SME
Sobota, 30. máj, 2020 | Meniny má FerdinandKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Pápež vyzval modliť sa za koniec všetkých pandémií vo svete, nielen COVID-19

"Zamyslite sa nad tragédiou a jej dôsledkami pre hospodárstvo a vzdelávanie. Zamyslite sa nad tým, čo príde potom," žiadal.

Pápež František.Pápež František. (Zdroj: SITA/AP)

VATIKÁN - Pápež František vo štvrtok vyzval veriacich z celého sveta, aby sa modlili "spolu ako bratia za oslobodenie od všetkých pandémií".

Podľa spravodajského portálu Vatican News Agency to pápež uviedol v kázni počas rannej omše vo vatikánskom penzióne Dom sv. Marty na margo svetového dňa modlitieb, pôstu a dobročinnosti, ktorého vyhlásenie na 14. mája inicioval medzináboženský Výbor pre ľudské bratstvo.

Vo svojej homílii pápež uvažoval o prorokovi Jonášovi, ktorého Boh povolal, aby v asýrskom meste Ninive ľuďom odovzdal posolstvo o potrebe modlitby, pokánia a pôstu.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď Jonáš pred touto úlohou ušiel, Boh ho povolal späť a Jonáš svoju misiu splnil.

Pápež zdôraznil, že ľudia všetkých vierovyznaní a náboženských tradícií sú teraz povolaní, aby sa modlili a postili spolu za oslobodenie od pandémie.

Uviedol, že pandémiu choroby COVID-19 "nikto z nás neočakával". Pripomenul, že stále "veľa ľudí zomiera", pričom "mnohí sami". Apeloval na tých, ktorých nákaza nepostihla, aby mysleli na ostatných.

"Zamyslite sa nad tragédiou a jej dôsledkami pre hospodárstvo a vzdelávanie. Zamyslite sa nad tým, čo príde potom," žiadal.

Povedal, že "dnes sa zjednocujeme v modlitbe, aby sme prekonali tento sebecký postoj".

František vo svojom príhovore pripomenul, že okrem súčasnej pandémie infekčnej choroby COVID-19 "existujú ďalšie pandémie, ktoré spôsobujú milióny úmrtí" a "my si to neuvedomujeme, hľadíme inam. Nevšímame si tragédie, ktoré sa práve teraz dejú vo svete".

Skryť Vypnúť reklamu

Pápež citoval z oficiálnych štatistík, z ktorých vyplýva, že "za prvé štyri mesiace tohto roku zomrelo od hladu 3,7 milióna ľudí".

Pripomenul aj obete vojnových konfliktov a obete v podobe detí, ktoré sa pre vojny, násilie či sociálnu nerovnosť nemôžu vzdelávať.

Podľa pápeža spoločná modlitba v žiadnom prípade nie je "náboženským relativizovaním" nejakého problému.

"Ako sa nemodliť k Otcovi nás všetkých? Každý sa modlí, ako vie, ako môže, podľa toho, čo dostal od svojej kultúry. Nemodlíme sa proti sebe navzájom... Sme jednotní v ľudskosti ako bratia a sestry," vyhlásil pápež, ktorý vyzval, aby ľudia v modlitbách žiadali Boha o odpustenie hriechov, aby "Boh túto pandémiu ukončil."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

USA ukončujú vzťah s WHO, vyhlásil Trump

Americký prezident tiež pripomenul, že USA ročne prispievajú do fondov WHO sumou 450 miliónov dolárov, zatiaľ čo Čína poskytuje približne 40 miliónov.

Americký prezident Donald Trump.
Názory

Chudnite so mnou po štvrtom týždni: Menší šok

Od 1. mája sa snažím schudnúť zo zahanbujúcich 133,6 kilograma. Po štvrtom týždni nastal menší šok pri pohľade na štvorčíslie, ktoré sa zobrazilo na displeji váhy.

Európska únia

Klaus kritizuje krízový plán Európskej komisie. Označil ho za prostriedok k centralizácii únie

"Je isté, že tieto vypožičané peniaze nepovedú k prosperite krajín EÚ ani k oživeniu ekonomík postihnutých epidémiou a reštrikciami," poznamenal.

Václav Klaus.
Zahraničie

Vojna medzi Twitterom a Trumpom: Sociálna sieť skryla jeho príspevok o násilí v Minneapolise

Americký prezident vo štvrtok podpísal nariadenie zamerané na odstránenie niektorých právnych ochrán platforiem sociálnych médií.

Ilustračné foto.