SME
Nedeľa, 27. september, 2020 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Cestovky dostanú vyše roka na to, aby zákazníkom vrátili peniaze alebo sa dohodli na zájazde

Podľa Sulíka sme sa inšpirovali Českom a ďalšími krajinami EÚ. Zákon podľa Smeru v praxi znamená, že "Slovákom sa berie a cestovkám sa dáva".

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ ARCHÍV SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA - Pri príprave novely zákona o zájazdoch so zámerom zmierniť dopady koronakrízy na cestovné kancelárie sa Slovensko inšpirovalo Českou republikou.

"Cestovné kancelárie dostanú vyše roka odklad na to, aby svojim zákazníkom buď vrátili peniaze, alebo predsa len došlo k dohode na zájazde. Je to platné už v dvanástich krajinách, Slovensko bude trinástou," povedal v stredu vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) po tom, čo vláda schválila spornú novelu zákona o zájazdoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Zmeny ostro kritizovali spotrebiteľské organizácie, považujú ich za diskriminačné, podľa nich sú v rozpore s právom Európskej únie a jej odporúčaniami, pričom problémy cestovných kancelárií riešia na úkor práv ich klientov.

"To, čo sme spravili navyše je, že sme si dali veľmi záležať pri skupinách, ktoré budú od tohto pravidla oslobodené. Môžu, ak majú záujem, svoje peniaze dostať ihneď. To sú ľudia nad 70 rokov, tehotné ženy a tí, ktorí sa v dôsledku koronakrízy stali nezamestnanými," uviedol Sulík.

Napriek výhradám spotrebiteľských organizácií si myslí, že prijatý návrh je dobrý, kvalitný a rieši hlavný problém cestovných kancelárií.

Na vrátenie peňazí, ak nebudú klienti súhlasiť so zmenou zmluvy o zájazde ani s náhradným zájazdom, však budú mať nárok iba niektoré skupiny cestujúcich.

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) informoval, že iba Česká republika a Slovensko dali do novely zákona o zájazdoch výnimku pre skupiny ľudí, ktorí môžu mať vyplatené peniaze za nezrealizované zájazdy.

Skryť Vypnúť reklamu

"Voči českému riešeniu sme navyše urobili to, že ak by hrozilo, že niektorá cestovná kancelária by sa dostala do insolventnosti kvôli vyplateniu niektorých skupín klientov, v tom prípade zo štátneho fondu za tým účelom vytvoreným sa poskytne účelová pôžička na vykrytie likvidity," povedal Matovič.

To by malo zamedziť tomu, že cestovné kancelárie síce uzavrú dohodu s klientmi, ale finančne to nezvládnu a skrachujú, takže zákazníci by nedostali nič.

"Dali sme tam prvok štátneho poistenia, aby cestovné kancelárie situáciu zvládli," podotkol premiér.

Ak by v prípade krachu cestovných kancelárií klienti žiadali o peniaze poisťovne, vzhľadom na výšku poistenia by podľa predsedu vlády hrozilo, že by získali približne polovicu zo zaplatenej sumy najskôr o šesť mesiacov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Preto sme sa vydali európskou cestou, vylepšili sme to riešenie a takto sme sa snažili chrániť záujem spotrebiteľov, aby ľudia nezostali bez peňazí a mohli si zájazd vyčerpať, keď bude situácia bezpečná," uviedol Matovič.

V súvislosti s kritikou českého riešenia problémov cestovných kancelárií zo strany Európskej komisie Sulík povedal, že nemáme na výber medzi dobrými a zlými riešeniami, ale medzi zlými a horšími.

"Dôkladne sme skúmali riešenie situácie v mnohých krajinách, urobili sme to, čo považujeme za najlepšie. Budeme postupovať takisto ako Česká republika a možno aj spoločne, budeme sa snažiť Európskej komisii vysvetliť, že takéto riešenie predstavuje primeraný a odôvodnený zásah do práv spotrebiteľa," tvrdí Sulík.

Skryť Vypnúť reklamu

Naše zákony pri ochrane práv spotrebiteľa sú podľa neho v mnohých detailoch prísnejšie ako smernice Európskej únie.

