SME
Nedeľa, 27. september, 2020 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Nezamestnanosť v apríli mohli zvýšiť živnostníci či dohodári, myslí si analytik

V máji a júni sa nezamestnanosť na Slovensku ešte zvýši, upozorňuje analytička. K nárastu nezamestnanosti bude dochádzať v priemysle aj v sektore služieb.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ARCHÍV SME - Ján Krošlák)

BRATISLAVA - Májové a júnové čísla z trhu práce na Slovensku budú zrejme o dosť horšie ako aprílové a budeme svedkami rastúcej miery nezamestnanosti.

V reakcii na zvýšenie miery nezamestnanosti na Slovensku v apríli na 6,57 % to uviedla analytička Poštovej banky Jana Glasová.

"K nárastu nezamestnanosti bude dochádzať v priemysle aj v sektore služieb. Očakávame, že nárast nezamestnanosti sa bude sústreďovať predovšetkým do druhého kvartálu a v treťom kvartáli by sa mala situácia začať upokojovať," tvrdí.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa podľa nej pandémiu podarí dostať pod kontrolu a nepríde jej druhá vlna, tak v druhom polroku by sa naša ekonomika mohla opäť prehupnúť do zelených čísiel a aj situácia na trhu práce by sa mohla začať zlepšovať.

"K znižovaniu nezamestnanosti však bude dochádzať pomalšie, nakoľko trh práce zvykne reagovať na ekonomický vývoj s určitým časovým oneskorením," dodala analytička Poštovej banky.

Ako pred tromi rokmi

Miera nezamestnanosti na Slovensku bola naposledy na úrovni 6,6 % v lete 2017, upozornila analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

"Oproti marcu to predstavuje nárast takmer o 40-tisíc osôb, čo odráža dopad koronakrízy," uviedla.

O prácu podľa nej prišli ľudia nielen v službách a obchode, ale aj v priemysle a nezamestnaných pribudlo naprieč regiónmi.

Skryť Vypnúť reklamu

"Dopad vidieť v oblastiach silne zasiahnutých reštrikciami a slabším dopytom pre pandémiu a tiež často v takých pracovných pozíciach, pri ktorých práca z domu nie je možná," tvrdí.

V máji a júni podľa nej môžeme ešte očakávať nárast v miere nezamestnanosti, aj keď pravdepodobne sa tempo rastu ku koncu kvartálu zmierni.

"Celkovo v tomto roku očakávame vyššiu mieru nezamestnanosti ako pred pandémiou, vyplývajúcu zo zhoršenej ekonomickej situácie u nás aj v Európskej únii," dodala Muchová.

Nezamestnanosť v apríli mohli zvýšiť živnostníci či dohodári

Analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka aprílové štatistiky nezamestnanosti prekvapili.

"Silnejší prílev nezamestnaných do evidencie sme očakávali najmä v mesiacoch máj - jún po uplynutí zákonných výpovedných lehôt. Za skorším nárastom tak mohol byť vyšší prílev živnostníkov či dohodárov, ktorých pracovné kontrakty sú flexibilnejšie, ale aj väčšie rozšírenie možnosti ukončiť pracovný pomer okamžite dohodou," hodnotí vývoj v apríli Koršňák.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyhľadávanie výrazu "úrad práce" na internete kulminovalo na prelome marca a apríla, v poslednom týždni už bolo podľa analytika medziročne vyššie približne o 12 %.

"To by mohlo naznačovať, že významná časť nových nezamestnaných sa registrovala alebo aspoň dostala výpoveď už v mesiacoch marec - apríl a prítok nových nezamestnaných do evidencie by sa tak mohol v nasledujúcich mesiacoch znížiť. Stále však netušíme, aká veľká časť nezamestnaných využila možnosť dohody a okamžitého rozviazania pracovného pomeru a aká časť sa bude na úradoch hlásiť až po skončení výpovednej doby," podotkol Koršňák.

Zvyčajne v máji a júni zvyšujú štatistiky nezamestnaných aj čerství absolventi vysokých škôl, absolventi stredných škôl následne v septembri.

