SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Počet pravicových extrémistov v Nemecku sa zvýšil na viac než 30-tisíc

Polícia momentálne eviduje 65 pravicových extrémistov, ktorý by mohli spáchať teroristický útok. Počet tých, ktorí predstavujú hrozbu spáchania islamistického útoku, je desaťkrát vyšší.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN - Počet ľudí, ktorých nemecký Spolkový úrad pre ochranu ústavy (BfV) označuje za pravicových extrémistov, sa v roku 2019 zvýšil na viac ako 30 000.

Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s tým, že v roku 2018 bol ich počet 24 100, pričom 12 700 z nich bolo pripravených použiť násilie.

"Počet pravicových extrémistov v Nemecku sa za posledný rok zvýšil - súvisí to aj s tým, že naše bezpečnostné orgány sa nimi zaoberajú ešte podrobnejšie ako predtým a neustále zlepšujú svoju metodiku," povedal štátny tajomník ministerstva vnútra Hans-Georg Engelke.

Skryť Vypnúť reklamu

Presné čísla však neuviedol.

Ako poznamenala DPA, nová správa BfV s presnými údajmi za minulý rok bude zverejnená čoskoro.

"Pravicový extrémizmus je v súčasnosti najväčšou hrozbou pre náš demokratický právny štát," povedal počas uplynulého víkendu nemecký minister vnútra Horst Seehofer.

Spolková vláda počíta navyše s tým, že dôjde aj k nárastu pravicových extrémistov, ktorý by mohli potenciálne spáchať teroristický útok či iný závažný politicky motivovaný trestný čin.

Údaj o tom, aký bol počet takýchto nebezpečných osôb v roku 2019, bude uvedený v správe BfV, ktorej zverejnenie sa aktuálne pripravuje.

Momentálne eviduje polícia v Nemecku 65 takýchto osôb, pričom počet tých, ktorí predstavujú hrozbu spáchania islamistického útoku, je desaťkrát vyšší.

Skryť Vypnúť reklamu

V júni 2019 bolo do spomínanej kategórie zaradených 39 extrémistov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister práce Milan Krajniak.

Podľa rezortu práce sa opatreniami podarili uchrániť vyše sedemtisíc pracovných miest. Miera nezamestnanosti bola na konci roka 7,57 percenta.

2 h
Ilustračné foto.

Vyšetrili osôb. Podiel nakazených klesol na 16 percent. Včera sa zaočkovalo 6 940 ľudí, celkovo ich je 89 635.

4 h
Ilustračné foto.

Zmluva Nový START má vypršať 5. februára a je poslednou platnou dohodou Washingtonu s Moskvou o kontrole zbrojenia. Obsahuje záväzok, aby obe krajiny nemali viac než 1550 jadrových hlavíc a 700 ich nosičov.

6 h
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

19 h