SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Slovensko sa bude s vysokým deficitom pasovať roky, do roku 2023 má klesnúť iba pod 3 % HDP

Hoci tieto čísla vplyvom koronakrízy výrazne zaostávajú za plánmi o vyrovnanom rozpočte, aj na ich dosiahnutie bude nevyhnutné prijať konsolidačné opatrenia za miliardy eur.

Vláda SR.Vláda SR. (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA - Schodok verejných financií Slovenska sa po hlbokom prepade z tohto roka podarí do roku 2023 stlačiť iba tesne pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Taký je vládny plán uvedený v Programe stability na roky 2020 až 2023, ktorý podľa materiálu, ktorý na pondelňajšie rokovanie vládneho kabinetu predložil minister financií, schválil kabinet Igora Matoviča a bude ho posielať na posúdenie do Bruselu.

Podľa tohto materiálu by pritom schodok verejných financií mal v tomto roku stúpnuť o 7,1 percentuálneho bodu až na 8,4 % HDP, v budúcom roku by mal klesnúť na 4,9 % HDP, v roku 2022 na 3,7 % výkonu ekonomiky a následne na 2,9 % HDP v roku 2023.

Hrubý verejný dlh tak koronakríza vyženie z vlaňajších 48 % HDP na tohtoročných 61,2 % HDP.

Skryť Vypnúť reklamu

Výška dlhu by sa mala v nasledujúcich rokoch stabilizovať. Budúci rok by mal dosiahnuť 61,9 % HDP, v roku 2022 by mal mierne o 0,5 percentuálneho bodu klesnúť a v roku 2023 by mal dosiahnuť 60,1 % HDP.

Hoci tieto čísla vplyvom koronakrízy výrazne zaostávajú za nedávnymi plánmi o vyrovnanom rozpočte, aj na ich dosiahnutie bude nevyhnutné prijať konsolidačné opatrenia za miliardy eur.

Kabinet Igora Matoviča tvrdí, že bude úspory hľadať predovšetkým v efektívnejšom hospodárení verejnej správy.

"Na dosiahnutie takto definovaných strednodobých cieľov v ďalších rokoch by bolo potrebné prijať oproti scenáru nezmenených politík konsolidačné opatrenia vo výške 1,1 miliardy eur v roku 2021 až 3,4 miliardy eur v roku 2023. Vzhľadom na výraznú neistotu ohľadom budúceho ekonomického vývoja budú fiškálne ciele aj potreba opatrení na ich dosiahnutie v prípade zmien aktualizované. Preferované budú opatrenia zvyšujúce efektívnosť verejných financií," uvádza sa v programe stability.

Ministri v pondelok odsúhlasili aj ďalší materiál, ktorý Slovensko pošle na zhodnotenie do Bruselu.

Skryť Vypnúť reklamu

Je ním Národný program reforiem Slovenskej republiky, podľa ktorého prioritou krajiny v najbližších mesiacoch bude boj s krízou vyvolanou pandémiou ochorenia Covid-19.

V ďalšom období sa chce však vláda špeciálne zamerať na oblasti, ktoré pokladá za najväčšie štrukturálne výzvy slovenského hospodárstva.

Sú nimi vzdelávanie, trh práce a efektívnosť alokácie verejných zdrojov podmienená efektívnou verejnou správou. Tieto ciele vychádzajú aj z programového vyhlásenia vlády.

Prioritou vlády v nasledujúcich rokoch bude podľa programu reforiem návrat k zdravým verejným financiám pri rešpektovaní európskych aj národných rozpočtových pravidiel.

Cieľom je stabilizácia verejného dlhu v pomere k HDP a pokles deficitu hospodárenia verejnej správy pod 3 % HDP do roku 2023.

Skryť Vypnúť reklamu

Dlhodobá udržateľnosť verejných financií sa má zlepšiť prijatím dôležitých zmien vo všetkých pilieroch dôchodkového systému, cieľom vlády je aj zlepšiť výber daní, zabezpečiť funkčné trojročné rozpočtovanie a zavedenie výdavkových stropov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Minister práce Milan Krajniak.

Podľa rezortu práce sa opatreniami podarili uchrániť vyše sedemtisíc pracovných miest. Miera nezamestnanosti bola na konci roka 7,57 percenta.

2 h
Ilustračné foto.

Vyšetrili osôb. Podiel nakazených klesol na 16 percent. Včera sa zaočkovalo 6 940 ľudí, celkovo ich je 89 635.

4 h
Ilustračné foto.

Zmluva Nový START má vypršať 5. februára a je poslednou platnou dohodou Washingtonu s Moskvou o kontrole zbrojenia. Obsahuje záväzok, aby obe krajiny nemali viac než 1550 jadrových hlavíc a 700 ich nosičov.

7 h
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

20 h