SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Rada Európy kritizuje Maltu za zadržiavanie migrantov na lodiach na mori

Maltská vláda vyhlásila, že osoby na prenajatých lodiach by mali zostať dovtedy, kým sa ostatné členské štáty únie nezhodnú na tom, kam ich premiestnia.

Zachránení migranti ostávajú na lodiach.Zachránení migranti ostávajú na lodiach. (Zdroj: TASR/AP)

ŠTRASBURG - Situácia viac ako 400 osôb zadržiavaných na súkromných lodiach v blízkosti teritoriálnych vôd Malty je neudržateľná a vyžaduje si okamžité opatrenia, uviedla vo štvrtok komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová.

Rada Európy upozornila, že odkedy Malta v reakcii na pandémiu nového druhu koronavírusu uzavrela svoje prístavy, osoby zachránené na mori už nie sú vyloďované na pevninu, ale presúvané na lode prenajaté maltskou vládou, ktoré sa nachádzajú mimo pobrežia tejto ostrovnej krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda vyhlásila, že osoby na prenajatých lodiach by tam mali zostať dovtedy, kým sa ostatné členské štáty Európskej únie nezhodnú na tom, kam ich premiestnia.

Komisárka už v apríli zdôraznila, že aj napriek koronakríze by malo pokračovať bezpečné a rýchle vyloďovanie osôb zachránených na mori.

Začiatkom mája vyzvala maltské orgány, aby neohrozovali ľudské práva zachránených osôb z dôvodu nezhôd medzi členskými štátmi EÚ o ich vyloďovaní a aby uprednostnili humanitárny aspekt situácie.

"Obávam sa, že odvtedy boli prenajaté ďalšie lode a že počet ľudí, ktorí sa na ne dostal bez jasnej perspektívy rýchleho vylodenia, sa podstatne zvýšil," uviedla Mijatovičová v správe pre médiá.

Komisárka zopakovala, že pobrežné európske štáty, ktoré sú najviac vystavené prílivu utečencov, žiadateľov o azyl a migrantov, by mali mať možnosť spoľahnúť sa na podporu iných štátov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Diskusie o spravodlivom systéme zdieľania zodpovednosti pokračujú príliš dlho. Opäť vyzývam členské štáty, aby o takomto systéme bezodkladne rozhodli v skutočnom duchu solidarity. Nemyslím si však, že zadržiavanie utečencov na mori tak, ako sa to deje teraz, je tým správnym spôsobom, ako dosiahnuť potrebné zmeny," odkázala Mijatovičová.

Podľa jej slov sa na prenajatých lodiach na mori po dlhšiu dobu nachádza veľa osôb, pričom bezperspektívnosť vylodenia na pevninu vedie k zhoršovaniu ich zdravotného stavu tak po fyzickej, ako aj duševnej stránke.

Komisárka upozornila aj na možnosť, že zadržiavanie osôb zachránených na mori na prenajatých lodiach, ako aj nedostatok nápravných opatrení proti tomuto opatreniu a neurčitá doba ich zadržiavania nemusia byť v súlade s právom na slobodu osôb na palube lodí, ako to zaručuje Európsky dohovor o ľudských právach.

Skryť Vypnúť reklamu

Mijatovičová zároveň vyzvala Maltu, aby zabezpečila, že rozhodnutie o umiestnení lodí mimo teritoriálnych vôd nebude mať za následok, že utečenci na palube týchto plavidiel budú zbavení možnosti požiadať o medzinárodnú ochranu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Na Orave a v Bardejove vznikne 235 odberných miest

Pilotné testovanie v najviac ohrozených regiónoch sa uskutoční počas troch dní od piatka 23.10. Účasť na testovaní rezort neodporúča seniorom nad 65 rokov, ktorí sa zdržiavajú najmä v domácom prostredí.

Vojaci začali s prípravami na plošné testovanie na Orave a v okrese Bardejov.
Európska únia

Učiteľka blondínka ako diabol. Podrezanie učiteľa ukázalo, v akom veľkom probléme je francúzske školstvo

Deklarácie na demonštráciách boli len chabou ukážkou vzplanutia, francúzske školstvo je totiž pred islamom dlhodobo v úplnej defenzíve.

Vo Francúzsku sa po vražde učiteľa konali pochody za slobodu slova i učenia.
Slovensko

Na plošnom testovaní sa plánuje zúčastniť 44,4 percenta opýtaných

Určite sa testovania nezúčastní desať percent obyvateľov, vyplýva z prieskumu.

Testovanie na nový koronavírus.
Zahraničie

Dobrovoľníkov vo Veľkej Británii nainfikujú koronavírusom, aby urýchlili vývoj vakcíny

Do štúdie sa zapoja zdraví ľudia vo veku 18 až 30 rokov.

Testovanie na nový koronavírus.