SME
Utorok, 2. jún, 2020 | Meniny má Xénia, OxanaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

O zdanlivej zdvorilosti, alebo prečo by sa pálenie vlajok trestať nemalo

Súčasná Európa rieši problém vzniknutých kazov tým, že diery natiera nabielo, aby neboli vidieť.

Pálenie izraelskej vlajky, ilustračné foto.Pálenie izraelskej vlajky, ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

U našich západných susedov bude pálenie vlajok EÚ trestaný až troma rokmi väzenia.

To isté sa bude týkať aj vlajok cudzích štátov, ak s nimi SRN udržiava diplomatické vzťahy, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Pre porovnanie, riadenie auta v opitosti je trestané nanajvýš jedným rokom a vytváranie ozbrojených skupín nanajvýš dvoma rokmi.

Pôvodným impulzom pre zmenu zákona sa podľa všetkého stala propalestinská demonštrácie roku 2017, na ktoré účastníci spálili ručne kreslenú izraelskú vlajku.

Skryť Vypnúť reklamu

(Vyjadrenie sociálnodemokratického poslanca Fechner na Deutsche Welle, správa o pôvodnom incidente.)

EÚ nie je štát, ale do novely bola rovnako zahrnutá. Jedinou stranou, ktorá hlasovala proti, bola opozičná AFD.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Považujem toto za veľmi zlý nápad a hneď poviem prečo.

"Pálenie vlajok na verejnosti nemá s pokojným protestom čo do činenia," citovala stanica Deutsche Welle ministerku spravodlivosti Christine Lambrechtovú. Takýto akt rozdúchava "nenávisť, zlobu a agresiu" a uráža city mnohých ľudí, dodala s odkazom na prípady pálenia tureckých či izraelských vlajok pri demonštráciách v Nemecku, píše irozhlas.cz.

Celé to smerovanie dnešnej Európy k "potláčanie prejavov nenávisti" sa mi javí ako mimoriadne krátkozraké a autoritárske zároveň.

Skryť Vypnúť reklamu

Moja prvá námietka: akonáhle začneme akceptovať myšlienku, že vyspelosť či dospelosť jedinca má byť predmetom vyšetrovania a represie, ocitáme sa na ceste k antiutópii.

Na jej konci stojí klasická ideopolícia po sovietskom či čínskom vzore, aj keď sa k tomu vzoru hlásiť nebude.

Aký bol váš zámer, keď ste povedal XY? Nechcel ste tým v skutočnosti povedať Z?

Nie je to len teoretická obava.

"Musím preveriť vaše myslenie," povedal anglický policajt so zoznamom "závadných" tweetov.

Iní policajti v tej istej krajine pozatýkali pravicových aktivistov za vylepovanie nálepiek "Hranice otvorené, krčmy zatvorené".

Tu neexistuje žiadna prirodzená hranica, za ktorú by už záujem orgánov z princípu nesiahal. Viacmenej čokoľvek, čo je aspoň trochu kritické, môže byť jedného dňa vnímané ako prejav nenávisti. Laťka sa bude posúvať.

Skryť Vypnúť reklamu

Samozrejme sa - ako vždy, keď chceme uťahovať skrutky - začína u zjavných excesov typu pálenia vlajok, ale ono to u nich neskončí.

Ak je znakom vyspelej spoločnosti vyšetrovať a trestať ľudí za to, že verejne vyjadria svoje myšlienky a pocity - akokoľvek odpudivé - tak to by som radšej žil v spoločnosti menej vyspelej, ale slobodnejšej.

Mimochodom, všimnite si jednu vec. Ani zástancovia týchto nových represálií sa nesnažia tvrdiť, že by snáď zákaz pálenia vlajok viedol k tomu, že sa vzťahy medzi ľuďmi zlepšia.

Ťažko začnú nejakí fanúšikovia Hamásu či Hizballáhu mať rešpekt voči Izraelu len preto, že nesmú v Berlíne naďalej páliť izraelskú vlajku. To, čo nemecká politická vrstva nechce, je vidieť túto realitu na vlastné oči.

