SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Podnikatelia by mali zaplatiť len polovicu nájmu, zvyšok uhradí štát

Nájomníci budú mať nárok až na štvorročný splátkový kalendár.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Archív SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA - Vládna koalícia sa dohodla. Podnikatelia by mali zaplatiť len polovicu nájmu, zvyšok uhradí štát. Informoval o tom internetový portál hnonline.sk.

Zatvorené prevádzky sa dočkajú podľa portálu preplatenia nájmov. Podľa dvoch nezávislých zdrojov hnonline.sk sa koalícia konečne dohodla na modeli.

Polovicu nájmov by mal preplatiť štát a druhú polovicu nájomníci. Tí však budú mať nárok až na štvorročný splátkový kalendár.

Dohoda prichádza podľa portálu po spore medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS). Ten pôvodne presadzoval model 45:45:10, v ktorom by desatinou prispeli aj samotní prenajímatelia.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek tomu, že s takýmto riešením súhlasili obe strany nájomných vzťahov, Matovič podľa portálu chcel, aby celé bremeno padlo na plecia majiteľov budov. Pomôcť im k tomu malo odloženie splátok úverov. Tí sa však ohradzovali, že aj uzatvorené priestory ich stoja peniaze.

Sulík: Riešením nájmov by sa mala zaoberať vo štvrtok vláda

Riešením problematiky nájmov priestorov, ktoré podnikatelia nemôžu pre pandémiu nového koronavírusu plnohodnotne využívať, by sa vo štvrtok mal zaoberať vládny kabinet.

Uviedol to na brífingu podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). O podrobnostiach sľúbil informovať po štvrtkovom rokovaní vlády.

"Áno, črtá sa riešenie. Igor Matovič (OĽaNO) v utorok navrhol nejaký variant toho, o čom sa niekoľko týždňov bavíme. Musím povedať, že sa mi to veľmi pozdávalo. Nechcem teraz hovoriť žiadne detaily, lebo vo štvrtok máme vládu a tam chceme dohodnúť túto tému. Tam tému nájmov otvorím a potom budem ja alebo premiér informovať," spresnil v stredu Sulík.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér preferuje oznámenie výsledku, ak bude definitívne dohodnuté rozhodnutie, a toto oznámenie by malo byť podľa neho spoločné.

"V kontexte súčasnej situácie považujeme za potrebné uviesť, že vítame kroky vlády SR, ktoré umožňujú naštartovanie maloobchodu. Dôležité bude poznať konkrétne nariadenie, presné pravidlá, ako bude bonifikácia fungovať aj v realite. Je na mieste odborná diskusia, s cieľom doladiť nariadenie. Za prenajímateľov sme plne k dispozícii. Nebránime sa prípadným zmenám, ktoré by cielenejšie priniesli očakávaný účinok záchrany sektoru," uviedol v reakcii na možnú dohodu o nájmoch Peter Papanek, hovorca platformy 'Ako dlho vydržíme'.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výťah. Najčastejšou poruchou je jeho preťaženie.

Po zaseknutí osôb vo výťahu v jednom z obytných domov na Legionárskej ulici došlo k úmrtiu maloletého dieťaťa a k ťažkým zraneniam ženy.

12 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Koaličná strana SaS viac nepodporí núdzový stav, na koaličnú radu predložila alternatívne riešenie. Odmieta tiež zvyšovanie daní, podobný návrh by vetovala.

17 h
Atmosféra v pléne počas rokovania 27. schôdze Národnej rady.

Výška platu jednotlivých sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie.

19 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 137-zisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch opäť klesol.

20 h