SME
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Kotleba na pojednávanie o šekoch neprišiel, ospravedlnil pre povinnosti poslanca

Prokurátor označil konanie predsedu ĽSNS za „obyčajnú obštrukciu". Kotlebu súdia za šeky v sume 1488, čo sú podľa obžaloby notoricky známe symboly extrémistov.

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba.Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba. (Zdroj: TASR)

PEZINOK - Predseda politickej strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba na dnešné pojednávanie v kauze kontroverzných šekov na Špecializovaný trestný súd do Pezinka neprišiel.

Ako uviedol vo svojom ospravedlnení, ktoré prečítala samosudkyňa Ružena Sabová, dôvodom sú jeho povinnosti poslanca, keďže aktuálna schôdza parlamentu sa predĺžila do dnešného dňa.

Marian Kotleba zároveň zdôraznil, že na pojednávaní chce byť prítomný, takže nedáva súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Sudkyňa preto pojednávanie odročila na 28. mája.

Prokurátor Tomáš Honz konanie Mariana Kotlebu označil za „obyčajnú obštrukciu". V tejto súvislosti uviedol, že súd by mal zvážiť uloženie poriadkovej pokuty pre obžalovaného. Takisto spomenul možnosť predvedenia obžalovaného na súd políciou.

Skryť Vypnúť reklamu

Obhajcovia Mariana Kotlebu zdôraznili, že v rámci mimoriadnej situácie spôsobenej pandémiou koronavírusu je namieste, aby si každý jeden poslanec plnil svoje povinnosti. Riadne fungovanie parlamentu je podľa nich v súčasnosti v spoločenskom záujme.

Svoju neúčasť na súde ospravedlnili aj viacerí svedkovia, ktorí mali dnes vypovedať.

Napríklad manželský pár, ktorý prijal jeden zo šekov na sumu 1488 eur, ako dôvod svojej neúčasti uviedol fakt, že sa starajú o postihnuté deti.

Pre povinnosti poslanca sa zase ospravedlnil stranícky kolega Kotlebu Ondrej Ďurica.

Marian Kotleba čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Dôvodom je, že v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov so sumou 1 488 eur.

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Skryť Vypnúť reklamu

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Prokurátor Tomáš Honz označil na januárovom pojednávaní v tejto veci číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov.

Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kresťanstvo

Biskupi udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách

V kostoloch tiež platí od 1. októbra obmedzenie počtu účastníkov bohoslužieb. Ľudia vo vyššom veku alebo s chronickými ochoreniami majú bohoslužby sledovať prostredníctvom médií.

Cirkvi lobujú za povolenie omší.
Zahraničie

Biden utrpel strategické víťazstvo. Trump si veľa veril a málo sa pripravil

Prvá prezidentská debata bola presná a výstižná ako správa o stave Ameriky po štyroch rokoch zostreného kultúrneho a politického boja. Nadávky, prekrikovanie, nepočúvanie toho druhého...

Úradujúci americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý viceprezident Joe Biden počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande.
Slovensko

Rezort práce spúšťa projekty za 110 miliónov eur na podporu zamestnanosti

Druhá fáza začína od 1. októbra a projekty v tejto fáze sú zamerané na rozbeh podnikania, pomoc zariadeniam sociálnych služieb a na pomoc zamestnávateľom.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa rozpráva s novinármi po rokovaní vlády v Bratislave 16. septembra 2020.
Slovensko

Dohľadané kontakty infikovaných tvoria prevažnú časť prípadov v posledných dňoch

Hygenici predpokladajú, že počet potvrdených prípadov bude v nasledujúcom období rásť, pretože epidemiológovia naďalej dohľadávajú veľké množstvo kontaktov naprieč regiónmi.

Počet testovaných rastie a s ním aj počet odhalených infikovaných.