SME
Štvrtok, 2. júl, 2020 | Meniny má BertaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Markéta Šichtařová: Zaplaťpánboh za českú korunu

Sociálnymi sieťami aj médiami sa zhruba od roku 2019 šíria grafy, ktoré majú vyvolať dojem, aká tragédia v Česku nastala tým, že neprijalo euro rovnako ako Slováci. Opak je pravdou.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

Českým Facebookom a ďalšími sociálnymi sieťami aj médiami sa zhruba od roku 2019 šíria profesionálne spracované grafy, ktoré majú vyvolať dojem, aká tragédia v ČR nastala tým, že ČR neprijala euro rovnako ako Slováci.

Grafy majú "odborne" kvantifikovať, ako sme sami seba podrazili tým, že máme korunu, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na webe idnes.cz.

Jeden z týchto propagačných grafov ukazuje, ako prijatie eura údajne akcelerovalo na Slovensku rast HDP.

Graf ukazuje, že od chvíle, keď Slováci prijali euro, až do roku 2019 rástla ich ekonomika v priemere o 2,17%, zatiaľ čo tá česká rástla len o 1,34%.

Skryť Vypnúť reklamu

Na prvý pohľad z toho vyplýva, že euro Slovákom pomohlo. Niektorí diskutujúci to pod príslušnými grafy jasne "pochopili" a v diskusii odporcov eura označujú za "euroluhárov".

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Graf je navyše doplnený o štatistiku objemu vývozu, ktorá ukazuje, ako po zavedení eura vývoz zo Slovenska rastie, takže má byť evidentné, že práve vďaka euru Slováci vyvážajú viac.

Tak ja vám, pekne prosím, niečo poviem: Je to absolútne profesionálne, účelové a zámerné vytváranie zvlnenie dát. Podané natoľko sugestívne a profesionálne, že dokáže zmiasť mnohého človiečika. Čo je napokon cieľom. Takže teraz späť do reality.

Tak po prvé: Slovensko rástlo rýchlejšie ako Česko už pred zavedením eura. Rozdiel v rastoch ČR a Slovenska bol dokonca pred zavedením eura vyšší ako po jeho zavedení.

Skryť Vypnúť reklamu

V rokoch 2000 až 2008 rástlo Slovensko v priemere o 5,7%, zatiaľ čo ČR o 4,3% a Poľsko len o 4,2%.

Po zavedení eura Slovensko spomalilo, a spomalilo viac než Česko. Prvý "argument" je chybný.

Po druhé: Slovenský export nevzrástol kvôli euru, ale kvôli postaveniu niekoľkých automobiliek. Vďaka nim vzrástla produkcia áut na hlavu na Slovensku na najvyššiu úroveň na svete.

O vzniku automobiliek bolo pritom rozhodnuté ešte pred zavedením eura. Automobilky nešli na Slovensko kvôli euru, ale kvôli tamojšej lacnej pracovnej sile a vysokej nezamestnanosti. Druhý "argument" je chybný tiež.

Ak by niekto predsa považoval dané grafy za argument pre prijatie eura, vrelo mu odporúčam pridať ešte graf poľský.

Priemerný rast Poľska v rokoch 2009 až 2018 totiž činí 3,5%, zatiaľ čo slovenský len 2,3%.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže dovedené do absurdna, mohli by sme povedať: Česko platiace korunou rastie dlhodobo pomalšie ako Slovensko platiace eurom, a to zase pomalšie ako Poľsko platiaci zlotými.

Ak je toto pre niekoho argument v prospech eura proti korune, mali by sme zrejme prijať zlotý, nie? Presne k takej - zjavne prihlúplej - úvahe totiž "argument" postavený na porovnaní dvoch grafov vedie.

Ovšem férové ​​je povedať, že celá táto hlúpučká debata o eure nie je vôbec ekonomická, je totiž celá spolitizovaná a prelezená lobingom až na povalu.

Veľkou mierou ju priživujú niektoré neziskovky, ktoré zámerne využívajú mätúce "argumenty". Skrátka akonáhle ide o euro, mnoho ľudí prestáva myslieť a nechajú sa opiť rožkom a emóciami.

Posledné týždne však celú túto diskusiu zásadne rozsekli - teda minimálne pre toho, kto je ochotný zapojiť myslenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Pandémia všetky dlhodobé trendy a dlhodobé porovnanie zmazala.

Prišiel štartový výstrel - a ukázalo sa, ako si ktorá ekonomika dokázala s týmto maglajzom poradiť.

Už žiadne story o tom, ako porovnávame neporovnateľné, nehrajú rolu. Prišiel šok a ukázalo sa. A ako si teda poradili korunoví Česi verzus euroví Slováci?

Česká korunová ekonomika v prvom kvartáli medziročne klesla o 2,2%. Tá slovenská eurová poklesla o 3,9%.

Český korunový priemysel v marci reálne medziročne poklesol "len" o 10,8%.

Slovenský eurový priemysel v rovnakom období prepadol o 19,6%.

Dôvod? Ony slávne automobilky. Áno, tie automobilky, kvôli ktorým Slovensko v grafe tak bravúrne vyvážalo, a ktoré nemali nič spoločné s eurom.

Česká korunová nezamestnanosť v apríli vzrástla na 3,4%. Slovenskáé eurová nezamestnanosť v rovnakej dobe vzrástla na 6,57%.

Skryť Vypnúť reklamu

A to "najlepšie". Slovensku s jeho eurom, ktoré malo byť "zárukou kvality", v priebehu koronavírusu musela ratingová agentúra znížiť rating, teda hodnotenie "kvality a spoľahlivosti".

Česko s korunou - si rating drží.

Zaplaťpánboh za českú korunu. Keby sme mali rovnako agilných politikov ako na Slovensku a aktivisticky sa hnali do eurozóny, nemali by sme v časoch ťažkých menu, ktorá dokáže báječne a učebnicovo oslabiť presne v tom okamihu, keď potrebujeme vankúš.

A ktorá naopak dokáže rovnako tak učebnicovo posilniť (teda ak sa do nej zrovna nemontuje Česká národná banka), keď naopak v časoch dobrých potrebujeme pravý opak, aby sme rýchlejšie doháňali západné krajiny.

Práve teraz, v časoch koronavírusových, sa ukazujú cisárove nové šaty aj nahosť eura.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Ruskí voliči schválili zmeny ústavy, aktivisti poukazujú na nezrovnalosti

Putin môže byť pri moci až do roku 2036.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Ekonomika

Mladí ľudia by mali do druhého piliera vstupovať automaticky, odporúča analýza NBS

Súčasní sporitelia by sa mali podľa analýzy presunúť do agresívnejších stratégií v závislosti od ich veku, pričom by mali možnosť požiadať o ponechanie v čisto dlhopisovom fonde.

Väčšina správcov podielových fondov neplánuje, že terajšie korunové fondy po prijatí eura zruší.
Slovensko

Hrabko: Koaličné strany vyjadrenia na adresu Kollára nedomysleli

Odchod niektorého člena z vládnej koalície pre študentskú prácu predsedu parlamentu podľa Hrabka nedáva politickú logiku a nie je naň dôvod.

Richard Sulík (SAS), Veronika Remišová (Za ľudí), Igor Matovič OĽaNO) a Boris Kollár (Sme rodina)
Slovensko

Klub SaS vyzval Kollára, aby odstúpil z funkcie predsedu parlamentu

Kollár berie výzvu na vedomie. Pred stretnutím s klubom SaS pripustil, že ak by mal odísť z funkcie, hnutie Sme rodina by mohlo opustiť aj vládnu koalíciu.

Boris Kollár stále tvrdí, že svoj titul získal v súlade so zákonom.