SME
Nedeľa, 27. september, 2020 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Pápež vyzval modliť sa za koniec všetkých pandémií vo svete, nielen COVID-19

"Zamyslite sa nad tragédiou a jej dôsledkami pre hospodárstvo a vzdelávanie. Zamyslite sa nad tým, čo príde potom," žiadal.

Pápež František.Pápež František. (Zdroj: SITA/AP)

VATIKÁN - Pápež František vo štvrtok vyzval veriacich z celého sveta, aby sa modlili "spolu ako bratia za oslobodenie od všetkých pandémií".

Podľa spravodajského portálu Vatican News Agency to pápež uviedol v kázni počas rannej omše vo vatikánskom penzióne Dom sv. Marty na margo svetového dňa modlitieb, pôstu a dobročinnosti, ktorého vyhlásenie na 14. mája inicioval medzináboženský Výbor pre ľudské bratstvo.

Vo svojej homílii pápež uvažoval o prorokovi Jonášovi, ktorého Boh povolal, aby v asýrskom meste Ninive ľuďom odovzdal posolstvo o potrebe modlitby, pokánia a pôstu.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď Jonáš pred touto úlohou ušiel, Boh ho povolal späť a Jonáš svoju misiu splnil.

Pápež zdôraznil, že ľudia všetkých vierovyznaní a náboženských tradícií sú teraz povolaní, aby sa modlili a postili spolu za oslobodenie od pandémie.

Uviedol, že pandémiu choroby COVID-19 "nikto z nás neočakával". Pripomenul, že stále "veľa ľudí zomiera", pričom "mnohí sami". Apeloval na tých, ktorých nákaza nepostihla, aby mysleli na ostatných.

"Zamyslite sa nad tragédiou a jej dôsledkami pre hospodárstvo a vzdelávanie. Zamyslite sa nad tým, čo príde potom," žiadal.

Povedal, že "dnes sa zjednocujeme v modlitbe, aby sme prekonali tento sebecký postoj".

František vo svojom príhovore pripomenul, že okrem súčasnej pandémie infekčnej choroby COVID-19 "existujú ďalšie pandémie, ktoré spôsobujú milióny úmrtí" a "my si to neuvedomujeme, hľadíme inam. Nevšímame si tragédie, ktoré sa práve teraz dejú vo svete".

Skryť Vypnúť reklamu

Pápež citoval z oficiálnych štatistík, z ktorých vyplýva, že "za prvé štyri mesiace tohto roku zomrelo od hladu 3,7 milióna ľudí".

Pripomenul aj obete vojnových konfliktov a obete v podobe detí, ktoré sa pre vojny, násilie či sociálnu nerovnosť nemôžu vzdelávať.

Podľa pápeža spoločná modlitba v žiadnom prípade nie je "náboženským relativizovaním" nejakého problému.

"Ako sa nemodliť k Otcovi nás všetkých? Každý sa modlí, ako vie, ako môže, podľa toho, čo dostal od svojej kultúry. Nemodlíme sa proti sebe navzájom... Sme jednotní v ľudskosti ako bratia a sestry," vyhlásil pápež, ktorý vyzval, aby ľudia v modlitbách žiadali Boha o odpustenie hriechov, aby "Boh túto pandémiu ukončil."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Najviac ľudí dôveruje Čaputovej, prepadli Matovič s Kollárom

Najviac ľudí nedôveruje Kotlebovi s Dankom, za nimi nasledujú Fico s Matovičom.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, vľavo predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci 4. septembra 2020.
Názory

Markéta Šichtařová: Prekvapivým dôsledkom covidu je rast nerovnosti v spoločnosti

Spravodlivosť a rovnosť sú voči sebe v protiklade. Rovnosť nie je spravodlivá a spravodlivosť sa prejavuje nerovnosťou. Zasahovanie vlád do ekonomiky pre koronakrízu nerovnosť v spoločnosti iba zvýši.

Koronavírus ovplyvňuje aj bývanie na internátoch.
Slovensko

Z opozície sa Pellegrinimu chyby v boji s koronavírusom kritizujú ľahko, hovorí Hrabko

"Keď ľudia vidia v televízii ústavných činiteľov, z ktorých jeden rúško má, druhý nemá a tretí ho má pod nosom, tak si potom povedia, že prečo by opatrenia mali rešpektovať oni," poznamenal publicista.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, druhý vľavo predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci.
Kresťanstvo

V kostoloch v červených okresoch platia obmedzenia pri sedení aj spievaní

Veriaci majú pri bohoslužbách sedieť šachovnicovo, platí zákaz spievania aj používania spoločných modlitebníkov a spevníkov.

ilustračné foto