SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Cestovanie medzi Českom a Slovenskom bude bez obmedzenia, ohlásili Matovič a Babiš

Od polnoci zo stredy na štvrtok bude možný úplne voľný pohyb medzi Českom a Slovenskom, ako to bolo pred pandémiou koronavírusu.

Matovič s Babišom oznamujú otvorenie hraníc.Matovič s Babišom oznamujú otvorenie hraníc. (Zdroj: SITA/AP)

Od polnoci bude možný úplne voľný pohyb medzi Českom a Slovenskom, ako to bolo pred pandémiou koronavírusu.

Na úvod svojej návštevy v Česku to oznámil slovenský premiér Igor Matovič spolu s Andrejom Babišom.

"Od polnoci obnovujeme Česko-Slovensko," vyhlásil Matovič k svojmu "darčeku", ktorý priviezol, píše server idnes.cz.

Česko doteraz jednalo so Slovenskom a ďalšími štátmi strednej Európy o otvorení hraníc od 15. júna. Doteraz mohli českí občania bez povinnosti predkladať negatívny test na koronavírus navštíviť Slovensko, Rakúsko a Maďarsko, museli sa ale do 48 hodín vrátiť späť.

Skryť Vypnúť reklamu

Hranice tiež bolo možné prekračovať iba na oficiálnych prechodoch.

Babiš 19. mája povedal, že by považoval za ideálne, aby sa hranica medzi Českom, Slovenskom, Nemeckom, Rakúskom a Maďarskom otvorili súčasne 15. júna.

Matovič je na svojej prvej zahraničnej ceste po marcovom nástupe do úradu, pre Česko je jeho príchod prvou oficiálnou premiérskou zahraničnou návštevou od začiatku pandémie.

"Som veľmi rád, že môžem na prvej oficiálnej ceste privítať slovenského premiéra. Veľmi intenzívne sme spolu komunikovali a som rád, že dodržal tradíciu," povedal premiér Babiš.

Uvítací ceremoniál pred Kramárovou vilou opatrenia proti koronavírusu ovplyvnili. Obaja premiéri mali rúška a biele rukavice, rovnako ako členovia ich delegácií.

Keď Matovič vystúpil z limuzíny, privítal sa s Babišom objatím, potom obaja prešli po červenom koberci pred čestnou strážou a pozreli sa z vyhliadky na Prahu.

Skryť Vypnúť reklamu

Následne spoločne oznámili uvoľnenie hraničného režimu. Povedali, že sa na ňom dohodli pred dvoma dňami, od tej doby to však udržiavali ako tajomstvo.

Je tradíciou, že prvá cesta českých a slovenských premiérov vedie do krajiny, s ktorou ich spája spoločná československá história.

S Babišom má Matovič hovoriť o dopadoch epidémie alebo o európskom rozpočte na budúce roky.

Premiéri spolu zatiaľ niekoľkokrát rokovali prostredníctvom videokonferencií, osobne sa v roliach predsedov vlád zišli prvýkrát.

Pred novinárov majú predstúpiť v Strakovej akadémii po poludní.

Nasledovať bude schôdzka na Hrade so Zemanom a s predsedami oboch komôr parlamentu.

Podľa prezidentovho hovorcu možno predpokladať, že štátnici budú hovoriť o prioritách novej slovenského vlády a prioritách vo vzájomných vzťahoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Debatovať by tiež mohli o problematike pandémie koronavírusu alebo o európskej agende.

V podvečer by si mal Matovič na Petříne uctiť pamiatku jedného zo zakladateľov Československa Milana Rastislava Štefánika.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

4 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

3 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

8 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

6 h