SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V CNN debatovali o koronavíruse. Nezabudli pozvať aj Gretu

Na sociálnych sieťach sa strhla lavína kritiky, že čo hľadala klimatická aktivistka medzi expertmi na koronavírus. Ľavicové médiá to však vidia pozitívne.

Greta Thunberg.Greta Thunberg. (Zdroj: TASR/AP)

NEW YORK - Na sociálnych sieťach sa strhla búrka potom, čo americká stanica CNN oznámila švédsku ekologickú aktivistku Gretu Thunbergovú ako jednu z diskutujúcich do panelu o koronavírusovej kríze.

Užívatelia sociálnych sietí sa pýtajú, akú má Thunbergová odbornosť. Aktivistka sa obhajovala, že nikde sama seba neoznačovala za expertku, píše server idnes.cz.

CNN avizovala, že štvrtkovej panelovej diskusie sa okrem ekologickej aktivistky zúčastní aj špecialista CNN na zdravotnícke témy, neurológ Sanjaj Gupta, bývalá ministerka zdravotníctva USA Kathleen Sebeliusová a bývalý riaditeľ Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Richard Besser.

Skryť Vypnúť reklamu


Na sociálnych sieťach to vyvolalo značný údiv.

"Rozumiem tomu, ale toto je panel pre popredných koronavírusových expertov. Klimatická aktivistka sa lepšie hodí pre odlišný panel," napísal napr. novinár magazínu New York Jashar Ali.

Značne ironicky sa k záležitosti vyjadril syn amerického prezidenta Donald Trump mladší.

"Greta Thunbergová má pozoruhodnú kariéru. Ako tínedžerka je teraz svetovo uznávanou špecialistkou na infekčné choroby a epidemiologičkou a vodcovským vedeckým hlasom, pokiaľ ide o globálnu klimatickú politiku. Wow, to je pôsobivé," napísal na svojom Twitteri.

Aktivistka našla i zástancov. Podľa niektorých sú výhrady proti Thunbergovej známkou sexizmu a pozvanie mužov bez dostatočnej odbornosti nikdy také pobúrenie nevyvolalo.

Skryť Vypnúť reklamu

Britský ľavicový denník The Guardian tvrdí, že Donald Trump mladší je posledný, kto by mal Thunbergovú kritizovať, pretože sám sa rád vyjadruje k veciam, ktorým nerozumie a spolu so svojím otcom spochybňuje vedeckú komunitu.

List sa pridáva k obhajcom aktivistky, podľa ktorých si ako jedna z hlavných hovorcov mladej generácie zaslúži miesto pri panelovom stole.

Podľa denníka jej navyše globálny status dáva unikátnu príležitosť poukázať na nebezpečenstvo nákazy, čo je obzvlášť podstatné vzhľadom na fakt, že práve mladí ľudia vírus často podceňujú.

Nie som expertka, obhajuje sa Thunbergová

Ku kauze sa vo štvrtok vyjadrila samotná Thunbergová.

"Nie som odborníčka. Som aktivistka. Jediní ľudia, ktorí tvrdia, že som "odborníčka", sú tí, ktorí sa mi chcú vysmievať," napísala na svoj Twitter.

Skryť Vypnúť reklamu

"Mojím posolstvom bolo vždy sa zjednotiť za vedou a počúvať odborníkov."

Aktivistka vo štvrtkovej diskusii CNN povedala, že svet by si mal uvedomiť, že "počas akejkoľvek krízy sú to zakaždým tí najzraniteľnejší, ktorí sú najviac zasiahnutí".

Ide o ľudí v najchudobnejších častiach sveta, predovšetkým tých, čo sa nachádza júv konfliktných zónach a utečeneckých táboroch, spresnila aktivistka.

Thunbergová varovala, aby sa okrem starších ľudí nezabúdalo aj na deti.

"Áno, (koronavíruová kríza) veľa zasahuje starších ľudí, ale musíme si tiež pamätať, že to je taktiež kríza práv detí, pretože deti sú najviac zraniteľné," uviedla Thunbergová.

V marci Thunbergová napísala na svojom Instagramu, že zrejme prekonala nákazu koronavírusom. Po návrate z Bruselu sa cítila zle, na test však nemala nárok. Uchýlila sa preto do dvanásťdennej izolácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

O desiatej bolo otvorených viac ako 98 percent odberných miest, oznámil Naď

Otvorenie 4900 odberných miest z celkového počtu 4961 považuje minister obrany za malý zázrak. Záujem o testovanie je veľký, ľudia čakajú v dlhých radoch.

Slovensko

V piatok pribudlo 2 573 pozitívne testovaných osôb

Vyšetrili 18 047 ľudí, percentuálny pomer nakazených k testovaným sa výrazne znížil.

V Dolnom Kalníku zatiaľ prebieha všetko hladko.
Kresťanstvo

Evanjelici si pripomínajú sviatok Pamiatky reformácie

Podstatou reformácie bol od jej začiatku návrat k Božiemu slovu, náprava chýb a očistenie cirkvi.

Luther spálil pápežskú bulu na námestí vo Wittenbergu.
Európska únia

V Belgicku suspendovali učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry Mohameda

"Naše rozhodnutie je založené výlučne na tom, že sú to obscénne obrázky," tvrdí hovorca starostky štvrte Molenbeek, kde moslimovia tvoria veľkú časť obyvateľov.

Ľudia sa tejto štvrti nevyhýbajú, hoci je zobrazovaná negatívnejšie, než by si zaslúžila, hovoria miestni.