SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Nehovorím, že komunikácia neexistovala, ale že bola menená a doplnená, tvrdí Kočner

Tri dni pred vraždou píše Kočner Zsuzsovej, že minul zbytočne 50 000 eur a že od toho závisí aj jeho politická kariéra. Podľa obžaloby dostali vykonávatelia skutku 50 000 eur. Kočner vysvetľuje sumu ako náklady na jeho politickú stranu.

Obžalovaný Marian Kočner na súde v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.Obžalovaný Marian Kočner na súde v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. (Zdroj: TASR)

PEZINOK - Ja nehovorím, že komunikácia neexistovala, hovorím, že bola menená a doplnená v niektorých častiach.

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu, ktorý pojednáva vraždu novinára Jána Kuciaka, to uviedol obžalovaný Marian Kočner na margo jeho správ z aplikácie Threema.

Spoluobžalovaná Alena Zsuzsová tvrdí, že niektoré správy chýbajú a komunikácia je vytrhnutá z kontextu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vladimír Turan číta v utorok dopoludnia komunikáciu medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou z Threemy, ktorá má v šifrách dokazovať ich podiel na vražde novinára. Vyberá pasáže, ku ktorým sa postupne vyjadrujú obžalovaní.

Skryť Vypnúť reklamu

"Riešiš aj tie interiéry na USB?," pýtal sa Marian Kočner deväť dní pred vraždou novinára Aleny Zsuzsovej.

"Jasné, to už dávno! Ten ti tiež vrátim a ten projekt by mal byť hotový už tento týždeň," odpísala obžalovaná.

Fotky zo sledovania novinárov odovzdal svedok Peter Tóth Marianovi Kočnerovi na USB kľúči.

Fotky Kuciaka zo sledovania sú tie isté, ktoré videl už odsúdený Zoltán Andruskó. Podľa jeho slov mu ich ukázala Alena Zsuzsová.

Rovnaké fotky videl aj Miroslav Marček, ktorý sa ku vražde priznal a je za ňu neprávoplatne odsúdený.

Obžalovaní vysvetľujú správy o USB kľúči ako fotky priestorov, ktoré chcel Marian Kočner ponúkať na maďarskom trhu. Alena Zsuzsová mu mala zabezpečiť tlmočenie.

V správach päť dní pred vraždou Kuciaka sa zase Marian Kočner sťažuje, že si musí urobiť všetko sám. Alena Zsuzsová sa ho pýta, ako to má urýchliť ešte viac.

Skryť Vypnúť reklamu

Správy obžalovaní vysvetľujú ako diskusiu o modelingovej kariére dcéry obžalovanej, ktorej Marian Kočner pomáhal.

"Domnievam sa, že táto komunikácia potvrdzuje výpoveď Miroslava Marčeka, aj čo sa týka naliehavosti Andruskóa na vykonávateľov," interpretoval zase správy splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic.

Splnomocnenec Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica pripomenul, že v tom čase vyšiel ďalší článok Jána Kuciaka o prevodoch Mariana Kočnera v bytovom komplexe Five Star Residence.

V ďalších správach tri dni pred vraždou píše Kočner Zsuzsovej o tom, že minul zbytočne 50 000 eur a že od toho závisí aj jeho politická kariéra.

Podľa obžalobnej verzie dostali vykonávatelia skutku 50 000 eur. Marian Kočner vysvetľuje sumu ako náklady na jeho politickú stranu.

Skryť Vypnúť reklamu

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní neprávoplatne odsúdený Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová a Marian Kočner.

Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

2 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

54m
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

6 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

4 h