SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Prezidentka vymenovala Jána Šikutu za predsedu Najvyššieho súdu SR

Stav justície je veľmi zlý, priorita je obsadenie voľných miest na Najvyššom súde, povedal jeho nový predseda.

Prezidentka Čaputová vymenovala Šikutu za predsedu Najvyššieho súdu SR.Prezidentka Čaputová vymenovala Šikutu za predsedu Najvyššieho súdu SR. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Svedomité riadenie najdôležitejšieho všeobecného súdu na Slovensku je nevyhnutné na to, aby občania mohli nadobudnúť dôveru v spravodlivosť všetkých súdov.

Povedala to prezidentka Zuzana Čaputová pri vymenovaní Jána Šikutu za predsedu Najvyššieho súdu SR.

Hlava štátu novému predsedovi tiež pripomenula, že sa ujíma funkcie v čase, keď viac ako inokedy potrebujú ľudia vidieť ozdravenie justície

„Svedomité riadenie najdôležitejšieho všeobecného súdu na Slovensku je nevyhnutné na to, aby naši občania mohli nadobudnúť dôveru v spravodlivosť všetkých súdov. Ak nebude existovať silné puto dôvery verejnosti v odbornosť, integritu a kvalitu najvyššieho súdu a jeho sudcov, nie je možné očakávať, že takú dôveru budú požívať súdy nižšieho stupňa. Najvyšší súd ako vrcholný orgán totiž nastavuje štandardy,“ povedala pri Šikutovom vymenovaní prezidentka.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomenula mu, že na verejnom vypočutí na súdnej rade povedal, že vrchol kariéry dosiahol, keď sa stal sudcom Európskeho súdu pre ľudské práva a dnes svoju funkciu považuje hlavne za ponuku služby pre slovenskú justíciu.

„V tejto novej, domácej službe budete tiež musieť urobiť mnohé ťažké rozhodnutia. Ozdravenie justície si bude vyžadovať mimoriadne nasadenie a aby prinieslo výsledky, musí byť vedené aj zhora,“ uviedla.

Hlava štátu zdôraznila, že s pôsobením Šikutu budú spojené aj očakávania.

„Očakávam, že sa stanete silným hlasom sudcov, ktorým na dôveryhodnosti justície a vážnosti sudcovského stavu v spoločnosti naozaj záleží. Želám si, aby tento hlas vo verejnej diskusii vaším menovaním do funkcie získal vplyvného a čitateľného reprezentanta súdnej moci, ktorého bude počuť,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Čaputová tiež dodala, že v minulých mesiacoch vyzývala ľudí na Slovensku k solidarite, ktorá pomohla zvládnuť pandemickú krízu.

Dodala, že z prostredia justície občania poznajú skôr inú solidaritu, ktorá je viac než o pomoci v kríze o prižmurovaní očí nad prehreškami kolegov.

„K takejto solidarite vás vyzývať nebudem. Naopak, chcem vás v tejto chvíli požiadať, aby ste aj Vy osobne urobili čo najviac preto, aby sa falošná solidarita niektorých sudcov stala minulosťou a aby aj s Vašim prispením nastalo obdobie, ktorého znakom bude zodpovedná služba sudcov občanom,“ uzavrela.

Množstvo sudcov v trestnom konaní nemá obdobu

Nový predseda najvyššieho súdu komentoval aj aktuálny stav slovenskej justície.

„Stav nie je dobrý, je veľmi zlý, sama o sebe skutočnosť, že také množstvo sudcov sa vyskytlo v trestnom konaní nemá obdobu v európskych krajinách,“ zdôraznil Šikuta.

SkryťVypnúť reklamu

Myslí si, že ho čaká ešte veľa práce. Za ďalšie problémy v justícii označil napríklad prieťahy v konaniach či ich samotnú dĺžku.

Sám plánuje nadviazať čo najlepšiu spoluprácu s ministerstvom spravodlivosti a Súdnou radou SR pri reforme justície. Chce napríklad pracovať aj na tom, aby súd lepšie komunikoval nielen dovnútra, ale aj s verejnosťou.

„Jedna z najvyšších priorít je však obsadenie voľných miest na najvyššom súde, odišlo z neho 20 sudcov, čo je z 80 veľmi veľa. To má vplyv na konania, dĺžku konania a aj na atmosféru na pracovisku,“ vysvetlil.

Na otázku, či chce motivovať viac sudcov, aby zdôvodňovali verejnosti svoje rozsudky sami, uviedol, že keď je rozhodnutie dostatočne odôvodnené v samotnom rozsudku, tak ho netreba vysvetľovať ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Za dôležitú preto považuje kvalitu samotných rozsudkov, avšak nebráni sa tomu, aby sudcovia vysvetľovali rozhodnutia osobne.

Kolíková: Má európske skúsenosti

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková je rada, že môže na čele najvyššieho súdu počítať so sudcom, ktorý má európske skúsenosti.

„Teším sa, že máme predsedu najvyššieho súdu. Sme na križovatke a riešime reformu justície v momente, kedy verejnosť čelí vážnym korupčným kauzám,“ povedala.

Dodala, že verí, že Šikuta je človek, ktorý pomôže pri reforme justície. Šéfka rezortu spravodlivosti si tiež myslí, že kľúčovou úlohou pre nového predsedu NS bude to, ako sa postaví k výberovým konaniam na chýbajúcich sudcov.

„Noví ľudia nám prinesú svetlo do justície, ktoré tak potrebuje,“ dodala.

O zvolení Jána Šikutu za kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu SR rozhodlo hlasovanie Súdnej rady SR v pondelok 11. mája. Šikutu podporilo 12 zo 17 členov rady. V prípade jeho protikandidáta Ivana Rumanu všetci členovia rady buď hlasovali proti, alebo sa zdržali.

SkryťVypnúť reklamu

Šikuta v minulosti pôsobil ako sudca na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Od roku 2015 pôsobí na Najvyššom súde SR. O post predsedu súdu sa uchádzal aj vlani v novembri.

V rámci vypočutia kandidátov v pondelok 11. mája sa Šikuta prihlásil k myšlienke očisty justície. Hovoril napríklad o potrebe zmien v oblasti majetkových priznaní sudcov.

Najvyšší súd mal naposledy riadneho šéfa na jeseň minulého roka, keď ho viedla Daniela Švecová. Následne Súdna rada SR trikrát volila jej nástupcu, všetky pokusy boli neúspešné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu