SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

SpaceX nevie, kedy odštartuje historický let. Medzitým mu vybuchla iná loď

Nebudeme na to tlačiť, povedal šéf NASA. Pozrite si video z piatkového výbuchu prototypu SN4.

Prípravy na sobotný let pokračujú. šanca na priaznivé počasie je 40 percent. Prípravy na sobotný let pokračujú. šanca na priaznivé počasie je 40 percent. (Zdroj: NASA/Joel Kowsky)

Až niekoľko hodín pred štartom padne rozhodnutie, či sa začne s odpočítavaním historicky vôbec prvého letu súkromné ​​lode s posádkou, alebo sa celá akcia presunie na nedeľu, kedy má byť priaznivejšie počasie.

Spoločnosť SpaceX musí okrem očakávaného štartu riešiť stratu prototypu iného stroja, ktorý explodoval v piatok na testovacej rampe, píše server idnes.cz.

Včera pred polnocou nášho času oznámil na Twitteri šéf NASA Jim Bridenstine, že zatiaľ nebolo rozhodnuté, či sa dnes uskutoční druhý pokus o štart rakety Falcon 9 a lode Crew Dragon, ktorá ponesie dvoch astronautov.

Skryť Vypnúť reklamu


"Netlačíme na to. Všetko spustíme, až budeme pripravení," povedal Bridenstine agentúre AP.

Na historický štart sa tak možno bude čakať až do nedele, na ktorú je zatiaľ priaznivejšia predpoveď.

Počasie už zastavilo vôbec prvý pokus o štart rakety Falcon 9 s robotizovanou loďou Crew Dragon k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). To bolo v stredu necelých 17 minút pred samotným štartom, dôvodom boli husté mračná a riziko bleskov.

Sobotňajší štart bol už skôr naplánovaný na 21:22 stredoeurópskeho letného času (SELČ) a nedeľný potom na 21:00 SELČ.

S časmi sa pritom nedá hýbať. Raketa musí odštartovať v čase, keď je ISS na správnom mieste nad planétou, aby sa k nej loď včas dostala. Trvať by jej to malo asi 19 hodín.

Počasie trápi lety do kozmu stále

Obaja členovia posádky lode Robert Behnken a Douglas Hurley, ktorí už skôr vo vesmíre boli, majú s podobnými presunmi termíne štartu svoje skúsenosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Hurley poznamenal, že pri jeho prvom lete s raketoplánom Endeavour bol štart odložený päťkrát. Čiastočne to bolo počasím, čiastočne technikou.

Odkladanie štartov tak nie je u vesmírnych letov z amerického mysu Canaveral žiadnou novinkou, zvlášť tých s posádkou. Je však potrebné pripomenúť, že z územia USA leteli ľudia do vesmíru naposledy v roku 2011 raketoplánom Atlantis.

O tej doby si NASA kupuje sedadlá pre svojich astronautov v ruských lodiach Sojuz. Práve úspešná misia Crew Dragon s posádkou má túto závislosť odstrániť.

Len pre pripomenutie, tento let bude záverečným testom celého programu Crew Dragon a aj preto nesie označenie DM-2.

Prvý testovací let k ISS, ale bez posádky, prebehol pred rokom a mal označenie DM-1. Ak všetko dopadne podľa plánu a lodi sa podarí dopraviť bezpečne oboch astronautov na ISS a späť na zem, môže začať štandardnú prevádzku.

Skryť Vypnúť reklamu

Výbuch pri rutinnom teste

V medzičase medzi prvým a druhým pokusom o štart Crew Dragon ľudia vo SpaceX nezaháľali a pokračovali v sérii testov pripravovanej lode Starship, ktorá je určená pre dlhšie lety, než len na obežnú dráhu Zeme. NASA by ju napríklad rada využila na lety k Mesiacu.

Pri rutinnom teste motora na základni spoločnosti v Texase sa zatiaľ z neobjasnených príčin prototyp označený ako SN4 vznietil a došlo k výbuchu.

Pre SpaceX to bude znamenať posunutie termínu ďalších testov, pretože po tejto sérii mal nasledovať krátky testovací let.

Pôvodne Elon Musk vlani v septembri na tlačovej konferencii sľuboval, že by Starship mohla preletieť už na konci roka 2019.

Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

3 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

3 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

8 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

6 h