SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Úspešná budúcnosť čaká len tie národy, ktoré sa vedia vysporiadať aj s temnými kapitolami svojej minulosti, hovorí Kollár

Predseda Národnej rady dnes spolu s predstaviteľmi Gréckokatolíckej cirkvi odhalil v Leopoldove pamätnú tabuľu biskupovi blahoslavenému P. P. Gojdičovi.

Podpredseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Igor Rintel, predseda Národnej rady Boris Kollár a prešovský arcibiskup Ján Babjak.Podpredseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Igor Rintel, predseda Národnej rady Boris Kollár a prešovský arcibiskup Ján Babjak. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Predseda Národnej rady SR Boris Kollár dnes spoločne s predstaviteľmi Gréckokatolíckej cirkvi odhalil na budove ÚVTOS v Leopoldove pamätnú tabuľu gréckokatolíckemu biskupovi blahoslavenému P. P. Gojdičovi.

Stalo sa tak pri príležitosti 60. výročia jeho mučeníckej smrti v tejto väznici.

Predseda NR SR dnes zároveň v čase 70. výročia zákazu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku vyjadril Gréckokatolíckej cirkvi oficiálne ospravedlnenie za jej vtedajšie protizákonné zrušenie.

Z pozície predsedu parlamentu sa B. Kollár ospravedlnil aj všetkým ľuďom, ktorých základné práva boli v tom čase významne poškodené štátnou mocou.

Dnešné slávnostné odhalenie pamätnej tabule blahoslavenému gréckokatolíckemu biskupovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi sa uskutočňuje v čase 70. výročia zrušenia Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu, tzv. Prešovského soboru.

Skryť Vypnúť reklamu

Mnohí gréckokatolícki kňazi a biskupi vtedy skončili v leopoldovskom väzení. Medzi nimi aj biskup Pavol Peter Gojdič, ktorý v ňom pred šesťdesiatimi rokmi aj zomrel.

Predseda parlamentu B. Kollár v tejto súvislosti pripomenul, že v dobe, keď samotný štát skĺzne z cesty slušnosti, spravodlivosti a ľudskosti, ocitnú sa za múrmi väzníc nielen páchatelia zločinov, ale aj tí, ktorí si zaslúžia tie najvyššie pocty.

„Dnes myslíme a vzdávame pocty obzvlášť jednému z nich. A to biskupovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi, ktorý v tomto väzení zomrel pred šesťdesiatimi rokmi, pretože zostal verný všetkému, čo tvorilo jeho životné hodnoty,“ povedal vo svojom príhovore šéf NR SR Boris Kollár.

Vyzdvihol v ňom aj Gojdičov vrodený zmysel pre spravodlivosť a odvahu, pre ktoré si biskup P. P. Gojdič dobrovoľne vybral vlastné utrpenie, aby zachránil životy mnohých židov pred istou smrťou v koncentračných táboroch.

Skryť Vypnúť reklamu

„Biskup Pavol Peter Gojdič ohrozil vlastný život, aby zachránil blížneho. To neurobil každý jeden duchovný,“ zdôraznil B. Kollár.

Aj keď biskup P. P. Gojdič a Gréckokatolícka cirkev na Slovensku už boli rehabilitovaní, predseda parlamentu dnes uskutočnil ešte ďalšie významné gesto.

„Ako predseda NR SR vyjadrujem oficiálne ospravedlnenie Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku za protizákonné a nedemokratické postavenie mimo zákona pred sedemdesiatimi rokmi.“

Predseda parlamentu B. Kollár sa dnes pri príležitosti týchto dvoch významných výročí ospravedlnil aj všetkým slovenským občanom, ktorým vtedajšia štátna moc odňala práva, ukradla majetok, zbavila dôstojnosti a vzala im to najcennejšie - život.

Predsedovi Národnej rady SR poďakoval za jeho dnešné slová aj prešovský arcibiskup a metropolita Mons. ThDr. Ján Babjak, ktorý sa taktiež zúčastnil odhalenia pamätnej tabule biskupovi P. P. Gojdičovi.

Skryť Vypnúť reklamu

„Zo srdca som vďačný predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi, že svojím príhovorom dal morálnu satisfakciu veľkej neprávosti, ktorá sa stala v našom štáte pred sedemdesiatimi rokmi.“

Slávnostného odhalenia pamätnej tabule blahoslavenému biskupovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi v ÚVTOS v Leopoldove sa dnes zúčastnili aj Igor Rintel, podpredseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR, spolu s predsedom Trnavského kraja Jozefom Viskupičom a rektorom Trnavskej univerzity Reném Bílikom.

Životu významnej osobnosti biskupa P. P. Gojdiča bude venovaná aj popoludňajšia online konferencia, ktorá sa taktiež uskutoční pod záštitou predsedu NR SR Borisa Kollára.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

3 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

2 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

8 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

5 h