SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Pápež vyzval modliť sa za koniec všetkých pandémií vo svete, nielen COVID-19

"Zamyslite sa nad tragédiou a jej dôsledkami pre hospodárstvo a vzdelávanie. Zamyslite sa nad tým, čo príde potom," žiadal.

Pápež František.Pápež František. (Zdroj: SITA/AP)

VATIKÁN - Pápež František vo štvrtok vyzval veriacich z celého sveta, aby sa modlili "spolu ako bratia za oslobodenie od všetkých pandémií".

Podľa spravodajského portálu Vatican News Agency to pápež uviedol v kázni počas rannej omše vo vatikánskom penzióne Dom sv. Marty na margo svetového dňa modlitieb, pôstu a dobročinnosti, ktorého vyhlásenie na 14. mája inicioval medzináboženský Výbor pre ľudské bratstvo.

Vo svojej homílii pápež uvažoval o prorokovi Jonášovi, ktorého Boh povolal, aby v asýrskom meste Ninive ľuďom odovzdal posolstvo o potrebe modlitby, pokánia a pôstu.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď Jonáš pred touto úlohou ušiel, Boh ho povolal späť a Jonáš svoju misiu splnil.

Pápež zdôraznil, že ľudia všetkých vierovyznaní a náboženských tradícií sú teraz povolaní, aby sa modlili a postili spolu za oslobodenie od pandémie.

Uviedol, že pandémiu choroby COVID-19 "nikto z nás neočakával". Pripomenul, že stále "veľa ľudí zomiera", pričom "mnohí sami". Apeloval na tých, ktorých nákaza nepostihla, aby mysleli na ostatných.

"Zamyslite sa nad tragédiou a jej dôsledkami pre hospodárstvo a vzdelávanie. Zamyslite sa nad tým, čo príde potom," žiadal.

Povedal, že "dnes sa zjednocujeme v modlitbe, aby sme prekonali tento sebecký postoj".

František vo svojom príhovore pripomenul, že okrem súčasnej pandémie infekčnej choroby COVID-19 "existujú ďalšie pandémie, ktoré spôsobujú milióny úmrtí" a "my si to neuvedomujeme, hľadíme inam. Nevšímame si tragédie, ktoré sa práve teraz dejú vo svete".

Skryť Vypnúť reklamu

Pápež citoval z oficiálnych štatistík, z ktorých vyplýva, že "za prvé štyri mesiace tohto roku zomrelo od hladu 3,7 milióna ľudí".

Pripomenul aj obete vojnových konfliktov a obete v podobe detí, ktoré sa pre vojny, násilie či sociálnu nerovnosť nemôžu vzdelávať.

Podľa pápeža spoločná modlitba v žiadnom prípade nie je "náboženským relativizovaním" nejakého problému.

"Ako sa nemodliť k Otcovi nás všetkých? Každý sa modlí, ako vie, ako môže, podľa toho, čo dostal od svojej kultúry. Nemodlíme sa proti sebe navzájom... Sme jednotní v ľudskosti ako bratia a sestry," vyhlásil pápež, ktorý vyzval, aby ľudia v modlitbách žiadali Boha o odpustenie hriechov, aby "Boh túto pandémiu ukončil."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.

Zahraničie

Vyšetrujúca komisia: WHO a Čína mohli na pandémiu reagovať rýchlejšie

Komisia napísala, že je jasné, že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia dôraznejšie.

Ilustračné foto.
Európska únia

Členské štáty budú na summite diskutovať o výhodách po zaočkovaní

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Ilustračné foto.
Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.