SME
Nedeľa, 20. september, 2020 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Klaus kritizuje krízový plán Európskej komisie. Označil ho za prostriedok k centralizácii únie

"Je isté, že tieto vypožičané peniaze nepovedú k prosperite krajín EÚ ani k oživeniu ekonomík postihnutých epidémiou a reštrikciami," poznamenal.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: TASR)

PRAHA - Bývalý prezident Václav Klaus a jeho inštitút vyzvali vládu, aby nedovolila prijatie plánu Európskej komisie na rozdelenie peňazí v súvislosti s riešením následkov krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu.

Uviedli to vo vyhlásení, ktoré poskytli ČTK. Za plánom vidia prostriedok k novej fáze centralizácie Európskej únii alebo k posilneniu politickej únie, píše server lidovky.cz.

Európska komisia vo štvrtok predstavila návrh, podľa ktorého by medzi členské krajiny rozdelila 750 miliárd eur na obnovu ich ekonomík zasiahnutých krízou okolo pandémie nového koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Peniaze si chce únia požičať na finančných trhoch, čo by znamenalo dlhodobé zadlženie. Česko by z mimoriadneho balíka malo dostať takmer 20 miliárd eur, Slovensko zhruba 8 milárd.

"Celý plán je výzvou na opustenie ekonomickej racionality, je krokom znamenajúcim rezignáciu na uplatňovanie akýchkoľvek rozumných hospodárskych kritérií. Má byť prostriedkom k novej fáze centralizácie EÚ, k financovaniu veľmi sporných zámerov a v neposlednom rade k posilneniu politickej únie," uviedol Klaus a jeho spolupracovníci.

Realizácia plánu podľa nich bude ďalším krokom k vytvoreniu európskeho superštátu.

"Plán operuje s obrovskými sumami, ale neprináša žiadne dodatočné finančné zdroje. Ide len o presuny našich peňazí, nie o obdobu Marshallovho plánu, ktorý prinášal peniaze, zvonku '," uviedli.

Skryť Vypnúť reklamu

Plán podľa nich povedie k masívnemu dlhu na desiatky rokov.

"Navyše je isté, že tieto vypožičané peniaze nepovedú k prosperite krajín EÚ ani k oživeniu ekonomík postihnutých epidémiou a reštrikciami," poznamenal.

Autori vyhlásenia sú presvedčení, že únijné finančné injekcie povedú k "zakonzervovaniu neefektívnych štruktúr, spomalia prirodzené očistné procesy v ekonomike a pokrivia racionálnu alokáciu zdrojov ich presmerovávaním k byrokraticky a ideologicky motivovaným projektom".

Zároveň uviedli, že sa Brusel snaží peniaze presunúť k stagnujúcemu juhu Európy a prispieť tak k jeho udržanie v EÚ.

"Nemôže nám ísť len o viac či menej peňazí pre Českú republiku, ale o celkovú ekonomickú a politickú škodlivosť projektu," poznamenali.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyzvali preto vládu, aby prijatie projektu nedovolila a na Európskej rade sa proti nemu postavila.

Plán vo štvrtok kritizoval premiér Andrej Babiš (ANO). Zásadne odmieta napríklad to, aby vo vzorci hrala veľkú úlohu nezamestnanosť.

Únijné štáty, ktorým sa darí držať aj v kríze nízku nezamestnanosť, by za to nemali byť sankcionované, uviedol.

Podľa ministra zahraničia Tomáša Petříčka (ČSSD) by ČR mala hľadať konštruktívny kompromis.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V koalícii zatiaľ nie je dohoda, ako budú hlasovať o návrhu o sprísnení interrupcií

Poslanci OĽaNO chcú v novele presadiť, aby mala žena dlhší čas na premyslenie si umelého prerušenia tehotenstva, namiesto 48 hodín navrhujú 96.

Slovensko

Na mieste Babiša by som krehkosť Matovičovej koalície neriešil, myslí si Hrabko

Zaradenie Česka medzi červené krajiny je podľa neho správne. "Situácia je tam naozaj hustá, Česko to nestíha. Leto zanedbali úplne. My sme mali obmedzenia aj cez leto, oni ich nemali," konštatoval publicista.

Český premiér Andrej Babiš.
Slovensko

Matovič: Moja manželka nemala v Arca Capital vložené ani jedno euro

Premiér poukázal na to, že jeho manželka má tri zmenky v Arca Investments, každú vo výške 200 000 eur. Dôkazy nechce predložiť, z klamstiev obvinil Smer-SD, Hlas-SD a Pentu.

Igor Matovič a jeho manželka.
Slovensko

Gröhling: Ministerstvo školstva zavedie novinku vo financovaní vysokých škôl

Rezort školstva plánuje zaviesť systém výkonnostných zmlúv. Ten by mal platiť od roku 2021.

Minister školstva Branislav Gröhling.