SME
Sobota, 24. september, 2022 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Giulio Meotti: Európska únia je už dávno mŕtva, ale zatiaľ si to neuvedomuje

Ak v čase globálnej krízy neprejavuje EÚ solidaritu a silu, tak aký je vlastne jej účel?

Zdá sa, že súčasná pandémia koronavírusu rozbíja krehkú súdržnosť Európskej únie, píše Giulio Meotti v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

"Európa je v smrteľnom nebezpečenstve," povedal bývalý šéf Európskej komisie a spoluzakladateľ Európskej únie Jacques Delors.

Podľa bývalého francúzskeho premiéra Manuel Vallsa by sa EÚ mohla "zrútiť", ak sa občania budú cítiť počas pandémie "opustení".

Zjavným cieľom EÚ vždy bola "stále užšia únia". Ale ak teraz, v čase globálnej krízy, neprejavuje EÚ solidaritu a silu, tak aký je vlastne jej účel?

SkryťVypnúť reklamu

Ideologickí lídri EÚ majú jednu mantru: Každý nový problém bude vyriešený tým, že budeme mať "viac Európy".

"Európa (rozumej EÚ) je naša budúcnosť, nemáme žiadnu inú alternatívu," povedal kedysi bývalý nemecký minister zahraničia Hans-Dietrich Genscher.

Toto sú síce dôležité a dramatické vyhlásenia, ale vyzerá to, že pre to, aby sa ľudia prebudili, sa musí stať niečo ešte dôležitejšie a dramatickejšie.

Európska únia je v poslednom ťažení, ale doteraz tak nie je vnímaná.

Hlbokomyseľné vety sa bohužiaľ rýchlo menia v prázdne slogany.

Žiadna "únia" v skutočnosti neexistuje. Existuje konglomerát európskych štátov, ktoré sa individuálne snažia využiť pravidlá, ktoré "Únia" zaviedla.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že v období krízy sa staré európske rozpory znovu objavujú - a opakujúce sa krízy sú neoddeliteľnou súčasťou starého európskeho kontinentu. Napíšu jeho epitaf?

Pandémia koronavírusu teraz postavila Európsku úniu so všetkými jej slabinami, dekadenciou, zbabelosťou a jej zónou pohodlia tvárou v tvár katastrofe.

Voči katastrofálnej pandémii v Taliansku sa Európska únia zachovala impotentne a ľahostajne. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen sa Taliansku dokonca "ospravedlnila" a uznala, že EÚ na pandémiu COVID-19 nereagovala dobre.

Keď Taliansko požadovala solidaritu od svojich európskych susedov, tak ju odmietli.

Dokonca aj bývalý predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani hovoril o "zbabelej Európe".

SkryťVypnúť reklamu

Taliansky denník La Repubblica, ktorý bol vždy na strane EÚ, ju otvorene nazval "škaredú Európou".

Zdá sa, že sa 70% Talianov myslí, že sa ich Nemecko snaží "zahrdúsiť".

Kvôli koronavírusu bol európsky schengenský priestor pre cestovanie bez pasov v rámci EÚ - jeden z dvoch dogmatických pilierov EÚ (druhým je euro) - náhlivo suspendovaný a vnútorné hranice EÚ boli nekoordinovane uzavreté.

Počas prvých dvoch marcových týždňov 2020 uzavrelo svoje hranice deväť krajín; nasledovalo čiastočné uzavretie nemeckých hraníc. EÚ potom oznámila uzavretie svojich vonkajších hraníc na 30 dní.

"Vy nechápete, že sme v núdzovej situácii?" spýtal sa španielsky premiér Pedro Sánchez nemeckej kancelárky Angely Merkelovej počas jedného z posledných summitov EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že Nemci chceli čerpať výhody rozšíreného trhu eurozóny bez jeho nevýhod, ako je "solidarita" v prípade migrantov alebo pandémie koronavírusu.