Skryť Vypnúť reklamu

"Na zmrznutom trhu práce si budú ťažšie hľadať uplatnenie, a tak na rozdiel od minulosti, keď významná časť prechádzala zo štúdia do pracovného pomeru plynulo bez registrácie na úradoch, je teraz možné očakávať, že čerství absolventi by mohli prispieť i k výraznejšiemu nárastu nezamestnanosti," očakáva Koršňák.

Miera nezamestnanosti by podľa neho mohla kulminovať v septembri, Koršňák odhaduje, že by mohla byť na úrovni okolo 9 % až 10 %.

"Následne by sa pod vplyvom zotavujúceho sa ekonomického rastu mohla začať veľmi pozvoľna znižovať. Recesia však zvyčajne zvyšuje i tlak na optimalizáciu a zefektívňovanie produkcie a vedie k zvýšeniu podielu rastu produktivity práce na ekonomickom raste. Z tohto dôvodu i napriek tomu, že v scenári recesie typu V očakávame, že ekonomika by sa mohla dostať na úrovne spred koronakrízy niekedy na prelome rokov 2021 až 2022, miera nezamestnanosti sa na úrovne z konca roka 2019 pravdepodobne nedostane skôr ako za štyri až päť rokov," predpokladá Koršňák.

Skryť Vypnúť reklamu

NBS odhaduje úbytok 46- až 100-tisíc miest

Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej poslednej strednodobej predikcii odhadovala, že v dôsledku recesie by mohlo na pracovnom trhu ubudnúť približne 46.000 až 100.000 pracovných miest.

"Tým by mohla miera nezamestnanosti atakovať v najhoršom scenári dvojciferné hodnoty. Pozitívnou správou však je, že prijaté fiškálne opatrenia sú zamerané na eliminovanie negatívnych dôsledkov na ekonomiku, predovšetkým posilnenie likvidity a udržanie zamestnanosti," konštatovala NBS s tým, že prijaté opatrenia by mohli zabrániť strate približne 50 000 pracovných miest.

Ak by neboli tieto opatrenia na Slovensku prijaté, v najhoršom scenári by podľa NBS bolo zamestnaných ľudí až o 150 000 menej.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v apríli tohto roka stúpla o 1,38 percentuálneho bodu na 6,57 %. Medziročne bola miera nezamestnanosti v minulom mesiaci vyššia o 1,67 percentuálneho bodu. Úrady práce evidovali na konci štvrtého mesiaca tohto roka 180 756 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s marcom ide o nárast o 37 763 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, v apríli stúpol o 45 966 osôb.

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci apríla tohto roka 204 480 osôb. Medzimesačne išlo o nárast o 33 613 osôb, v porovnaní s aprílom minulého roka je to viac o 38 224 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Najviac ľudí dôveruje Čaputovej, prepadli Matovič s Kollárom

Najviac ľudí nedôveruje Kotlebovi s Dankom, za nimi nasledujú Fico s Matovičom.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, vľavo predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci 4. septembra 2020.
Názory

Markéta Šichtařová: Prekvapivým dôsledkom covidu je rast nerovnosti v spoločnosti

Spravodlivosť a rovnosť sú voči sebe v protiklade. Rovnosť nie je spravodlivá a spravodlivosť sa prejavuje nerovnosťou. Zasahovanie vlád do ekonomiky pre koronakrízu nerovnosť v spoločnosti iba zvýši.

Koronavírus ovplyvňuje aj bývanie na internátoch.
Slovensko

Z opozície sa Pellegrinimu chyby v boji s koronavírusom kritizujú ľahko, hovorí Hrabko

"Keď ľudia vidia v televízii ústavných činiteľov, z ktorých jeden rúško má, druhý nemá a tretí ho má pod nosom, tak si potom povedia, že prečo by opatrenia mali rešpektovať oni," poznamenal publicista.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, druhý vľavo predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci.
Kresťanstvo

V kostoloch v červených okresoch platia obmedzenia pri sedení aj spievaní

Veriaci majú pri bohoslužbách sedieť šachovnicovo, platí zákaz spievania aj používania spoločných modlitebníkov a spevníkov.

ilustračné foto