Je proste príjemnejšie si zachovávať pokrytecké ilúzie o tom, že novovybudovaná multikultúrna spoločnosť - ktorej zloženie tí istí politici významne ovplyvnili svojou činnosťou (či skôr nečinnosťou) - funguje priateľsky, harmonicky, tolerantne a vzájomne sa obohacuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Keby sa vlajky pálili príliš verejne a príliš často, možno by to niektorých voličov mohlo zneistiť a vyvolať to v nich pochybnosti o múdrosti nastúpenej cesty.

A odtiaľ by už nebolo ďaleko k politickej zodpovednosti príslušných činiteľov.

Tým sa dostávame k druhej námietke. Vedieť, že vás niekto nenávidí, je síce nie veľmi príjemná, ale zároveň veľmi užitočná a dôležitá informácia. Ľudia majú už tak dosť schopností sa pretvarovať, prečo ich k tomu ešte nútiť zhora?

Zoberme si napríklad náš vlastný štát a prípad teroristického imáma Sámera Shehadeha. Ten sa svojho času tváril dosť umiernene na to, aby ho pozývali do Českého rozhlasu a on nám povedal, že "Česi jednoducho nechápu, čo je to islam".

Možno by to naše kolektívne pochopenie bolo väčšie a hlbšie, keby si Shehadeh nemusel zo zákona dávať "pozor na hubu", a keby mohol beztrestne priznať rovno, že je priaznivcom Islamského štátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Takto, pod takzvanú "ochranou" zákona potierajúceho nežiaduce verbálne prejavy, sme od neho zažili niekoľko rokov sladkých rečí vedených navonok, zatiaľ čo v zákulisí s jeho pomocou vznikala štruktúra pre finančnú a personálnu podporu teroristickej organizácie. To je ozajstný úspech, že?

Zákonom vynútená zdvorilosť je sebaklam - a sebaklame skoro vždy škodí tomu, kto sa im oddáva.

Je ďaleko lepšie vedieť, čo sú ľudia skutočne zač a čo si myslia. Príjemné to nie je, ale príjemná nie je ani návšteva zubára.

Súčasná Európa však rieši problém vzniknutých kazov tým, že tie diery natiera nabielo, aby neboli vidieť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V pondelok na koronavírus otestovali vyše 6 400 ľudí, žiadny test nebol pozitívny

Z ochorenia sa uzdravilo už 1 372 ľudí. Na Slovensku tak zostáva 122 aktívnych prípadov.

Kontrola žiakov pred vstupom do ZŠ Janka Matúšku v Dolnom Kubíne.
Zahraničie

Trump nariadil mobilizáciu. Ak nepokoje neustanú, vyšle do ulíc armádu

"Skončíme nepokoje a bezprávie, ktoré sa v našej krajine rozšírili," povedal Trump. "Som váš prezident práva a poriadku," dodal.

Americký prezident Donald Trump s Bibliou pri kostole sv. Jána.
Zahraničie

"Nehovorte manželka a priateľka." OSN požaduje rodovo neutrálne vyjadrovania

Na OSN sa okamžite zniesla kritika. Exposlankyňa europarlamentu napísala: "Prestaňte sa snažiť kontrolovať, ako ľudia hovoria. Je to divné a nepotrebné." Expredseda českej vlády Topolánek dodal. "Vy ste sa naozaj pomiatli. Prečo za toto platíme?"

Centrála OSN v New Yorku.
Slovensko

Uvoľňovanie opatrení pokračuje, skončia sa aj vyhradené hodiny pre dôchodcov v obchodoch

Súčasťou schválených opatrení je od stredy 3. júna aj otvorenie všetkých vnútorných športovísk, kúpalísk, wellness, kúpeľov, masáží, kasín, vnútorných priestorov ZOO a botanických záhrad.

Premiér Igor Matovič predstavuje ďalšie uvoľňovanie opatrení.