SME
Nedeľa, 27. september, 2020 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Marian Kechlibar: Ako nahliadnuť do budúcnosti za pol bilióna eur

Pár poznámok k novému francúzsko-nemeckému plánu na podporu krajín postihnutých Covidom-19.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron. (Zdroj: SITA/AP)

Stimulačný program, ktorý predstavili francúzsky prezident Macron a nemecká kancelárka Merkelová, počíta s vydaním 500 miliárd eur na projekty v krajinách najviac postihnutých koronavírusovou epidémiou.

Fakticky ide hlavne o románske krajiny - Taliansko, Francúzsko a Španielsko. A fakticky by šlo o spoločné zadlženie všetkých krajín EÚ, aj keď podľa návrhu jednorazové, nie o trvalý mechanizmus generovania stále nových dlhopisov, píše marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Skryť Vypnúť reklamu

Plán už teraz narazil na odpor menších krajín, ktoré si v tlači vyslúžili trochu zavádzajúce pomenovanie "Frugal Four" (šetrná štvorka): Rakúsko, Holandsko, Dánsko a Švédsko.

Podľa rakúskeho kancelára Kurze zostáva ich pozícia nezmenená: nesmie ísť o darované peniaze. Ostatné krajiny zatiaľ lavírujú.

(Zavádzajúce preto, že z tejto štvorky iba Dánsko a Švédsko majú pomerne nízke štátne zadĺženie, obe okolo 35% HDP. Holanďania so svojimi 59% HDP sú presne na hrane maastrichtských kritérií, ak si ešte niekto na ten pradávny, zaprášený pojem vôbec spomína. A Rakúsko so 74% ten limit dokonca výrazne prekračuje. "Opatrná štvorka" by teda asi bolo presnejšie.)

Do istej miery ide o nahliadnutie do blízkej budúcnosti a do možných komplikácií, ktoré skrýva.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvý náhľad: po odchode Veľkej Británie z EÚ sa pomery zásadne zmenili a skoršia rovnováha síl zanikla.

Pred brexitom euronadšenci občas kritizovali Britániu z toho, že je brzdou ďalšej európskej integrácie. Ale brzda je nevyhnutným vybavením každého vozidla.

Bolo verejným politickým tajomstvom, že keď bolo potrebné zbrzdiť ambície Paríža a podobne, za skeptický postoj Britov sa rady schovávali ako menšie krajiny, tak niekedy aj Nemci samotní. Práve Českej republike toto manévrovanie veľmi vyhovovalo. Teraz už sa nie je za koho schovávať.

Spôsob dohodnutia súčasného plánu akoby potvrdzoval obavy, že v novej EÚ bez britskej účasti bude veľmi silná nemecko-francúzska os, ktorá už nebude mať dostatočnú protiváhu.

Aby to bolo možné dosiahnuť, je podľa Merkelovej nevyhnutná náležitá reakcia, ktorej súčasťou by mal byť aj časovo obmedzený záchranný fond. Síce sa na ňom budú musieť zhodnúť všetky členské krajiny dvadsaťsedmičky, kancelárka však verí, že keď Nemecko s Francúzsku dajú takýto impulz, nájdenie zhody to uľahčí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Musíme konať európsky, aby sme z tejto krízy vyšli dobre," podotkla.

"Národný štát sám nemá žiadnu budúcnosť," myslí si.

"Dať impulz" je veľmi diplomatická formulácia pre udávať takt. Spoločné rozhodnutia týchto dvoch najsilnejších štátov EÚ nebude pri absencii Británie v spolku možné nejako zásadne zabrzdiť alebo zmeniť, pretože dvadsať malých krajín nemá ani zďaleka tú silu ako dve veľké.

To je pravda a touto skutočnosťou sa zdôvodňuje význam existencie EÚ navonok, voči mocnostiam ako Čína, Rusko a USA. Ale ona samozrejme funguje aj vo vnútri tej únie samotnej. Uvidíme, ako dlho odmietavý postoj "opatrnej štvorky" vydrží.

Mimochodom, v tom vlákne pod Kurzovým tvítom mu hneď niekto hovorí, že tie štyri opatrné krajiny tvoria len osminu hospodárskej sily EÚ a že to je, ako by sa "chvost snažil vrtieť psom".

Skryť Vypnúť reklamu

Áno, je to len Twitter, nemusíme to brať smrteľne vážne, ale určitého bolestivého detailu sa ten chlapík predsa len dotkol.

Ani malé krajiny nechcú byť brané ako "chvost" nejakého veľkého psa a rady by si zachovali nejakú mieru svojbytnosti, vrátane rozhodovania o tom, na čo zo svojej kasy finančne prispejú a na čo nie.

Ak sa im to nebude dlhodobo dariť a budú všelijakými formami nátlaku nútené prispievať na cudzie živobytie, resentimenty porastú.

Druhý náhľad: schválne na chvíľu opomeňme otázku spoločného dlhu a pozrime sa na navrhovaný mechanizmus pomoci. On je zatiaľ trochu vágne formulovaný, zrejme preto, aby nikoho vopred neodradil. Ale hovorí sa o cielenom financovaní jednotlivých projektov, podobnom existujúcemu mechanizmu dotácií z kohéznych fondov EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Tu sa skrýva zaujímavé čertovo kopýtko, ktoré komentátori až doteraz prekvapivo ignorovali. Štandardné kohézne fondy sú známe tým, že sú papierovo náročné. Vybehať si na svoj projekt dotáciu z Bruselu znamená podstúpiť rad formalít a pár rokov si počkať, než peniaze dorazia.

To pritom nie je úplne samoúčelné cvičenie v byrokracii. Týmto spôsobom sa Brusel snaží chrániť európske peniaze pred príliš drzým rozkrádaním zo strany všelijakých krstných rodičov. Nie je to stopercentná ochrana, pretože na eurodotáciách zbohatol nejeden Agročert a čerpá ich aj talianska mafia, ale nejako to predsa len fungovalo.

V prípade finančného stimulu po ekonomickom prepade si však také mnohoročné preverovanie nemôžete dovoliť. Celý zmysel takýchto záchranných plánov je v tom, že tie peniaze dorazia rýchlo, než sa škody stanú príliš závažnými.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo teda musíte obetovať? Práve tie kontrolné mechanizmy, ktoré požierajú najviac úsilia a času.

Čo znamená, že v tomto polbilionovom pláne sa skrýva absolútne fantastický korupčný potenciál, ktorý nepôjde len tak odstrániť.

Ako zabrániť, aby príslušné dotácie neskončili u zombie firiem typu Alitalia (za viac ako 70 rokov svojej existencie bola v zisku jeden jediný rok) alebo pri rôznych kamarádov pána premiéra, keď nemáte čas na to, preverovať jednotlivé projekty?

Nezabránite ...

Trochu to pripomína práve vyššie spomínaná maastrichtské kritériá, ktoré slávnostne všetci podpísali a nakoniec sa pri zavedení eura veľmi nevynucovali, inak by nebolo čo zaviesť. Papier znesie mnohé a sám o sebe nič nevynúti.

Tretí náhľad: to, že odchodom Británie oslabil v Európe jej "sever", sa dlhodobo prejaví aj inak, než len dominanciou francúzsko-nemeckej osi. Južanov je teraz proporcionálne ďaleko viac než predtým.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sčítate obyvateľov Portugalska, Talianska, Španielska, Francúzska, Grécka a francúzsky hovoriacej časti Belgicka, dostanete cez 200 miliónov ľudí. Pričom jeden z tých štátov je práve Francúzsko, tvoriaci polovicu "francúzsko-nemeckej osi". Ak sa zhodnú všetky tieto štáty na niečom, majú v novej EÚ bez Británie ako blok veľkú váhu.

Pokiaľ nie je momentálny nemecký kancelár zrovna silná osobnosť, a to už dlhú dobu nie je, môže začať v rámci zachovania pokoja na prácu ustupovať požiadavkám takého bloku.

A ak ustupovať začne, nie je už v hre nikto ďalší porovnateľné váhy (Británia), kto by slúžil ako "odmietač poslednej záchrany".

Z občasných debát s priaznivcami európskej federalizácie som nadobudol dojem, že si myslia, že by v ich vysnívaných Spojených štátoch európskych samozrejme fungovalo šetrné germánske hospodárenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie som si istý, z čoho ten optimizmus čerpajú. Číselné pomery po brexite nahrávajú skôr tomu, aby v takej štruktúre zavládli "južanské" štandardy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Najviac ľudí dôveruje Čaputovej, prepadli Matovič s Kollárom

Najviac ľudí nedôveruje Kotlebovi s Dankom, za nimi nasledujú Fico s Matovičom.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, vľavo predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci 4. septembra 2020.
Názory

Markéta Šichtařová: Prekvapivým dôsledkom covidu je rast nerovnosti v spoločnosti

Spravodlivosť a rovnosť sú voči sebe v protiklade. Rovnosť nie je spravodlivá a spravodlivosť sa prejavuje nerovnosťou. Zasahovanie vlád do ekonomiky pre koronakrízu nerovnosť v spoločnosti iba zvýši.

Koronavírus ovplyvňuje aj bývanie na internátoch.
Slovensko

Z opozície sa Pellegrinimu chyby v boji s koronavírusom kritizujú ľahko, hovorí Hrabko

"Keď ľudia vidia v televízii ústavných činiteľov, z ktorých jeden rúško má, druhý nemá a tretí ho má pod nosom, tak si potom povedia, že prečo by opatrenia mali rešpektovať oni," poznamenal publicista.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, druhý vľavo predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci.
Kresťanstvo

V kostoloch v červených okresoch platia obmedzenia pri sedení aj spievaní

Veriaci majú pri bohoslužbách sedieť šachovnicovo, platí zákaz spievania aj používania spoločných modlitebníkov a spevníkov.

ilustračné foto