EÚ bola vytvorená po druhej svetovej vojne okrem iného aj preto, aby zabránila Nemecku znovu Európe dominovať, Nemecko však medzitým prostredníctvom EÚ Európu ovládlo.

Správa vypracovaná nadáciou Bertelsmann zistila, že Nemecko, ktoré predstavuje viac ako štvrtinu hospodárskej produkcie eurozóny, ťaží z jednotného trhu EÚ najviac a vďaka jednotnému trhu zarába navyše 86 miliárd eur ročne.

Tento finančný bonus teraz zrejme pomáha Nemecku v boji s pandémiou koronavírusu.

Nemecko malo k dispozícii 25 000 pľúcnych ventilátorov. Francúzsko ich malo iba 5 000 a v Taliansku spôsobil nedostatok ventilátorov, že lekári sa museli rozhodovať, komu poskytnú liečbu a komu nie.

SkryťVypnúť reklamu

"Nemala by európska solidarita znamenať, že Nemecko dodá aspoň niektoré ventilátory krajinám, ktoré ich v súčasnej dobe najviac potrebujú?" pýtal sa Jochen Bittner z týždenníka Die Zeit.

Medzi európskymi štátmi sa však oveľa rýchlejšie ako empatia a solidarita šírili rozhorčenie a zášť.

V roku 2017 povedal Jeroen Dijsselbloem, vtedajší holandský minister financií a vedúci "Euroskupiny" (zoskupenia ministrov financií EÚ), že juhoeurópske krajiny vrátane Talianska mrhajú peniaze "na víno a na ženy".

A tento mesiac (apríl 2020) napísal popredný nemecký denník Die Welt, že na krízovú finančnú podporu z Bruselu čaká teraz počas pandémie koronavírusu talianska mafia.

S Berlínom nepohli ani reportáže o tom, ako talianska armáda prepravuje desiatky rakiev z Bergama, pretože miestne krematórium bolo úplne zahltené. Miestne kostoly boli zaplnené desiatkami rakví so zosnulými čakajúcimi na pochovanie.

SkryťVypnúť reklamu

"Nerád to hovorím, ale krajiny, ktoré sa zdráhajú nám pomôcť, ako je Holandsko, Nemecko a Švédsko, doteraz nezažili nedostatok truhiel," komentoval situáciu bývalý taliansky premiér Enrico Letta.

Nemci a Holanďania nikdy nenašli obyvateľov svojich domovov dôchodcov "mŕtvych a opustených", ako sa to teraz opakovane stalo v Španielsku.

"Európske hlavné mestá sledovali, ako Taliansko podnikalo kroky, ktoré sa vtedy zdali byť extrémne, v márnej snahe zabrániť šíreniu infekcie z okolitých krajín," napísal server Politico.

Ďalšiu nemilosrdnú bitku zviedlo Taliansko s EÚ kvôli ochranným rúškam. Francúzsko sa rozhodlo ich zabaviť; Nemecko zakázalo ich vývoz.

Tieto jednostranné rozhodnutia podkopali zásadu EÚ, ktorá je neustále propagovaná: voľný pohyb tovaru na európskom jednotnom trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Denník L'Express odhalil, že Francúzsko zabavilo štyri milióny rúšok patriacich švédskej spoločnosti, ktoré boli čiastočne určené pre Taliansko a Španielsko.

Nemecký spisovateľ Hans-Magnus Enzensberger, označujúci Európsku úniu za "dobrého netvora", predpovedal jej zánik:

"Všetky ríše v histórii prekvitali maximálne polovicu doby svojej existencie, a vždy sa zrútili kvôli nadmernej expanzii a vnútorným rozporom."

Najviac postihnuté krajiny, napríklad Taliansko a Španielsko, tvrdia, že by oživenie ich ekonomík mohlo byť financované zo spoločného dlhu EÚ prostredníctvom "koronabondov".

Toto riešenie podporujú Španielsko, Francúzsko, Grécko, Malta a Írsko, rovnako ako nemecký filozof Jürgen Habermas, ktorý žiada EÚ o "solidárnu pomoc".

SkryťVypnúť reklamu

Nemecko a Holandsko však tento návrh vehementne zamietli.

Holandsko požadovalo, aby pôžičky boli sprevádzané "dlhodobými podmienkami", napríklad znížením rozsiahlosti a štedrosti systému sociálneho zabezpečenia.

Rovnakú ľahostajnosť prejavil Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), financovaný členskými štátmi EÚ, čo je záchranný fond určený na požičiavanie peňazí krajinám vo finančnej tiesni až do výšky 2% ich HDP.

"Severná Európa necháva južnú Európu napospas svojim problémom!" povedal bývalý líder nemeckých sociálnych demokratov Sigmar Gabriel. "Je lepšie vydať eurobondy a koronabondy, než aby sa EÚ rozpadla."

Požadované podmienky by však boli pre Taliansko neprijateľné: krajiny najviac zasiahnuté chorobou Covid-19 - Taliansko, Španielsko a Francúzsko - majú len minimálny fiškálny priestor.

SkryťVypnúť reklamu

"Vždy, keď sme Európu potrebovali, tak sa o nás nikdy nezaujímala," premýšľa francúzsky ekonóm Jean-Paul Fitussi.

"A preto bolo predvídateľné, že severné krajiny spoločné zdieľanie dlhu (mutualizáciu dlhu) odmietnu. Ale bez spoločného zdieľania dlhu sa dnešná kríza nevyrieši. A keď to neurobíme, spáchame kolektívnu samovraždu."

Spojené kráľovstvo je po Brexite mimo hry, východná Európa sa s Bruselom sporí už roky, a teraz prichádza ďalší problém - izolácia južnej Európy.

Kým sa Taliansko zúfalo snažilo spomaliť a potlačiť šírenie smrtiacej nákazy, prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová oznámila, že Európska centrálna banka "tu nie je na to, aby stlačovala rozdiely" vo výnosoch talianskych a nemeckých dlhopisov, čo je miera rozdielu rizika medzi dvomi suverénnymi dlhmi .

SkryťVypnúť reklamu

Komentár Christine Lagardeovej, nepošpinenej "solidaritou", poslal talianske dlhopisové výnosy výrazne vyššie.

Keď boli Taliansko a Grécko zahltené migrantmi zo Stredného východu a Afriky, odmietli krajiny EÚ prevziať svoj "podiel" migrantov.

EÚ, ktorá odmieta obmedziť alebo zastaviť masovú migráciu, sa rozhodla nechať južné štáty EÚ napospas osudu.

V tom čase vyhlásil úradujúci taliansky minister zahraničia Angelino Alfano, že Európa Taliansko "opustila".

"EÚ opúšťa Taliansku v čase, keď ju najviac potrebuje," vyhlásila teraz Elisabeth Brawo na serveri Foreign Policy.

Vyzerá to, že EÚ jednoducho ukazuje, ako je v skutočnosti slabá. Ako poznamenal Éric Zemmour:

"...naša ideológia nám nedovolila uzavrieť hranice ... Ukázalo sa, že sa naša európska suverenita niekam stráca. A keď nám zaklope na dvere katastrofa, tak nás naša koncepcia sveta zrazí na kolená..."

SkryťVypnúť reklamu

V čase krízy vyzerajú technokrati v Bruseli roboticky a apaticky, zatiaľ čo vlády národných štátov sa stávajú efektívnymi hýbateľmi boja proti nelegálnej imigrácii a smrtiacej pandémii.

Európska únia je už dávno mŕtva, ale zatiaľ si to ešte neuvedomuje.

Giulio Meotti je kultúrny redaktor denníka Il Foglio, taliansky novinár a spisovateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu