SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Klaus kritizuje krízový plán Európskej komisie. Označil ho za prostriedok k centralizácii únie

"Je isté, že tieto vypožičané peniaze nepovedú k prosperite krajín EÚ ani k oživeniu ekonomík postihnutých epidémiou a reštrikciami," poznamenal.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: TASR)

PRAHA - Bývalý prezident Václav Klaus a jeho inštitút vyzvali vládu, aby nedovolila prijatie plánu Európskej komisie na rozdelenie peňazí v súvislosti s riešením následkov krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu.

Uviedli to vo vyhlásení, ktoré poskytli ČTK. Za plánom vidia prostriedok k novej fáze centralizácie Európskej únii alebo k posilneniu politickej únie, píše server lidovky.cz.

Európska komisia vo štvrtok predstavila návrh, podľa ktorého by medzi členské krajiny rozdelila 750 miliárd eur na obnovu ich ekonomík zasiahnutých krízou okolo pandémie nového koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Peniaze si chce únia požičať na finančných trhoch, čo by znamenalo dlhodobé zadlženie. Česko by z mimoriadneho balíka malo dostať takmer 20 miliárd eur, Slovensko zhruba 8 milárd.

"Celý plán je výzvou na opustenie ekonomickej racionality, je krokom znamenajúcim rezignáciu na uplatňovanie akýchkoľvek rozumných hospodárskych kritérií. Má byť prostriedkom k novej fáze centralizácie EÚ, k financovaniu veľmi sporných zámerov a v neposlednom rade k posilneniu politickej únie," uviedol Klaus a jeho spolupracovníci.

Realizácia plánu podľa nich bude ďalším krokom k vytvoreniu európskeho superštátu.

"Plán operuje s obrovskými sumami, ale neprináša žiadne dodatočné finančné zdroje. Ide len o presuny našich peňazí, nie o obdobu Marshallovho plánu, ktorý prinášal peniaze, zvonku '," uviedli.

Skryť Vypnúť reklamu

Plán podľa nich povedie k masívnemu dlhu na desiatky rokov.

"Navyše je isté, že tieto vypožičané peniaze nepovedú k prosperite krajín EÚ ani k oživeniu ekonomík postihnutých epidémiou a reštrikciami," poznamenal.

Autori vyhlásenia sú presvedčení, že únijné finančné injekcie povedú k "zakonzervovaniu neefektívnych štruktúr, spomalia prirodzené očistné procesy v ekonomike a pokrivia racionálnu alokáciu zdrojov ich presmerovávaním k byrokraticky a ideologicky motivovaným projektom".

Zároveň uviedli, že sa Brusel snaží peniaze presunúť k stagnujúcemu juhu Európy a prispieť tak k jeho udržanie v EÚ.

"Nemôže nám ísť len o viac či menej peňazí pre Českú republiku, ale o celkovú ekonomickú a politickú škodlivosť projektu," poznamenali.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyzvali preto vládu, aby prijatie projektu nedovolila a na Európskej rade sa proti nemu postavila.

Plán vo štvrtok kritizoval premiér Andrej Babiš (ANO). Zásadne odmieta napríklad to, aby vo vzorci hrala veľkú úlohu nezamestnanosť.

Únijné štáty, ktorým sa darí držať aj v kríze nízku nezamestnanosť, by za to nemali byť sankcionované, uviedol.

Podľa ministra zahraničia Tomáša Petříčka (ČSSD) by ČR mala hľadať konštruktívny kompromis.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Markéta Šichtařová: Dlh, ktorý nám vláda vyrobila, zaplatí každý

Keď Európa od zavedenia eura zápasí s dlhom, pomalým rastom a mizerným úročením, asi sa to šmahom nezmení "len" preto, aby sme ďalej neprichádzali skrz nízke alebo záporné úroky o peniaze.

Grécka vlajka a vlajka Európskej únie.
Slovensko

Polícia zadržala a obvinila šéfa Penty Haščáka

V sídle Penty v Digital parku zasahovali desiatky policajtov.

Jaroslav Haščák v sprievode kukláčov pred Digital parkom.
Slovensko

Ak niekto nechce prijať plán Gröhlinga, začne si vymýšľať dôvody, povedal Sulík pred rokovaním ÚKŠ

Hlavný hygienik Ján Mikas zdôraznil, že "cieľom všetkých je, aby sa žiaci a študenti dostali do škôl, ale je potrebné zhodnotiť, že znovutvorenie škôl predstavuje riziko šírenia nového koronavírusu.

Ján Mikas, hlavný hygienik a člen Krízového štábu.
Slovensko

Slovensko patrí medzi krajiny EÚ s najnižším výskytom HIV

Dnes si pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Počty nakazených aj počty úmrtí na Slovensku sú za 35 rokov monitorovania tejto choroby naozaj minimálne.

Ilustračné foto