"Nadštandardne chránime práva spotrebiteľa, ale pri tomto riešení to považujeme za primerané. Čelíme bezprecedentnej kríze zo zdravotného hľadiska a teraz nastupuje bezprecedentná ekonomická kríza, nedá sa čakať, že všetci dostanú všetko," dodal Sulík.

Raši: Zákon by mala vláda stiahnuť a prepracovať

Zákon o cestovných kanceláriách, ktorý schválila vláda v stredu a parlament by o ňom mal rozhodovať v skrátenom legislatívnom konaní, je podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Richarda Rašiho (Smer-SD) najhorším možným variantom. Uviedol to na tlačovom brífingu v stredu.

Zákon podľa Rašiho v praxi znamená, že "Slovákom sa berie, cestovkám sa dáva".

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanci strany Smer-SD navrhujú, aby vláda tento návrh zákona stiahla a prepracovala. Rovnako navrhujú podporiť cestovné kancelárie radšej priamo.

"Vláda zachraňuje tým, že občania platia," dodal Raši s tým, že podľa v súčasnosti platnej legislatívy, ak človek nepocestuje na dovolenku, tak mu musí cestovná kancelária v odôvodnených prípadoch vrátiť peniaze do 14 dní.

"Podľa tohto návrhu zákona, ktorý teraz je v parlamente, cestovná kancelária bude vracať peniaze až 14. septembra 2021, teda o 482 dní," upozornil Raši.

Problémom je podľa neho aj fakt, že týmto zákonom vládna garnitúra porušuje právo Európskej únie.

"Už teraz je avizované, že tento zákon bude Európskou komisiou napadnutý tak, ako aj v iných krajinách, v ktorých sa pokúšajú takéto opatrenie urobiť," dodal poslanec.

Skryť Vypnúť reklamu

Raši nazval pomoc cestovným kanceláriám podobným "podvodom", aký sa konal pri odklade splátok úverov.

"Aj tu vláda s veľkou pompou predstavovala pomoc so splácaním hypoték, nakoniec sa však ukázalo, že iba sme posunuli splácanie toho, čo nás neminie, a aj za tú dobu, kým sa nesplácajú hypotéky a rôzne pôžičky, musíme splácať úroky," dodal Raši.

Poslanec NR SR za Smer-SD Ladislav Kamenický kritizuje tiež využitie skráteného legislatívneho konania.

"Opäť vidíme, že je to narýchlo prijímaná legislatíva, ktorú sme v podstate veľmi narýchlo museli aj naštudovať," dodal Kamenický.

Zdôrazňuje, že dohoda medzi klientom a cestovnou kanceláriou by mala byť rozhodne na báze dobrovoľnosti tak, ako to je v zahraničí.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Najviac ľudí dôveruje Čaputovej, prepadli Matovič s Kollárom

Najviac ľudí nedôveruje Kotlebovi s Dankom, za nimi nasledujú Fico s Matovičom.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, vľavo predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci 4. septembra 2020.
Názory

Markéta Šichtařová: Prekvapivým dôsledkom covidu je rast nerovnosti v spoločnosti

Spravodlivosť a rovnosť sú voči sebe v protiklade. Rovnosť nie je spravodlivá a spravodlivosť sa prejavuje nerovnosťou. Zasahovanie vlád do ekonomiky pre koronakrízu nerovnosť v spoločnosti iba zvýši.

Koronavírus ovplyvňuje aj bývanie na internátoch.
Slovensko

Z opozície sa Pellegrinimu chyby v boji s koronavírusom kritizujú ľahko, hovorí Hrabko

"Keď ľudia vidia v televízii ústavných činiteľov, z ktorých jeden rúško má, druhý nemá a tretí ho má pod nosom, tak si potom povedia, že prečo by opatrenia mali rešpektovať oni," poznamenal publicista.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, druhý vľavo predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci.
Kresťanstvo

V kostoloch v červených okresoch platia obmedzenia pri sedení aj spievaní

Veriaci majú pri bohoslužbách sedieť šachovnicovo, platí zákaz spievania aj používania spoločných modlitebníkov a spevníkov.

ilustračné foto