SME
Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Markéta Šichtařová: To ako že návrat k Rakúsku-Uhorsku?

Štáty, ktoré si sú historicky blízke, cítia potrebu otvoriť svoje hranice a byť spolu.

Aj do Rakúska bude možné ísť od stredy na 48 hodín bez negatívneho testu a povinnej karantény pri návrate. Ilustračná fotografia.Aj do Rakúska bude možné ísť od stredy na 48 hodín bez negatívneho testu a povinnej karantény pri návrate. Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

Ministri zahraničia Rakúska a Česka a Slovenska údajne rokujú o otvorení hraníc. Vzájomných hraníc týchto troch krajín.

Námestník slovenských ministra Martin Klus to označil za mini Schengen, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na webe idnes.cz.

Slovenský podnikateľ maďarskej národnosti zase plánuje predstaviť spoločnú ligu Čechov, Slovákov, Rakúšanov a Maďarov. Vlastne takú rakúsko-uhorskú ligu.

To ako že snáď vstáva z mŕtvych Rakúsko-Uhorsko...?

Možno to nie je také bláznovstvo, ako to znie. Pandémia ukázala, že keď ide do tuhého, nadnárodné riadenie prestáva fungovať. Nie že by fungovalo konanie národné. Drie to. Ale stále to ide v porovnaní s celou EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Logicky. Pretože košeľa bližšia než kabát. A vlastný občan, ktorý vás volí, stále bližší než normovaný euroobčan, ktorý vás ako európskeho úradníka ani nevolí.

Reptém veľa na to, ako počas posledných dvoch mesiacov sprostosť z dielne vlády stíha ďalšiu sprostosť - ale je tu aspoň náznak pokusu riešiť to, čo je urgentné.

Riešiť to potrebné neumelecky a zle, ale riešiť. A nie riešiť nesmrteľnosť chrobáka v roku 2050 tak, ako sa to deje na úrovni nadnárodnej.

Korona ukázala, že akonáhle ide o život, nepoznajú národné štáty brata. A matka nepozná svoje deti.

Pretože Európa vážne neťahá za jeden povraz. Chýba spoločná idea aj cieľ. Juh je jednoducho po všetkých stránkach úplne iný ako sever.

Spomeňme, ako EÚ nedokázala pomôcť Taliansku. Došlo to tak ďaleko, že sa vedenie EÚ nakoniec muselo Taliansku ospravedlniť.

SkryťVypnúť reklamu

Korunu všetkému nasadila Európska komisia, ktorá sa začala zle voziť po nemeckom ústavnom súde, ktorý si "trúfol" popravde nahlas vysloviť, že konanie ECB je z pohľadu nemeckej ústavy čiastočne protiústavné.

Európska komisia začala pobúrene vyskakovať ako čertík z krabičky, že je rozhodnutie centrálnej úrovne nadradené nemeckému súdu.

(To by tak bolo, aby sa dovolilo otvoriť stavidlá ďalším národným ústavným súdom, ktoré by mohli začať nahlas vyslovovať pravdu a tým spochybňovať spoločnú európsku politiku.)

Zrazu sa ukazuje, že Európu je nutné držať dohromady ako jeden celok viac bičom než cukrom. Jej jednota začala byť presadzovaná. Nie je v tom však žiadny nacionalizmus, ktorý je mnohým odporcom tuhšej integrácie podsúvaný. (Alebo aspoň nie väčšinou.)

SkryťVypnúť reklamu

To len štáty, ktoré spolu nemajú skoro nič spoločné, na seba kašlú. A naopak štáty, ktoré si sú historicky blízke, cítia potrebu otvoriť svoje hranice a byť spolu.

Rakúsko-Uhorsko síce už neexistuje, ale svojím spôsobom žije v nás.

Nemusí sa nám to páčiť, ale sme si podobní. Máme rovnaké korene. Môj prvý rakúsky šéf mal české meno.

Kým Angličania alebo Škandinávci oslavujú Vianoce oveľa inak ako my, my v bývalom mocnárstva ich slávime podobne.

Máme obdobné uvažovanie. Žijeme rovnakým spôsobom. Máme podobnú architektúru. Viedeň je kópiou Prahy, len chýba kopec s Hradom. Alebo je skôr Praha kópiou Viedne, kde prebýva kopec nad riekou?

To je fuk, výsledok je rovnaký. Ale dom z Kodane alebo Amsterdamu by ste do Prahy nepresadili.

Rakúsko-Uhorsko však bolo v mnohom EÚ podobné: Dostalo pod jednu strechu mnoho národov. Vytvorilo jeden trh, čo mu dalo ekonomickú silu. A podobne ako EÚ aj ono si myslelo, že je veľmocou, než pochopilo, že skutočná veľmoc v Európe už nie je. Mocnárstvo bolo rovnako ako EÚ byrokratické a technologicky zaostávalo.

SkryťVypnúť reklamu

Pred pár rokmi prebehol prieskum, v ktorom 20% respondentov odpovedalo, že bolo chybou, že sa Rakúsko-Uhorsko rozpadlo. 41% opýtaných v inom prieskume zasa vyhlásilo, že by sme sa mali v jednom štáte lepšie.

To ukazuje, ako mizne aura medzivojnového Československa. Zrazu všetko vidíme triezvejšie a menej nacionalisticky.

Iste, diskusia o obnove Rakúska-Uhorska v pôvodnej podobe je fantasmagorická.

Ostatne podobne, ako v roku 1992 nešlo udržať Československo, nešlo v roku 1918 udržať Rakúsko-Uhorsko. Spoločnosť sa veľmi posunula, monarchia sa prežila. A napriek tomu...

Napriek tomu si nemožno nevšimnúť, že - minimálne niektoré - krajiny z bývalej monarchie spolu dnes celkom ochotne flirtujú.

Čo iné je spolupráca krajín V4, ako čiastočný prekryv s Rakúskom-Uhorskom?

SkryťVypnúť reklamu

Čo iné je úvaha o mini Schengene?

Pred nejakými 50 rokmi sa musela zdať bláznivá predstava, že vojnou rozhádaná Európa by raz mohla vytvoriť spoločnú menu a spoločnú úniu, v ktorej hlavné slovo bude mať porazené Nemecko.

Vážne je tak bláznivá predstava, že dejinami, jazykom i kultúrou spojené krajiny bývalej monarchie vytvoria za 30 rokov inú spoločnú menu a inú úniu?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu