SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Cestovky dostanú vyše roka na to, aby zákazníkom vrátili peniaze alebo sa dohodli na zájazde

Podľa Sulíka sme sa inšpirovali Českom a ďalšími krajinami EÚ. Zákon podľa Smeru v praxi znamená, že "Slovákom sa berie a cestovkám sa dáva".

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ ARCHÍV SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA - Pri príprave novely zákona o zájazdoch so zámerom zmierniť dopady koronakrízy na cestovné kancelárie sa Slovensko inšpirovalo Českou republikou.

"Cestovné kancelárie dostanú vyše roka odklad na to, aby svojim zákazníkom buď vrátili peniaze, alebo predsa len došlo k dohode na zájazde. Je to platné už v dvanástich krajinách, Slovensko bude trinástou," povedal v stredu vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) po tom, čo vláda schválila spornú novelu zákona o zájazdoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmeny ostro kritizovali spotrebiteľské organizácie, považujú ich za diskriminačné, podľa nich sú v rozpore s právom Európskej únie a jej odporúčaniami, pričom problémy cestovných kancelárií riešia na úkor práv ich klientov.

"To, čo sme spravili navyše je, že sme si dali veľmi záležať pri skupinách, ktoré budú od tohto pravidla oslobodené. Môžu, ak majú záujem, svoje peniaze dostať ihneď. To sú ľudia nad 70 rokov, tehotné ženy a tí, ktorí sa v dôsledku koronakrízy stali nezamestnanými," uviedol Sulík.

Napriek výhradám spotrebiteľských organizácií si myslí, že prijatý návrh je dobrý, kvalitný a rieši hlavný problém cestovných kancelárií.

Na vrátenie peňazí, ak nebudú klienti súhlasiť so zmenou zmluvy o zájazde ani s náhradným zájazdom, však budú mať nárok iba niektoré skupiny cestujúcich.

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) informoval, že iba Česká republika a Slovensko dali do novely zákona o zájazdoch výnimku pre skupiny ľudí, ktorí môžu mať vyplatené peniaze za nezrealizované zájazdy.

SkryťVypnúť reklamu

"Voči českému riešeniu sme navyše urobili to, že ak by hrozilo, že niektorá cestovná kancelária by sa dostala do insolventnosti kvôli vyplateniu niektorých skupín klientov, v tom prípade zo štátneho fondu za tým účelom vytvoreným sa poskytne účelová pôžička na vykrytie likvidity," povedal Matovič.

To by malo zamedziť tomu, že cestovné kancelárie síce uzavrú dohodu s klientmi, ale finančne to nezvládnu a skrachujú, takže zákazníci by nedostali nič.

"Dali sme tam prvok štátneho poistenia, aby cestovné kancelárie situáciu zvládli," podotkol premiér.

Ak by v prípade krachu cestovných kancelárií klienti žiadali o peniaze poisťovne, vzhľadom na výšku poistenia by podľa predsedu vlády hrozilo, že by získali približne polovicu zo zaplatenej sumy najskôr o šesť mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

"Preto sme sa vydali európskou cestou, vylepšili sme to riešenie a takto sme sa snažili chrániť záujem spotrebiteľov, aby ľudia nezostali bez peňazí a mohli si zájazd vyčerpať, keď bude situácia bezpečná," uviedol Matovič.

V súvislosti s kritikou českého riešenia problémov cestovných kancelárií zo strany Európskej komisie Sulík povedal, že nemáme na výber medzi dobrými a zlými riešeniami, ale medzi zlými a horšími.

"Dôkladne sme skúmali riešenie situácie v mnohých krajinách, urobili sme to, čo považujeme za najlepšie. Budeme postupovať takisto ako Česká republika a možno aj spoločne, budeme sa snažiť Európskej komisii vysvetliť, že takéto riešenie predstavuje primeraný a odôvodnený zásah do práv spotrebiteľa," tvrdí Sulík.

SkryťVypnúť reklamu

Naše zákony pri ochrane práv spotrebiteľa sú podľa neho v mnohých detailoch prísnejšie ako smernice Európskej únie.

"Nadštandardne chránime práva spotrebiteľa, ale pri tomto riešení to považujeme za primerané. Čelíme bezprecedentnej kríze zo zdravotného hľadiska a teraz nastupuje bezprecedentná ekonomická kríza, nedá sa čakať, že všetci dostanú všetko," dodal Sulík.

Raši: Zákon by mala vláda stiahnuť a prepracovať

Zákon o cestovných kanceláriách, ktorý schválila vláda v stredu a parlament by o ňom mal rozhodovať v skrátenom legislatívnom konaní, je podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Richarda Rašiho (Smer-SD) najhorším možným variantom. Uviedol to na tlačovom brífingu v stredu.

Zákon podľa Rašiho v praxi znamená, že "Slovákom sa berie, cestovkám sa dáva".

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci strany Smer-SD navrhujú, aby vláda tento návrh zákona stiahla a prepracovala. Rovnako navrhujú podporiť cestovné kancelárie radšej priamo.

"Vláda zachraňuje tým, že občania platia," dodal Raši s tým, že podľa v súčasnosti platnej legislatívy, ak človek nepocestuje na dovolenku, tak mu musí cestovná kancelária v odôvodnených prípadoch vrátiť peniaze do 14 dní.

"Podľa tohto návrhu zákona, ktorý teraz je v parlamente, cestovná kancelária bude vracať peniaze až 14. septembra 2021, teda o 482 dní," upozornil Raši.

Problémom je podľa neho aj fakt, že týmto zákonom vládna garnitúra porušuje právo Európskej únie.

"Už teraz je avizované, že tento zákon bude Európskou komisiou napadnutý tak, ako aj v iných krajinách, v ktorých sa pokúšajú takéto opatrenie urobiť," dodal poslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Raši nazval pomoc cestovným kanceláriám podobným "podvodom", aký sa konal pri odklade splátok úverov.

"Aj tu vláda s veľkou pompou predstavovala pomoc so splácaním hypoték, nakoniec sa však ukázalo, že iba sme posunuli splácanie toho, čo nás neminie, a aj za tú dobu, kým sa nesplácajú hypotéky a rôzne pôžičky, musíme splácať úroky," dodal Raši.

Poslanec NR SR za Smer-SD Ladislav Kamenický kritizuje tiež využitie skráteného legislatívneho konania.

"Opäť vidíme, že je to narýchlo prijímaná legislatíva, ktorú sme v podstate veľmi narýchlo museli aj naštudovať," dodal Kamenický.

Zdôrazňuje, že dohoda medzi klientom a cestovnou kanceláriou by mala byť rozhodne na báze dobrovoľnosti tak, ako to je v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu