SME
Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Belgický masaker alebo prečo práve Belgicko je na tom s koronavírusom najhoršie

Žiadne ochranné pomôcky, žiadny skríning a takmer žiadne testy - taká bola situácia v Belgicku uprostred najhoršej pandémie od španielskej chrípky. Všetko pre katastrofálne rozhodnutia vlády na čele s ľavicovou premiérkou.

Zdravotníci s pacientom v nemocnici Citadelle Chateau Rouge v meste Liége.Zdravotníci s pacientom v nemocnici Citadelle Chateau Rouge v meste Liége. (Zdroj: SITA/AP)

Na konečné hodnotenie toho, ako jednotlivé krajiny zvládli COVID-19, je ešte príliš skoro, ale jedna vec je istá: Belgicko je uprostred veľkého masakru, píše Drieu Godefridi v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute (napísaný bol 22.4. pozn. KW).

Všetko to začalo v roku 2015, keď sa vláda premiéra Charlesa Michela (dnešného predsedu Európskej rady) rozhodla zničiť celú belgickú "strategickú zásobu" 63 miliónov ochranných rúšok a respirátorov, a to vrátane drahocenných respirátorov typu FFP2, dohromady 1200 paliet starostlivo uložených a strážených armádou v kasárňach v Belgrade, predmestí Namure.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerka zdravotníctva Maggie De Block, ktorá je dodnes vo funkcii, túto akciu zdôvodnila tým, že ochranné pomôcky boli "po záruke".

"Ale tak to vôbec nebolo," uviedol zástupca odborového zväzu belgickej armády, "tieto ochranné rúška a respirátory boli spálené ... aby 'sa vytvoril priestor' pre ubytovanie utečencov."

V roku 2015 bolo Belgicko a Európa zaplavené migrantmi, ktorí prišli na pozvanie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, a na základe právnych predpisov EÚ a Európskeho dohovoru o ľudských právach ich nebolo možné odmietnuť.

Celá strategická zásoba bola teda spálená a nikdy nebola nahradená - toto bolo ďalšie rozhodnutie ministerka zdravotníctva De Block, čo vzhľadom k pravidelnosti epidémií a pandémií predstavuje zločin.

SkryťVypnúť reklamu

"Vládnuť, znamená predvídať," povedal Emile de Girardin (poznámka prekladateľa - francúzsky novinár a politik 1802 - 1881).

Keď sa teda pandémia koronavírusu rozšírila do Belgicka, nemala táto nešťastná krajina takmer žiadne rúška a respirátory - ani pre občanov, ani pre políciu, ani pre opatrovateľské domy a takmer žiadne ani pre nemocnice.

Pandémia vypukla najskôr v Taliansku. Severné Taliansko so svojimi silnými ekonomickými väzbami na Čínu (čínske textilné továrne a módny priemysel v Taliansku sú v rukách Číňanov) bola hlavným epicentrom pandémie v Európe.

31. januára 2020 Taliansko zakázalo lety z Číny - čo bolo bohužiaľ pre Taliansko príliš neskoro - a 21. februára už boli niektoré talianske mestá úplne izolované.

Mnoho Belgičanov, najmä v južnom Belgicku (Valónsko), má talianske korene a mnoho ďalších Belgičanov Taliansko miluje.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi 22. a 23. februárom teda desiatky tisíc Belgičanov odišli napriek vypuknutiu epidémie do Talianska na karnevaly aj kvôli tomu, že belgická vláda na nebezpečenstvo vôbec nereagovala.

Keď sa títo ľudia z Talianska vrátili, predovšetkým cez dve hlavné belgické letiská - Brusel Juh (Charleroi) a Brusel (Zaventem), nebola na letiskách vôbec žiadne zdravotná kontrola.

V skutočnosti boli títo ľudia vyšetrení pri prílete do Talianska, ale pri návrate do Belgicka už vyšetrení neboli.

Vtedy ministerka zdravotníctva Maggie De Block uviedla, že meranie teploty ľudí je zbytočné a že uzatvorenie hraníc nedáva žiadny zmysel: "Hranice vírus nezastaví."

Keď sa Dr. Marc Wathelet pokúsil upozorniť ministerku na riziká, Maggie De Block v tweete, ktorý už bol zmazaný, napísala, že "robí veľa kriku pre nič".

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že epidémia v Belgicku vypukla hlavne kvôli navrátilcom z Talianska.

Začiatkom marca vláda a jej premiérka Sophie Wilmes, ktorá je z rovnakej stredo-ľavej strany Mouvement Réformateur (Reformné hnutie) ako jej predchodca Charles Michel, nevideli žiadny problém v tom, aby sa Belgičania zúčastnili hromadných zhromaždení, ako boli napríklad realitný veľtrh Salon Batibouw alebo knižný veľtrh Foire du Livre, a samozrejme tiež akcií konaných pri príležitosti Medzinárodného dňa žien 8. marca.

V Taliansku k 8. marcu na COVID-19 zomrelo už 366 ľudí.

Keď sa premiérka Wilmes konečne 23. marca rozhodla konať formou smerníc, šlo hlavne o zákaz akejkoľvek iniciatívy súkromného sektora v oblasti ochranných pomôcok a liekov: vláda musela túto záležitosť vziať do svojich rúk.

SkryťVypnúť reklamu

Títo profesionálni politici a ich "odborníci" ale bohužiaľ nemajú dostatočné skúsenosti v oblasti medzinárodného obchodu.

Prvá dodávka respirátorov a rúšok objednaná belgickou vládou nebola nikdy doručená. Respirátory z druhej objednávky boli veľmi účinné, ale iba ako filtre pre prípravu kávy.

Keď sa jeden belgický podnikateľ chopil iniciatívy a objednal milióny respirátorov, ktoré chcel dodať úradom, bol nazvaný "podvodníkom" - bez dôkazov - s argumentom "Hej, toto je núdzová situácia, nemáme čas na dôkazy!"

Začiatkom apríla, teda dva mesiace po tom, čo sa pandémia rozšírila po Európe, v Belgicku stále neboli k dispozícii takmer žiadne ochranné pomôcky, a to ani pre profesionálnych zdravotníkov, ktorí denne čelili riziku, a už vôbec nie pre bežných občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Neboli k dispozícii žiadne respirátory a rúška, a tak vláda vydala vyhlásenie, že žiadne rúška vlastne nie sú potrebné.

Tento vrchol neschopnosti belgickej vlády je stále možné nájsť na osobnom webe ministerky zdravotníctva Maggie De Block: "Nosenie rúšok za účelom ochrany pred koronavírusom nemá zmysel..."

V boji s vírusom je ďalším dôležitým bodom vedľa ochranných pomôcok tiež testovanie, čo uznala aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Testy možno jednoducho vyvinúť a vyrobiť a sú základným pilierom účinnej reakcie na akúkoľvek pandémiu.

Medicínske možnosti Belgicko sú obrovské - nemocnice, lekári, verejné a súkromné ​​laboratóriá a obrovské súkromné ​​farmaceutické a chemické spoločnosti - a verejné výdavky na zdravotníctvo patria k najvyšším na svete.

SkryťVypnúť reklamu

Belgická vláda tak mala príležitosť napraviť v oblasti testovania svoju zločineckú neschopnosť pri nákupe respirátorov.

Bohužiaľ sa však stal presný opak. Vláda udelila de facto monopol na tieto testy laboratóriu istého Marca Van Ransta z Katolíckej univerzity v Leuvene (Leuvene).

Pre toto rozhodnutie neexistuje žiadny logický dôvod a účinok bol úplne rovnaký ako u respirátorov: vylúčenie súkromného sektora a obmedzený počet testov, ktorých bol preto od prvého dňa krutý nedostatok.

