KARÁČÍ - Pri leteckom nešťastí, ktoré sa odohralo v piatok v juhopákistánskom meste Karáčí, zomrela aj herečka a predovšetkým známa modelka Zara Abidová.
Dvadsaťosemročná modelka mala na sociálnych sieťach desiatky tisíc sledujúcich, ktorí ju okamžite začali oplakávať, píše server lidovky.cz.
Mladá herečka mala podľa informácií z médií pri nehode lietadla pakistanských aeroliniek, pri ktorej zomrelo 97 ľudí, sedieť v 24. rade pri okienku.
Vracala sa z Láhauru, odkiaľ pochádzala, do metropoly Karáčí, kde mala byť súčasťou prehliadky prednej pakistanskej módnej značky Sana Safinaz. Do Láhaure predtým odcestovala nečakane kvôli smrti svojho strýka.
O úmrtí Abidovej informovala módna návrhárka Khadijah Shahová, ktorá uviedla, že dvadsaťosemročná dievčina bola "skvelá, pracovitá a profesionálna."
Po prvých správach o tom, že niektorí cestujúci pád lietadla prežili, dúfala Shahová, že by Zara Abidová mohla byť medzi nimi.
Nakoniec sa ukázalo, že preživšími sú riaditeľ pandžábskej banky Zafar Masuda a inžinier Muhammad Zubair.
Ten v rozhovore s Geo News uviedol, že sa pilot pokúsil pristáť, lietadlo sa dotklo zeme, ale bolo prinútené opäť vzlietnuť.
Po zhruba desiatich minútach pilot oznámil, že sa pokúsi pristáť druhýkrát a následne stroj havaroval, uviedol Zubair z nemocničného lôžka v civilnej nemocnici v Karáčí.
Na sociálnych sieťach sa okamžite rozbehla debata medzi ortodoxnými moslimami, či Abidová, ktorá pracovala ako modelka a herečka, bude mať právo dostať sa do islamského raja.

Shahová to označila za hanebné a uviedla, že Abidová bola lepší človek ako väčšina z tých, ktorí o nej diskutujú na internete.
"Nádherná, jemná duša," uviedla na adresu Abidovej návrhárka.
Abidová patrila v Pakistane medzi významné osobnosti a celebrity. Spolupracovala so značkami ako Wajahat Mansoor, Annus Abrar, Zaheer Abbas či Deepak a Fahad. Na sociálnych sieťach ju sledovalo niekoľko desiatok tisíc ľudí.
Lietadlo priletelo do Láhauru deň pred nehodou z ománskej metropoly Maskatu.
V technickej správe, o ktorej informoval pakistanský denník Dawn, sa uvádza, že sa pri kontrole nenašla žiadna závada motorov, pristávacieho zariadenia ani žiadneho hlavného systému stroja.
V technickej správe stojí, že stav oboch motorov je "uspokojivý" a že lietadlo prechádza pravidelnou údržbou. Pakistanský úrad pre civilné letectvo dal airbusu povolenie k letom do novembra tohto roku.
Výrobca, firma Airbus, vo svojom vyhlásení uviedol, že stroj bol v prevádzke od roku 2004, mal za sebou 25 860 letov a 47 100 letových hodín.
Spoločnosť ponúkla pomoc pri vyšetrovaní nehody.