SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Slovensko sa bude s vysokým deficitom pasovať roky, do roku 2023 má klesnúť iba pod 3 % HDP

Hoci tieto čísla vplyvom koronakrízy výrazne zaostávajú za plánmi o vyrovnanom rozpočte, aj na ich dosiahnutie bude nevyhnutné prijať konsolidačné opatrenia za miliardy eur.

Vláda SR.Vláda SR. (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA - Schodok verejných financií Slovenska sa po hlbokom prepade z tohto roka podarí do roku 2023 stlačiť iba tesne pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Taký je vládny plán uvedený v Programe stability na roky 2020 až 2023, ktorý podľa materiálu, ktorý na pondelňajšie rokovanie vládneho kabinetu predložil minister financií, schválil kabinet Igora Matoviča a bude ho posielať na posúdenie do Bruselu.

Podľa tohto materiálu by pritom schodok verejných financií mal v tomto roku stúpnuť o 7,1 percentuálneho bodu až na 8,4 % HDP, v budúcom roku by mal klesnúť na 4,9 % HDP, v roku 2022 na 3,7 % výkonu ekonomiky a následne na 2,9 % HDP v roku 2023.

Hrubý verejný dlh tak koronakríza vyženie z vlaňajších 48 % HDP na tohtoročných 61,2 % HDP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výška dlhu by sa mala v nasledujúcich rokoch stabilizovať. Budúci rok by mal dosiahnuť 61,9 % HDP, v roku 2022 by mal mierne o 0,5 percentuálneho bodu klesnúť a v roku 2023 by mal dosiahnuť 60,1 % HDP.

Hoci tieto čísla vplyvom koronakrízy výrazne zaostávajú za nedávnymi plánmi o vyrovnanom rozpočte, aj na ich dosiahnutie bude nevyhnutné prijať konsolidačné opatrenia za miliardy eur.

Kabinet Igora Matoviča tvrdí, že bude úspory hľadať predovšetkým v efektívnejšom hospodárení verejnej správy.

"Na dosiahnutie takto definovaných strednodobých cieľov v ďalších rokoch by bolo potrebné prijať oproti scenáru nezmenených politík konsolidačné opatrenia vo výške 1,1 miliardy eur v roku 2021 až 3,4 miliardy eur v roku 2023. Vzhľadom na výraznú neistotu ohľadom budúceho ekonomického vývoja budú fiškálne ciele aj potreba opatrení na ich dosiahnutie v prípade zmien aktualizované. Preferované budú opatrenia zvyšujúce efektívnosť verejných financií," uvádza sa v programe stability.

Ministri v pondelok odsúhlasili aj ďalší materiál, ktorý Slovensko pošle na zhodnotenie do Bruselu.

SkryťVypnúť reklamu

Je ním Národný program reforiem Slovenskej republiky, podľa ktorého prioritou krajiny v najbližších mesiacoch bude boj s krízou vyvolanou pandémiou ochorenia Covid-19.

V ďalšom období sa chce však vláda špeciálne zamerať na oblasti, ktoré pokladá za najväčšie štrukturálne výzvy slovenského hospodárstva.

Sú nimi vzdelávanie, trh práce a efektívnosť alokácie verejných zdrojov podmienená efektívnou verejnou správou. Tieto ciele vychádzajú aj z programového vyhlásenia vlády.

Prioritou vlády v nasledujúcich rokoch bude podľa programu reforiem návrat k zdravým verejným financiám pri rešpektovaní európskych aj národných rozpočtových pravidiel.

Cieľom je stabilizácia verejného dlhu v pomere k HDP a pokles deficitu hospodárenia verejnej správy pod 3 % HDP do roku 2023.

SkryťVypnúť reklamu

Dlhodobá udržateľnosť verejných financií sa má zlepšiť prijatím dôležitých zmien vo všetkých pilieroch dôchodkového systému, cieľom vlády je aj zlepšiť výber daní, zabezpečiť funkčné trojročné rozpočtovanie a zavedenie výdavkových stropov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu