SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Kotleba na pojednávanie o šekoch neprišiel, ospravedlnil pre povinnosti poslanca

Prokurátor označil konanie predsedu ĽSNS za „obyčajnú obštrukciu". Kotlebu súdia za šeky v sume 1488, čo sú podľa obžaloby notoricky známe symboly extrémistov.

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba.Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba. (Zdroj: TASR)

PEZINOK - Predseda politickej strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba na dnešné pojednávanie v kauze kontroverzných šekov na Špecializovaný trestný súd do Pezinka neprišiel.

Ako uviedol vo svojom ospravedlnení, ktoré prečítala samosudkyňa Ružena Sabová, dôvodom sú jeho povinnosti poslanca, keďže aktuálna schôdza parlamentu sa predĺžila do dnešného dňa.

Marian Kotleba zároveň zdôraznil, že na pojednávaní chce byť prítomný, takže nedáva súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Sudkyňa preto pojednávanie odročila na 28. mája.

Prokurátor Tomáš Honz konanie Mariana Kotlebu označil za „obyčajnú obštrukciu". V tejto súvislosti uviedol, že súd by mal zvážiť uloženie poriadkovej pokuty pre obžalovaného. Takisto spomenul možnosť predvedenia obžalovaného na súd políciou.

Skryť Vypnúť reklamu

Obhajcovia Mariana Kotlebu zdôraznili, že v rámci mimoriadnej situácie spôsobenej pandémiou koronavírusu je namieste, aby si každý jeden poslanec plnil svoje povinnosti. Riadne fungovanie parlamentu je podľa nich v súčasnosti v spoločenskom záujme.

Svoju neúčasť na súde ospravedlnili aj viacerí svedkovia, ktorí mali dnes vypovedať.

Napríklad manželský pár, ktorý prijal jeden zo šekov na sumu 1488 eur, ako dôvod svojej neúčasti uviedol fakt, že sa starajú o postihnuté deti.

Pre povinnosti poslanca sa zase ospravedlnil stranícky kolega Kotlebu Ondrej Ďurica.

Marian Kotleba čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Dôvodom je, že v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov so sumou 1 488 eur.

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Skryť Vypnúť reklamu

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Prokurátor Tomáš Honz označil na januárovom pojednávaní v tejto veci číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov.

Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Registrovať ich môžu prípadne ich príbuzní či praktickí lekári. Prihlásiť sa môžu cez formulár korona.gov.sk alebo využiť telefonickú službu call centra 0800 174 174.

1 h

PCR testami vyšetrili 10 950 osôb, antigénovo 244 187. Podiel nakazených pri PCR testoch zostal na úrovni 14,5 percenta. Celkový počet zaočkovaných občanov je 102 692.

3 h
Luxusné sídlo na pobreží Čierneho mora.

Organizátorov demonštrácií na podporu Navaľného prirovnal k teroristom a demonštrácie k útoku na Kapitol.

6 h
Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

16 h