SME
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Chorvátsko potichu otvorilo hranice pre turistov. Stačí doložiť rezerváciu ubytovania

"Môžu Chorváti, môžu aj cudzinci, môžu predovšetkým občania Európskej únie. Samozrejme, ak majú rezerváciu v hoteli a budú dodržiavať všetky opatrenia," povedal minister Božinović.

Makarská riviéra.Makarská riviéra. (Zdroj: flickr/cc/Eaglestein)

ZÁHREB - Chorvátsko nepozorovane otvorilo svoje hranice pre zahraničných turistov.

Už od 9. mája môžu využívať výnimku zo zákazu prekročenie hraníc, ktorá spočíva v preukázaní "hospodárskeho záujmu" Chorvátska na ich príchode do krajiny.

Upozornil na to denník Jutarnji list, podľa ktorého sa toto opatrenie v praxi týka všetkých, ktorí majú v krajine rezervované ubytovanie, píše server lidovky.cz.

Z čisto právneho hľadiska je vpustenie turistov v rozpore s odporúčaniami zdravotníckych úradov, ktoré povoľujú cudzincom prekročiť hranicu len v prípade, že preukáže vlastníctvo nehnuteľnosti či lodí v Chorvátsku či do krajiny prichádzajú na pohreb.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhú výnimku tvoria ľudia, ktorých do Chorvátska pozval niektorý ekonomický subjekt. Tretia situácia sa vzťahuje na cudzincov, ktorí majú v Chorvátsku nejaký "hospodársky záujem".

Podľa zistení denníka do kategórie "hospodárskeho záujmu" spadajú práve turisti zo zahraničia, hoci to v oficiálnych dokumentoch nikde nie je výslovne spomenuté.

Na všetky tri kategórie prichádzajúcich sa podľa denníka nebude vzťahovať dosiaľ platné 14-denná povinná karanténa po príchode.

Informácie nepriamo potvrdil aj minister vnútra a šéf štábu civilnej ochrany Dovor Božinović, ktorý na pondelňajšej tlačovej konferencii oznámil, že osoby, ktoré na hraniciach doložia rezerváciu ubytovania, budú môcť bez problémov vstúpiť do krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

"Môžu Chorváti, môžu aj cudzinci, môžu predovšetkým občania Európskej únie. Samozrejme, ak majú rezerváciu v hoteli a budú dodržiavať všetky opatrenia," povedal Božinović.

Minister jedným dychom dodal, že konečné rozhodnutie o spôsobe otvorenia hraníc padne na úrovni celej Európskej únie.

"Samozrejme, že každý turista je hospodárskym záujmom. Sme turistická krajina a je jasné, ako veľmi nás zasiahne zlá sezóna. Vzhľadom na situáciu nechceme cudzincov výslovne pozývať, ale nebudeme ich ani odmietať. Budú môcť pricestovať na letnú dovolenku, keď si pobyt zaplatili," povedal denníku nemenovaný zdroj blízky štábu, ktorý opatrenie prijal.

Zdroj ďalej uviedol, že ľudia prichádzajúci do Chorvátska dostane pri vstupe písomné pokyny, ako sa v krajine dobe koronavírusovej epidémie správať.

Skryť Vypnúť reklamu

"Znamená to, že sa budú čo najviac zdržiavať v objekte, ktorý si pre dovolenku rezervovali. Pokiaľ ide o more, samozrejme sa budú môcť kúpať, pretože s tým cieľom si pobyt zaplatili. Pochopiteľne budú musieť dodržiavať pokyny vydané všetkým užívateľom pláží týkajúce sa hygieny a fyzického odstupu," dodal.

Denník uvádza, že vyjadrenia ministra Božinoviče predstavovali pre pracovníkov v cestovnom ruchu prekvapenie. Predovšetkým s ohľadom na to, že možnosť príchodu zahraničných turistov nie je nikde explicitne spomenutá.

Niektoré médiá upozorňujú, že chorvátske úrady na otázky o platnosti výnimky nereagujú a že stále nie je jasné, či pohraničníci budú turistov skutočne vpúšťať do krajiny s obyčajnou hotelovou rezerváciou.

Splitský denník Slobodna Dalmacija neoficiálne otvorenie hraníc pre turistov hodnotí predovšetkým ako snahu Chorvátska "nenaštvať EÚ", ktorá chce koordinovať obnovenie cezhraničného cestovného ruchu na úrovni celého bloku.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento postup podľa denníka presadzujú predovšetkým väčšie krajiny, pre ktoré turizmus nie je toľko významný a ktoré by najradšej nechali toto leto občanov tráviť dovolenku vo vnútri svojich hraníc.

Na tému otvorenia chorvátskych hraníc pre turistov rokoval v minulých týždňoch premiér Andrej Plenkovice aj so svojím českým náprotivkom Andrejom Babišom.

Šéf českej vlády uviedol, že by bol rád, aby českí občania mohli v lete k moru do Chorvátska.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Epidemická situácia na Slovensku by sa mala mierne zlepšiť, uviedol Krajčí

Taktiež sa zdá, že sa zlepší aj prognóza úmrtí pacientov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Slovensko

Sulík: Pri riešení pandemickej situácie sa blížime k rozumnému kompromisu

Zmení premiér plán celoplošného testovania na regionálne?

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS)-
Zahraničie

Buriči chceli v Kongrese USA "zajať a zavraždiť" zákonodarcov, tvrdí prokuratúra

Právnici žiadajú väzbu pre Jacoba Chansleyho zo štátu Arizona - šíriteľa pravicovej konšpiračnej teórie QAnon.

QŠaman v Kongrese.
Slovensko

Obytné nehnuteľnosti na Slovensku zdraželi viac ako priemer EÚ

Medziročne sa ceny bytov a domov v rámci celej EÚ v treťom kvartáli 2020 zvýšili o 5,2 percenta, na Slovensku to bolo výrazne viac.

Sídlisko Sekčov.