Toto rozhodnutie je o to prekvapivejšie, keď človek vie, že Van Ranst nie je len lekár, ale že je tiež aktívny v politike.

Ako nadšený komunista, ktorý nenávidí Izrael, kedysi hovoril o "Gazacauste" a bol na toto slovo veľmi hrdý. To je muž, ktorý bol korunovaný na "Mr. Test" pre celé Belgicko.

SkryťVypnúť reklamu

Keď súkromné spoločnosti vyvinuli nové metódy testovania, tak belgická vláda okamžite vydala nové rozhodnutie, ktoré zakázalo v celej krajine ich použitie s odôvodnením, že nemusia byť stopercentne spoľahlivé.

Žiadne ochranné pomôcky, žiadny skríning a takmer žiadne testy - taká bola situácia v Belgicku uprostred najhoršej pandémie od španielskej chrípky, ktorá prebehla v roku 1918.

Táto dramatická situácia nastala len kvôli zlým rozhodnutiam belgickej vlády.

Keď premiérka Wilmes prerušila monopol, ktorý de facto vytvorila, čo umožnilo vykonávať viac testov súkromnými spoločnosťami, ako je napríklad GSK, bolo už príliš neskoro.

Týmto však, bohužiaľ, smutný príbeh zločinnej neschopnosti ešte neskončil. Najväčší prúser mal ešte len prísť.

Keď belgická vláda videla situáciu v Taliansku a Alsasku (Francúzsko), kde boli niektoré nemocnice dočasne ochromené pacientami s koronavírusom, prijala opatrenia, ktoré boli - videné spätne - pravdepodobne najhorším rozhodnutím od roku 1945.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia nakazení vírusom v domovoch pre seniorov, museli zostať v týchto opatrovateľských domovoch. Títo úbohí starí ľudia s COVIDOM-19 nesmeli byť hospitalizovaní.

V kombinácii s absenciou respirátorov a testov malo toto nariadenie katastrofické následky - smrť, smrť a ďalšiu smrť.

V Belgicku sa teraz hovorí nie o jednej, ale o dvoch epidémiách.

Jednej v bežnej populácii a druhej v domovoch pre seniorov.

Je tragické, že takmer k 50% úmrtiam na COVID-19 v Belgicku došlo v domovoch s opatrovateľskou službou.

Cez hrdinské úsilie ich zamestnancov sú dnes domovy s opatrovateľskou službou v skutočnosti smrteľnými pascami.

Starí ľudia umierajú vo svojich izbách sami a nemôžu sa naposledy rozlúčiť so svojou rodinou, aby sa predišlo nakazeniu ich blízkych - to je ďalšie nariadenie belgickej vlády, ktoré bolo prijaté, zrušené a potom znovu vydané.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadne ochranné pomôcky, žiadne testy a domovy s opatrovateľskou službou ako smrtiaci pasce.

Tým sa vysvetľuje, prečo je Belgicko na prvom mieste vo svetovom rebríčku počtu úmrtí na COVID-19 v prepočte na tisíc obyvateľov - Belgicko má 10-krát vyššiu úmrtnosť než Nemecko. [1]

Tento belgický masaker je dôsledkom tragickej neschopnosti belgických vládnucich "elít". A bolo možné tomu zabrániť.

***

[1] Neuveriteľná Maggie De Block oznámila, že "prepočíta" úmrtia v domovoch s opatrovateľskou službou, pretože niektorí ľudia boli do štatistík zahrnutí, aj keď u nich len bolo "podozrenie" na koronavírus. "Podozrivé prípady" však do svojich štatistík zahŕňalo aj mnoho ďalších krajín - a to vrátane USA.

SkryťVypnúť reklamu

Drieu Godefridi je belgický spisovateľ, liberál podľa klasickej definície, a zakladateľ l'Institut Hayek v Bruseli. Obdržal doktorát filozofie na Sorbonne v Paríži a venuje sa investíciám do európskych spoločností.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu