SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Islamisti v pôrodnici systematicky zabíjali matky

Tri zo zabitých žien pritom boli na pôrodnej sále, ich deti ešte neboli narodené.

Pôrodnica, ktorú prepadli ozbrojenci.Pôrodnica, ktorú prepadli ozbrojenci. (Zdroj: TASR/AP)

KÁBUL - Niekoľko dní po útoku na nemocnicu Dasht-e-Barchi v afganskom hlavnom meste Kábule začína byť podľa Lekárov bez hraníc zreteľné, že išlo o zámerný útok na pôrodnicu s cieľom chladnokrvne zabíjať matky, píše server echo24.cz.

Pri útoku na pôrodnici v Kábule zomrelo najmenej 24 ľudí, v rovnaký deň rovnaký počet ľudí zomrelo pri atentáte na pohrebné zhromaždenie na východe krajiny.

"Vrátil som sa do pôrodnice deň po útoku. Čo som tam videl, ukazuje, že to bola systematická streľba do matiek. Prechádzali izby pôrodnice a strieľali ženy v posteliach. Bolo to metodické. Múry sú pokryté projektilmi, na zemi v izbách je krv, autá sú spálená, okná prestrieľané," približuje Frederic Bonnot, vedúci programov Lekárov bez hraníc v Afganistane.

Skryť Vypnúť reklamu

Oficiálne čísla naznačujú, že zomrelo 24 ľudí a ďalších najmenej 20 je zranených - väčšina z nich sú pacienti, informujú Lekári bez hraníc.

Utorkové útoky na pôrodnicu a pohrebný obrad v Afganistane má podľa Spojených štátov na svedomí teroristická organizácia Islamský štát (IS).

Na twitteri to v piatok napísal americký osobitný vyslanec pre Afganistan Zalmay Khalilzad.

Na pohrebný obrad v provincii Nangarhár zaútočil v utorok samovražedný atentátnik, ktorý zabil najmenej 24 ľudí. V Kábule ten istý deň ozbrojenci vnikli do pôrodnice. Medzi 24 obeťami atentátu sú dvaja novorodenci, ich matky aj zdravotné sestry.

Lekári bez hraníc, ktorí podporujú toto zdravotnícke zariadenie posledných šesť rokov, môžu teraz potvrdiť, že v čase útoku bolo v pôrodnici hospitalizovaných 26 matiek.

Skryť Vypnúť reklamu

Desiatim z nich sa podarilo nájsť spoločne s radom zdravotníkov úkryt v bezpečnostných miestnostiach.

Žiadna z ďalších šestnástich matiek nebola ušetrená - jedenásť ich útočníci zabili, tri z nich pritom boli na pôrodnej sále, ich deti ešte neboli narodené.

Útočníci podľa Lekárov bez hraníc vtrhli do nemocnice cez hlavnú bránu krátko po desiatej hodine ráno v utorok 12. mája.

Hoci sa bližšie k nim nachádzali ďalšie budovy a oddelenia, ozbrojení muži zamierili priamo do pôrodnice.

Uviedli to pracovníci organizácie, ktorí boli v čase útoku na mieste.

Podľa Bonnota potom nasledovali štyri hodiny pekla (tak dlho útok trval).

"Pacienti a zamestnanci sa snažili nájsť úkryt. Z bezpečnostnej miestnosti sme počas útoku počuli všade streľbu a explózie," opísal Frederic Bonnot.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je to šokujúce. Vieme, že táto oblasť v minulosti zažila útoky, ale nikto by neveril, že by zaútočili na pôrodnici. Prišli zabiť matky," podotkol.

V pôrodnici podľa Bonnota pracovalo 102 afganských zamestnancov Lekárov bez hraníc spoločne s niekoľkými zahraničnými spolupracovníkmi organizácie.

V vzniknutom chaose, keď ľudia utekali do bezpečia a rad ďalších sa narýchlo presunula do iných nemocníc, bolo extrémne náročné zistiť, čo sa komu stalo.

"Táto krajina je bohužiaľ zvyknutá na otrasné udalosti. Ale čo sa stalo v utorok, nemožno opísať slovami," dodal Bonnot.

K útoku na pohreb sa Islamský štát prihlásil, k atentátu v pôrodnici nie.

Povstalecké hnutie Taliban sa od oboch atentátov dištancovalo.

Na konci februára podpísali predstavitelia Talibanu a USA v katarskej metropole Dauha mierovú dohodu. Spojené štáty sa v nej zaviazali, že do 14 mesiacov z krajiny stiahnu všetky svoje vojakov a že odídu aj vojaci ostatných krajín NATO.

Skryť Vypnúť reklamu

Hnutie Taliban sľúbilo, že zabráni ďalším radikálnym skupinám vo využívaní afganského územia k ohrozovaniu bezpečnosti Spojených štátov a ich spojencov.

Dohoda predpokladá, že Taliban začne vyjednávať aj s afganskou vládou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

3 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

2 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

8 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

5 h