SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Slováci môžu opäť využívať medzinárodnú dopravu do Českej republiky

Ministerstvo dopravy a výstavby SR informovalo, že konkrétne autobusové a vlakové spoje budú pridávané postupne.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SITA/RegioJet)

BRATISLAVA - Slováci budú môcť opäť využívať medzinárodnú autobusovú, železničnú, leteckú a lodnú dopravu do Českej republiky.

Rozhodnutie Ústredného krízového štábu SR (ÚKŠ) o povolení medzinárodnej dopravy do Česka je už účinné.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR o tom informovalo vo štvrtok s tým, že konkrétne autobusové a vlakové spoje budú pridávané postupne.

"Som rád, že situácia konečne dovoľuje všetky varianty dopravy a som presvedčený, že v najbližších dňoch bude spolu s otvorením hraníc povolená aj doprava do ostatných krajín," reagoval na rozhodnutie ÚKŠ minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (Sme rodina).

Spoločnosť RegioJet informovala, že začne okamžite prípravy na obnovenie vlakových a autobusových spojení medzi Českom a Slovenskom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"RegioJet začne s postupným obnovovaním prevádzky medzi Českou republikou a Slovenskom pravdepodobne ešte tento týždeň. Pokiaľ sa nevyskytnú nejaké komplikácie, prvé vlakové spoje RegioJet z Prahy do Košíc a Bratislavy by mali vyraziť ešte v nedeľu tento týždeň," uviedol hovorca RegioJet Aleš Ondrůj s tým, že dopravca čo najskôr začne znovu predaj cestovných lístkov.

Ďalšie spoje bude pridávať v nasledujúcich dňoch, do predaja dá spoje tiež na celú letnú sezónu.

"Pre Čechov to znamená napríklad voľnú cestu do Tatier, či slovenských kúpeľov, pre Slovákov sa opäť otvárajú tradičné turistické destinácie v ČR ako Praha, Brno či Olomouc," dodal Ondrůj.

Premiéri Slovenska a Česka na stretnutí v Prahe v stredu súhlasili s obnovením vlakovej a autobusovej dopravy medzi krajinami.

SkryťVypnúť reklamu

„Ja za seba hovorím, že by sme sa mali vrátiť do normálu aj v prípade autobusovej a vlakovej dopravy,“ povedal na tlačovej besede po spoločnom stretnutí predseda českej vlády Andrej Babiš.

Slovenský premiér Igor Matovič povedal, že epidemiológovia mu radili, aby pri krajinách voči ktorým sa úplne otvoríme, sme sa úplne otvorili.

"Sme teda otvorení na akúkoľvek formu otvorenia dopravy,“ dodal Matovič.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) plánuje obnoviť medzinárodné vlaky do Česka, ale aj Rakúska v priebehu júna.

"V týchto chvíľach sa rozhoduje o tom, kedy a v akej podobe," zareagoval v stredu pre riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Spoločnosť Slovak Lines je pripravená na okamžité obnovenie medzinárodnej autobusovej dopravy za podmienok určených vládou.

SkryťVypnúť reklamu

"Veľmi nás teší, že situácia u nás aj v okolitých krajinách je stabilná a postupne sa zjednodušujú podmienky prekročenia hraníc s našimi susedmi. Veríme, že neobmedzený režim na hraniciach medzi Slovenskou a Českou republikou a zrušenie karantény či negatívneho testu na koronavírus pri ceste do Rakúska je predzvesťou spustenia medzinárodnej dopravy, ktorá je zastavená už takmer tri mesiace," informovala hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová.

Dopravca Leo Express vyslovil pripravenosť obnoviť česko-slovenské vlakové spojenie na trase Praha - Pardubice - Olomouc - Ostravsko - Poprad - Košice.

"Nasadenie jednotlivých spojov prispôsobíme záujmu cestujúcich. V prípade, že bude oficiálne potvrdená možnosť cestovať hromadnou dopravou, zverejníme v nasledujúcich dňoch cestovné poriadky," informoval hovorca Leo Express Emil Sedlařík.

SkryťVypnúť reklamu

Leo Express tiež dúfa, že sa onedlho otvoria hranice aj medzi Slovenskom a Ukrajinou, aby mohol obnoviť nadväzný autobusový spoj na Ukrajinu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu