SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Na súde pokračuje pojednávanie v kauze kontroverzných šekov, prišiel aj Kotleba

Predseda ĽSNS trvá na tom, že ľuďom dával skutočné peniaze a nie symboly. Osoby, ktorým poskytol dotácie, si podľa výpovedí neuvedomovali problematickosť súm.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba.Predseda ĽSNS Marian Kotleba. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo )

PEZINOK - Vo štvrtok pokračuje na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) pojednávanie s obžalovaným predsedom opozičnej ĽSNS Marianom Kotlebom v kauze kontroverzných šekov. Na pojednávaní je prítomný aj samotný Kotleba.

Ten trvá na tom, že aj prostredníctvom šekov, pre ktoré stojí pred súdom, poskytoval ľuďom skutočné peniaze, ktoré im pomohli.

Uviedol to dnes v reakcii na viacero svedeckých výpovedí z prípravného konania.

Osoby, ktoré dostali od Kotlebu alebo jeho politickej strany finančnú pomoc, v nich väčšinovo uvádzali, že si neuvedomovali problematickosť poskytovaných finančných súm.

„Vnímali to ako reálnu finančnú pomoc a nie ako nejaké extrémistické symboly, ako to vidí prokurátor,“ uviedol Marian Kotleba.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň kritizoval policajného vyšetrovateľa a prokurátora, že v dokumentoch, ktoré sú súčasťou súdneho spisu, často neuvádzali odovzdanú sumu „1488 eur“, ale „14 88“, teda s medzerou a bez meny.

Predseda ĽSNS tiež zdôraznil, že obdarované osoby žili často v zložitej situácii, napríklad mali postihnuté deti a z iných miest, vrátane štátu, im pomoc neprišla.

„Kým fašisti alebo nacisti zdravotne hendikepovaných prenasledovali, alebo likvidovali, naša strana im pomáha,“ vyhlásil.

V kauze Kotlebových šekov sa naposledy predseda ĽSNS nedostavil s tým, že si musel plniť povinnosti v parlamente.

Vtedy nedal súhlas na konanie v neprítomnosti, a tak samosudkyňa Ružena Sabová odročila pojednávanie na štvrtok a piatok.

Na štvrtkové pojednávanie nie sú predvolaní žiadni svedkovia.

Skryť Vypnúť reklamu

Viacerí členovia politickej strany Kotlebovci - Ľudová strana naše Slovensko (ĽSNS) vo veci sporných šekov na 1488 eur, v ktorej je stíhaný predseda strany Marian Kotleba, odmietli vypovedať.

Vyplýva to zo zápisníc o výsluchoch svedkov pred policajným vyšetrovateľom, ktoré dnes prečítala samosudkyňa Špecializovaného trestného súd v Pezinku Ružena Sabová.

Podľa zápisníc ešte z roku 2017 v tejto veci využili svoje právo nevypovedať napríklad súčasný europoslanec Milan Uhrík, alebo poslanci Milan Mazurek, Peter Krupa, Stanislav Drobný či Rastislav Schlosár.

Na súde sa momentálne čítajú aj ďalšie zápisnice z prípravného konania, pričom väčšinou ide o výpovede ľudí, ktorí v minulosti obdržali finančné dotácie od Banskobystrického samosprávneho kraja.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj verdikt Najvyššieho súdu

Prokuratúra zahrnula medzi dôkazy aj verdikt Najvyššieho súdu (NS) SR o rozpustení Slovenskej pospolitosti - národnej strany.

Rozhodnutie o rozpustení strany z roku 2006 tak dnes pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku prečítal prokurátor.

Najvyšší súd vo verdikte o rozpustení strany konštatoval rozpor stanov, programu a činnosti strany s právnym poriadkom SR.

Ako problematické videl predovšetkým zámer budovať stavovský štát alebo „princíp reciprocity“ v prístupe k národnostným menšinám.

Obžalovaný Marian Kotleba bol štatutárom a „vodcom“ rozpusteného subjektu. Na dnešnom pojednávaní však zdôraznil, že verdikt bol vynesený 12 rokov pred skutkom, za ktorý je obžalovaný a tieto dve veci spolu nemajú nič spoločné.

Následne on sám prečítal rozhodnutie NS SR, ktorým minulý rok odmietol rozpustenie ĽSNS.

Súd sa dnes takisto opätovne zaoberal problematikou výsluchu manželov Mariána a Silvie Koleňovcov. Ide o jednu z rodín, ktorej Kotleba odovzdal šek so sumou, ktorá je podľa orgánov činných v trestnom konaní spojená s extrémizmom.

Skryť Vypnúť reklamu

Manželia svoju neúčasť na súde ospravedlnili z dôvodu nutnosti starostlivosti o svoje postihnuté deti.

Keďže obhajoba trvá na vypočutí týchto svedkov, navrhla súdu, aby sa úkon vykonal čo najbližšie k ich bydlisku, konkrétne v priestoroch Okresného súdu v Námestove.

Podľa prokuratúry by zase títo svedkovia mohli vypovedať prostredníctvom telemostu.

Samosudkyňa zatiaľ v tejto veci nerozhodla, pripustila však, že súd môže vykonávať úkony aj mimo svojich priestorov.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici.

Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Prokurátor Tomáš Honz označil na januárovom pojednávaní v tejto veci číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov.

Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora.

Samosudkyňa, ktorá v tomto prípade rozhoduje, Ružena Sabová, zase skonštatovala, že skutok je možné stíhať aj podľa prísnejšej kvalifikácie, konkrétne ako založenie a propagovanie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Škola, na ktorej strieľala žiačka 6. triedy.

Je požehnaním, že ranení nie sú v ohrození života, povedal lekár.

3 h
Ilustračné foto.

V počte obetí pomernom na počet obyvateľov je Slovensko za posledné dva týždne na piatom mieste v Európskej únii. V počte nových prípadov sme na tom oveľa lepšie.

5 h
Ilustračné foto.

Spolu vyšetrili vyše 86-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

7 h
Minister Lengvarský a Ján Mikas.

Od 10. mája bude stále platiť zákaz vychádzania po 21:00, podmienky pre fungovanie fitnescentier, ako aj gastroprevádzok ostávajú nezmenené. „Naším cieľom je postupne otvoriť veci, ktoré sa otvoriť dajú bez epidemiologického rizika,” konštatoval Mikas.

8 h