SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Pápež vyzval modliť sa za koniec všetkých pandémií vo svete, nielen COVID-19

"Zamyslite sa nad tragédiou a jej dôsledkami pre hospodárstvo a vzdelávanie. Zamyslite sa nad tým, čo príde potom," žiadal.

Pápež František.Pápež František. (Zdroj: SITA/AP)

VATIKÁN - Pápež František vo štvrtok vyzval veriacich z celého sveta, aby sa modlili "spolu ako bratia za oslobodenie od všetkých pandémií".

Podľa spravodajského portálu Vatican News Agency to pápež uviedol v kázni počas rannej omše vo vatikánskom penzióne Dom sv. Marty na margo svetového dňa modlitieb, pôstu a dobročinnosti, ktorého vyhlásenie na 14. mája inicioval medzináboženský Výbor pre ľudské bratstvo.

Vo svojej homílii pápež uvažoval o prorokovi Jonášovi, ktorého Boh povolal, aby v asýrskom meste Ninive ľuďom odovzdal posolstvo o potrebe modlitby, pokánia a pôstu.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď Jonáš pred touto úlohou ušiel, Boh ho povolal späť a Jonáš svoju misiu splnil.

Pápež zdôraznil, že ľudia všetkých vierovyznaní a náboženských tradícií sú teraz povolaní, aby sa modlili a postili spolu za oslobodenie od pandémie.

Uviedol, že pandémiu choroby COVID-19 "nikto z nás neočakával". Pripomenul, že stále "veľa ľudí zomiera", pričom "mnohí sami". Apeloval na tých, ktorých nákaza nepostihla, aby mysleli na ostatných.

"Zamyslite sa nad tragédiou a jej dôsledkami pre hospodárstvo a vzdelávanie. Zamyslite sa nad tým, čo príde potom," žiadal.

Povedal, že "dnes sa zjednocujeme v modlitbe, aby sme prekonali tento sebecký postoj".

František vo svojom príhovore pripomenul, že okrem súčasnej pandémie infekčnej choroby COVID-19 "existujú ďalšie pandémie, ktoré spôsobujú milióny úmrtí" a "my si to neuvedomujeme, hľadíme inam. Nevšímame si tragédie, ktoré sa práve teraz dejú vo svete".

Skryť Vypnúť reklamu

Pápež citoval z oficiálnych štatistík, z ktorých vyplýva, že "za prvé štyri mesiace tohto roku zomrelo od hladu 3,7 milióna ľudí".

Pripomenul aj obete vojnových konfliktov a obete v podobe detí, ktoré sa pre vojny, násilie či sociálnu nerovnosť nemôžu vzdelávať.

Podľa pápeža spoločná modlitba v žiadnom prípade nie je "náboženským relativizovaním" nejakého problému.

"Ako sa nemodliť k Otcovi nás všetkých? Každý sa modlí, ako vie, ako môže, podľa toho, čo dostal od svojej kultúry. Nemodlíme sa proti sebe navzájom... Sme jednotní v ľudskosti ako bratia a sestry," vyhlásil pápež, ktorý vyzval, aby ľudia v modlitbách žiadali Boha o odpustenie hriechov, aby "Boh túto pandémiu ukončil."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

2 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

1 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

7 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

4 h