SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Počet pravicových extrémistov v Nemecku sa zvýšil na viac než 30-tisíc

Polícia momentálne eviduje 65 pravicových extrémistov, ktorý by mohli spáchať teroristický útok. Počet tých, ktorí predstavujú hrozbu spáchania islamistického útoku, je desaťkrát vyšší.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN - Počet ľudí, ktorých nemecký Spolkový úrad pre ochranu ústavy (BfV) označuje za pravicových extrémistov, sa v roku 2019 zvýšil na viac ako 30 000.

Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s tým, že v roku 2018 bol ich počet 24 100, pričom 12 700 z nich bolo pripravených použiť násilie.

"Počet pravicových extrémistov v Nemecku sa za posledný rok zvýšil - súvisí to aj s tým, že naše bezpečnostné orgány sa nimi zaoberajú ešte podrobnejšie ako predtým a neustále zlepšujú svoju metodiku," povedal štátny tajomník ministerstva vnútra Hans-Georg Engelke.

Skryť Vypnúť reklamu

Presné čísla však neuviedol.

Ako poznamenala DPA, nová správa BfV s presnými údajmi za minulý rok bude zverejnená čoskoro.

"Pravicový extrémizmus je v súčasnosti najväčšou hrozbou pre náš demokratický právny štát," povedal počas uplynulého víkendu nemecký minister vnútra Horst Seehofer.

Spolková vláda počíta navyše s tým, že dôjde aj k nárastu pravicových extrémistov, ktorý by mohli potenciálne spáchať teroristický útok či iný závažný politicky motivovaný trestný čin.

Údaj o tom, aký bol počet takýchto nebezpečných osôb v roku 2019, bude uvedený v správe BfV, ktorej zverejnenie sa aktuálne pripravuje.

Momentálne eviduje polícia v Nemecku 65 takýchto osôb, pričom počet tých, ktorí predstavujú hrozbu spáchania islamistického útoku, je desaťkrát vyšší.

Skryť Vypnúť reklamu

V júni 2019 bolo do spomínanej kategórie zaradených 39 extrémistov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výťah. Najčastejšou poruchou je jeho preťaženie.

Po zaseknutí osôb vo výťahu v jednom z obytných domov na Legionárskej ulici došlo k úmrtiu maloletého dieťaťa a k ťažkým zraneniam ženy.

12 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Koaličná strana SaS viac nepodporí núdzový stav, na koaličnú radu predložila alternatívne riešenie. Odmieta tiež zvyšovanie daní, podobný návrh by vetovala.

17 h
Atmosféra v pléne počas rokovania 27. schôdze Národnej rady.

Výška platu jednotlivých sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie.

19 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 137-zisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch opäť klesol.

20 h