SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Krajčí si myslí, že SR by mala prehodnotiť núdzový stav

So smart karanténou by sa mohlo začať už v pondelok. Minister návrh predloží v parlamente už dnes. Pripomenul, že nejde o sledovanie občanov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.Minister zdravotníctva Marek Krajčí. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) si myslí, že prehodnotenie núdzového stavu na Slovensku stojí za zváženie.

Situáciu by mal vyhodnotiť ústredný krízový štáb, ktorý sa podľa slov Krajčího "určite bude zaoberať aj touto otázkou".

Povedal to vo štvrtok po rokovaní vlády.

Slovensko je podľa šéfa rezortu zdravotníctva momentálne vo veľmi priaznivej epidemiologickej situácii.

"Pokiaľ odpočítame počet doteraz pozitívne testovaných a vyliečených pacientov, zistíme, že na území Slovenskej republiky máme len 365 pozitívnych pacientov na ochorenie COVID-19, teda 365 ľudí, ktorí by potenciálne mohli toto ochorenie roznášať ďalej. Je to naozaj veľmi dobrý výsledok," komentoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Krajčího sa plánujú na Slovensko vrátiť tisícky občanov. Na hraniciach si budú môcť nainštalovať aplikáciu, na základe ktorej budú monitorovaní v domácom prostredí.

Krajčí chce ešte vo štvrtok návrh predložiť Národnej rade (NR) SR.

Dodal, že ak by poslanci návrh odobrili, v pondelok spoločne na tlačovej konferencii za prítomnosti premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) by odborníci mohli odprezentovať aj to, ako bude inteligentná karanténa cez mobilnú aplikáciu fungovať. Má byť alternatívou k štátnej karanténe.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) po rokovaní vlády v súvislosti s inteligentnou karanténou povedal, že by sme sa mali porovnávať s okolitými krajinami. Ako príklad uviedol Švajčiarsko, ktoré sa rozhodlo, že ju nespustí.

"My sme chceli, aby bolo všetko po právnej aj softvérovej stránke bezpečné. Prísľub mám taký, že by sme v pondelok mohli predstaviť testovaciu prevádzku," dodal Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) doplnila, že spusteniu inteligentnej karantény doposiaľ bránili technické a legislatívne problémy.

"Súviseli aj s tým, že sú to veci nadrezortného charakteru. Riešili to aj ostatné ministerstvá. Verím, že to bude vyriešené čo najskôr," povedala vo štvrtok s tým, že zákon pripravovali v súlade s európskou legislatívou podľa takých riešení, ako vyžaduje aj Európska komisia.

"V našom záujme je, aby inteligentná karanténa fungovala a aby sme nemuseli v takej veľkej miere využívať štátnu karanténu," zdôraznila s dôvetkom, že domáca karanténa podľa jej slov šetrí prostriedky štátu a pre občanov je oveľa komfortnejšia.

V súčasnosti sa podľa Remišovej dolaďujú technické detaily aplikácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Testovanie repatriantov bude podľa Krajčího zabezpečované rovnakým spôsobom ako v prípade štátnej karantény. Upozornil, že nejde o sledovanie ľudí.

Úrad regionálneho hygienika má dostávať informácie, len ak bude karanténa porušená. Pokiaľ repatriant nebude mať technický prostriedok, ktorý mu zabezpečí túto smart karanténu, bude sa musieť podrobiť povinnej štátnej karanténe.

Trest v prípade porušenia je aj pri tomto type karantény rovnaký. V blokovom konaní môže byť udelená pokuta do tisíc eur, v správnom do 1650 eur.

Slovensko podľa Krajčího musí naďalej podniknúť všetky potrebné kroky na to, aby boli občania ochránení pred zavlečením tejto nákazy zo zahraničia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zdravotníčka v ochrannom odeve stojí v testovacom centre na ochorenie COVID-19 v priestoroch výstaviska v nemeckom Erfurte 29. apríla 2021.

Nemeckí lekári sa po novom budú môcť rozhodnúť, kedy v rámci odporúčaného intervalu štyri až dvanásť týždňov medzi dávkami dajú druhú injekciu.

10 h
Pápež František.

František poukázal na to, ako súčasná pandémia zvýraznila „rozdrobenosť, zranenosť a znetvorenosť“ ľudskej rodiny. Odsúdil „agresívny“ nacionalizmus odmietajúci migrantov.

14 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken.

"Vieme, že Rusko časť svojich vojsk z hranice stiahlo, ale tiež vieme, že značná časť vojsk tam zostáva," uviedol minister zahraničných vecí USA.

14 h
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

19 h