SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Slovensko sa bude s vysokým deficitom pasovať roky, do roku 2023 má klesnúť iba pod 3 % HDP

Hoci tieto čísla vplyvom koronakrízy výrazne zaostávajú za plánmi o vyrovnanom rozpočte, aj na ich dosiahnutie bude nevyhnutné prijať konsolidačné opatrenia za miliardy eur.

Vláda SR.Vláda SR. (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA - Schodok verejných financií Slovenska sa po hlbokom prepade z tohto roka podarí do roku 2023 stlačiť iba tesne pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Taký je vládny plán uvedený v Programe stability na roky 2020 až 2023, ktorý podľa materiálu, ktorý na pondelňajšie rokovanie vládneho kabinetu predložil minister financií, schválil kabinet Igora Matoviča a bude ho posielať na posúdenie do Bruselu.

Podľa tohto materiálu by pritom schodok verejných financií mal v tomto roku stúpnuť o 7,1 percentuálneho bodu až na 8,4 % HDP, v budúcom roku by mal klesnúť na 4,9 % HDP, v roku 2022 na 3,7 % výkonu ekonomiky a následne na 2,9 % HDP v roku 2023.

Hrubý verejný dlh tak koronakríza vyženie z vlaňajších 48 % HDP na tohtoročných 61,2 % HDP.

Skryť Vypnúť reklamu

Výška dlhu by sa mala v nasledujúcich rokoch stabilizovať. Budúci rok by mal dosiahnuť 61,9 % HDP, v roku 2022 by mal mierne o 0,5 percentuálneho bodu klesnúť a v roku 2023 by mal dosiahnuť 60,1 % HDP.

Hoci tieto čísla vplyvom koronakrízy výrazne zaostávajú za nedávnymi plánmi o vyrovnanom rozpočte, aj na ich dosiahnutie bude nevyhnutné prijať konsolidačné opatrenia za miliardy eur.

Kabinet Igora Matoviča tvrdí, že bude úspory hľadať predovšetkým v efektívnejšom hospodárení verejnej správy.

"Na dosiahnutie takto definovaných strednodobých cieľov v ďalších rokoch by bolo potrebné prijať oproti scenáru nezmenených politík konsolidačné opatrenia vo výške 1,1 miliardy eur v roku 2021 až 3,4 miliardy eur v roku 2023. Vzhľadom na výraznú neistotu ohľadom budúceho ekonomického vývoja budú fiškálne ciele aj potreba opatrení na ich dosiahnutie v prípade zmien aktualizované. Preferované budú opatrenia zvyšujúce efektívnosť verejných financií," uvádza sa v programe stability.

Ministri v pondelok odsúhlasili aj ďalší materiál, ktorý Slovensko pošle na zhodnotenie do Bruselu.

Skryť Vypnúť reklamu

Je ním Národný program reforiem Slovenskej republiky, podľa ktorého prioritou krajiny v najbližších mesiacoch bude boj s krízou vyvolanou pandémiou ochorenia Covid-19.

V ďalšom období sa chce však vláda špeciálne zamerať na oblasti, ktoré pokladá za najväčšie štrukturálne výzvy slovenského hospodárstva.

Sú nimi vzdelávanie, trh práce a efektívnosť alokácie verejných zdrojov podmienená efektívnou verejnou správou. Tieto ciele vychádzajú aj z programového vyhlásenia vlády.

Prioritou vlády v nasledujúcich rokoch bude podľa programu reforiem návrat k zdravým verejným financiám pri rešpektovaní európskych aj národných rozpočtových pravidiel.

Cieľom je stabilizácia verejného dlhu v pomere k HDP a pokles deficitu hospodárenia verejnej správy pod 3 % HDP do roku 2023.

Skryť Vypnúť reklamu

Dlhodobá udržateľnosť verejných financií sa má zlepšiť prijatím dôležitých zmien vo všetkých pilieroch dôchodkového systému, cieľom vlády je aj zlepšiť výber daní, zabezpečiť funkčné trojročné rozpočtovanie a zavedenie výdavkových stropov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výťah. Najčastejšou poruchou je jeho preťaženie.

Po zaseknutí osôb vo výťahu v jednom z obytných domov na Legionárskej ulici došlo k úmrtiu maloletého dieťaťa a k ťažkým zraneniam ženy.

12 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Koaličná strana SaS viac nepodporí núdzový stav, na koaličnú radu predložila alternatívne riešenie. Odmieta tiež zvyšovanie daní, podobný návrh by vetovala.

17 h
Atmosféra v pléne počas rokovania 27. schôdze Národnej rady.

Výška platu jednotlivých sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie.

20 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 137-zisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch opäť klesol.

21 h