SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V CNN debatovali o koronavíruse. Nezabudli pozvať aj Gretu

Na sociálnych sieťach sa strhla lavína kritiky, že čo hľadala klimatická aktivistka medzi expertmi na koronavírus. Ľavicové médiá to však vidia pozitívne.

Greta Thunberg.Greta Thunberg. (Zdroj: TASR/AP)

NEW YORK - Na sociálnych sieťach sa strhla búrka potom, čo americká stanica CNN oznámila švédsku ekologickú aktivistku Gretu Thunbergovú ako jednu z diskutujúcich do panelu o koronavírusovej kríze.

Užívatelia sociálnych sietí sa pýtajú, akú má Thunbergová odbornosť. Aktivistka sa obhajovala, že nikde sama seba neoznačovala za expertku, píše server idnes.cz.

CNN avizovala, že štvrtkovej panelovej diskusie sa okrem ekologickej aktivistky zúčastní aj špecialista CNN na zdravotnícke témy, neurológ Sanjaj Gupta, bývalá ministerka zdravotníctva USA Kathleen Sebeliusová a bývalý riaditeľ Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Richard Besser.

Skryť Vypnúť reklamu


Na sociálnych sieťach to vyvolalo značný údiv.

"Rozumiem tomu, ale toto je panel pre popredných koronavírusových expertov. Klimatická aktivistka sa lepšie hodí pre odlišný panel," napísal napr. novinár magazínu New York Jashar Ali.

Značne ironicky sa k záležitosti vyjadril syn amerického prezidenta Donald Trump mladší.

"Greta Thunbergová má pozoruhodnú kariéru. Ako tínedžerka je teraz svetovo uznávanou špecialistkou na infekčné choroby a epidemiologičkou a vodcovským vedeckým hlasom, pokiaľ ide o globálnu klimatickú politiku. Wow, to je pôsobivé," napísal na svojom Twitteri.

Aktivistka našla i zástancov. Podľa niektorých sú výhrady proti Thunbergovej známkou sexizmu a pozvanie mužov bez dostatočnej odbornosti nikdy také pobúrenie nevyvolalo.

Skryť Vypnúť reklamu

Britský ľavicový denník The Guardian tvrdí, že Donald Trump mladší je posledný, kto by mal Thunbergovú kritizovať, pretože sám sa rád vyjadruje k veciam, ktorým nerozumie a spolu so svojím otcom spochybňuje vedeckú komunitu.

List sa pridáva k obhajcom aktivistky, podľa ktorých si ako jedna z hlavných hovorcov mladej generácie zaslúži miesto pri panelovom stole.

Podľa denníka jej navyše globálny status dáva unikátnu príležitosť poukázať na nebezpečenstvo nákazy, čo je obzvlášť podstatné vzhľadom na fakt, že práve mladí ľudia vírus často podceňujú.

Nie som expertka, obhajuje sa Thunbergová

Ku kauze sa vo štvrtok vyjadrila samotná Thunbergová.

"Nie som odborníčka. Som aktivistka. Jediní ľudia, ktorí tvrdia, že som "odborníčka", sú tí, ktorí sa mi chcú vysmievať," napísala na svoj Twitter.

Skryť Vypnúť reklamu

"Mojím posolstvom bolo vždy sa zjednotiť za vedou a počúvať odborníkov."

Aktivistka vo štvrtkovej diskusii CNN povedala, že svet by si mal uvedomiť, že "počas akejkoľvek krízy sú to zakaždým tí najzraniteľnejší, ktorí sú najviac zasiahnutí".

Ide o ľudí v najchudobnejších častiach sveta, predovšetkým tých, čo sa nachádza júv konfliktných zónach a utečeneckých táboroch, spresnila aktivistka.

Thunbergová varovala, aby sa okrem starších ľudí nezabúdalo aj na deti.

"Áno, (koronavíruová kríza) veľa zasahuje starších ľudí, ale musíme si tiež pamätať, že to je taktiež kríza práv detí, pretože deti sú najviac zraniteľné," uviedla Thunbergová.

V marci Thunbergová napísala na svojom Instagramu, že zrejme prekonala nákazu koronavírusom. Po návrate z Bruselu sa cítila zle, na test však nemala nárok. Uchýlila sa preto do dvanásťdennej izolácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zdravotníčka v ochrannom odeve stojí v testovacom centre na ochorenie COVID-19 v priestoroch výstaviska v nemeckom Erfurte 29. apríla 2021.

Nemeckí lekári sa po novom budú môcť rozhodnúť, kedy v rámci odporúčaného intervalu štyri až dvanásť týždňov medzi dávkami dajú druhú injekciu.

9 h
Pápež František.

František poukázal na to, ako súčasná pandémia zvýraznila „rozdrobenosť, zranenosť a znetvorenosť“ ľudskej rodiny. Odsúdil „agresívny“ nacionalizmus odmietajúci migrantov.

13 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken.

"Vieme, že Rusko časť svojich vojsk z hranice stiahlo, ale tiež vieme, že značná časť vojsk tam zostáva," uviedol minister zahraničných vecí USA.

14 h
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

18 h