu

Ten sa zhoduje so Šipošom v tom, že Mamojka nemal byť nikdy kandidátom ani sudcom ÚS SR, vzhľadom na to, že má podľa neho veľmi dobrý vzťah s Marianom K.

Matovič si zároveň myslí, že sa v najbližšej dobe dozvieme, prečo Mamojka z ÚS odišiel.

"Zrejme to bolo neúnosné," doplnil premiér.

Na otázku, či chce koalícia zmeniť spôsob voľby sudcov ÚS SR, premiér uviedol, že sa o tom ešte s koaličnými partnermi nerozprávali.

Spomína ho aj Tóth

Vo februári priniesol spravodajský web Denníka N informácie, že si Mamojka dohadoval stretnutie s Marianom K., ktorý v súčasnosti čelí obžalobe z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Mamojku spomenul v súvislosti s Marianom K. vo svojej výpovedi aj niekdajší člen Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Mamojka osobné stretnutie s Tóthom poprel.

Peter Tóth pri výpovedi na hlavnom pojednávaní v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka uviedol, že navštívil Mamojku v súvislosti s väzobným stíhaním Mariana K., ktorý mal pre ústavného sudcu odkaz v obálke. Mamojka akékoľvek stretnutie s Tóthom vylúčil.

SkryťVypnúť reklamu

Tóth tiež povedal, že v obálke, ktorú údajne niesol Mamojkovi, bola kópia ústavnej sťažnosti proti väzbe Mariana K. Ústavný súd však nakoniec sťažnosti nevyhovel.

Prepustenie z väzby si mal Marian K. vybavovať cez niektorých sudcov Špecializovaného trestného súdu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu